S, 26.11.2022.

Netanjahu nespēj izveidot jauno Izraēlas valdību

LETA/AFP
Netanjahu nespēj izveidot jauno Izraēlas valdību
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu.
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu. Foto: EPA/DEBBIE HILL / POOL

Izraēlas premjerministram Benjaminam Netanjahu nav izdevies izveidot jauno valdību, un tiek pieļauta iespēja, ka valstī būs jārīko jau piektās parlamenta vēlēšanas divu gadu laikā.

Netanjahu vadītā labējā partija "Likud" martā notikušajās vēlēšanās ieguva 30 no 120 Kneseta deputātu mandātiem, un līdz ar to tai ir visvairāk vietu parlamentā. Prezidents Reuvens Rivlins uzdeva Netanjahu veidot valdību, tomēr noteiktajā 28 dienu laikā premjeram nav izdevies izveidot valdošo koalīciju.

Prezidenta kancelejas paziņojumā teikts, ka Netanjahu "informējis, ka nespēj izveidot valdību un tāpēc atdevis [valdības veidošanas] mandātu prezidentam".

Rivlins trešdien konsultēsies ar politisko spēku līderiem par iespējām izveidot valdību, piebilsts paziņojumā.

Izraēlas plašsaziņas līdzekļi prognozē, ka prezidents valdības veidošanu varētu uzdot opozīcijā esošās centriskās partijas "Yesh Atid" līderim Jairam Lapidam. Tomēr politikas vērotāji pieļauj, ka arī viņam varētu neizdoties izveidot valdošo koalīciju un atkal būs jārīko parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

23.martā notikušās parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas bija jau ceturtās pēdējo divu gadu laikā, taču nevienai no nometnēm atkal neizdevās gūt pārliecinošu vairākumu. Kā iepriekš, spēku samērs starp Netanjahu atbalstītājiem un pretiniekiem faktiski ir vienāds.

Tikmēr Jeruzalemes tiesā turpinās prāva pret korupcijā apsūdzēto Netanjahu. Tā ir pirmā reize Izraēlas vēsturē, kad tiesas priekšā stājies amatā esošs premjers.

71 gadu vecais Netanjahu ir premjerministrs kopš 2009.gada. Viņš bija valdības vadītājs arī no 1996. līdz 1999,gadam.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu