Aptauja: 63% Latvijas pacientu gatavi kļūt par kaimiņvalstu rezidentiem, lai saņemtu Latvijā nepieejamas zāles

Medikamenti. Ilustratīvs foto. FOTO: RAPHAEL BLOCH/SIPA / RAPHAEL BLOCH/SIPA

Teju divas trešdaļas jeb 63% Latvijas pacientu, kuri ikdienā lieto kompensējamos medikamentus, atzinuši, ka būtu gatavi kļūt par rezidentu Lietuvā vai Igaunijā situācijā, kad nepieciešamie medikamenti pieejami vien kaimiņvalstīs, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) veiktā sabiedrības aptauja.

Tikmēr teju katrs desmitais aptaujāties šim procesam jau ir izgājis cauri vai šobrīd ir spiests par to domāt.

Vien 13% aptaujāto atzinuši, ka šādā gadījumā paliktu Latvijā ar cerību, ka situācija nākotnē uzlabosies un ar savu piemēru tie censtos pārliecināt lēmumu pieņēmējus veikt nepieciešamos uzlabojumus valsts veselības aprūpes sistēmā.

SIFFA direktors Valters Bolevics atzīmē, ka Latvija kompensējamo zāļu budžets uz vienu iedzīvotāju ir vismazākais Baltijas valstu vidū, līdz ar ko "arī saprotams, ka pacientu iespējas, salīdzinot ar kaimiņvalstīm, ir ierobežotas, gan pašu medikamentu saņemšanā, gan ārstējamo diagnožu skaitā".

Tāpat 70% gadījumu aptaujātie pacienti norādījuši, ka kompensējamo medikamentu pieejamības attīstības scenārijs Lietuvā un Igaunijā demonstrē kaimiņvalstu veselības aprūpes sistēmas spēju iet līdzi laikam un apmierināt esošās pacientu vajadzības, kamēr Latvijā šādas iespējas esot ierobežotas.

Vienlaikus pacienti norāda, ka tad, kad valsts kompensē lielāku medikamentu skaitu, ir iespējams palīdzēt arī lielākam pacientu skaitam, līdz ar to šobrīd Latvijā pacienti atrodas sliktākā situācijā kā kaimiņvalstīs, kur līdzās medikamentu pieejamībai to pacientu loks, kam medikamenti tiek paredzēti, ir krietni lielāks.

Bolevics norāda, ka pacientu nostāja pierāda nepieciešamību prioritizēt gan budžeta palielinājumu medikamentu apmaksai, gan paša saraksta pārskatīšanu, tajā iekļaujot jaunus un efektīvus medikamentus.

Pēc SIFFA veiktajiem aprēķiniem, uz šī gada pavasari Latvijā kompensējamo medikamentu finansējuma deficīts ir mērāms aptuveni 80,38 miljonu eiro apmērā, kas Latvijai nepieciešams, lai pietuvinātos pārējo Baltijas valstu vidējam līmenim valsts apmaksātu medikamentu kompensācijā pacientiem.

Tāpat SIFFA norāda, ka kompensējamo zāļu budžets uz vienu iedzīvotāju kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā šogad sasniedzis attiecīgi 142,20 eiro un 161,45 eiro, Latvijā tas ir gandrīz divas reizes mazāks - 85,28 eiro uz vienu iedzīvotāju gadā.

Aptauja veikta 2021.gada martā sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat". Aptaujā piedalījās 700 Latvijas iedzīvotāju, kuri ikdienā lieto valsts kompensējamos medikamentus.

Uz augšu
Back