Koalīcija vienojas attīstīt viedo reindustrializāciju kā visaptverošu valdības politiku
Pilns sadarbības memoranda teksts

FOTO: Zane Bitere/LETA

Koalīciju veidojošās partijas trešdien parakstītajā sadarbības partneru memorandā vienojušās attīstīt viedo reindustrializāciju kā visaptverošu valdības politiku.

Sadarbības partneru memorandu parakstījušas partiju apvienība "Jaunā vienotība" (JV), Jaunā konservatīvā partija (JKP), partiju apvienība "Attīstībai/Par!" (AP) un nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA).

No memoranda izriet, ka Krišjāņa Kariņa (JV) vadītā Ministru kabineta sastāvā turpmāk darbosies Ministru prezidenta biedrs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP), Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV), ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA), finanšu ministrs Jānis Reirs (JV), iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP), izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP), kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA), labklājības ministrs Gatis Eglītis (JKP), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP), satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP), veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) un zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

Sadarbības partneri ir apņēmušies ievērot 2019.gada 23.janvāra Ministru kabinetu veidojošo 13.Saeimas frakciju Fiskālās disciplīnas līgumu un 2019.gada 23.janvāra Ministru kabinetu veidojošo 13.Saeimas frakciju sadarbības līgumu, izņemot noteikumus, ko paredz šis memorands.

Vienojoties par prioritāri veicamajiem darbiem līdz 2022.gadā paredzētajām 14.Saeimas vēlēšanām, sadarbības partneri memorandā uzsver nepieciešamību attīstīt viedo reindustrializāciju kā visaptverošu valdības politiku.

Šīs politikas ietvaros tiks sekmēta administratīvi teritoriālās reformas pilnvērtīga īstenošana un tās izmantošana, pašvaldību spēja piesaistīt un saglabāt pārvaldības teritorijā strādājošus uzņēmumus, kā arī vienmērīgai teritorijas attīstībai un dzīves līmeņa atšķirību mazināšanai reģionos.

Tāpat viedā reindustrializācija paredz pabeigt iesāktās pārmaiņas augstākajā izglītībā un pilnveidot zinātnes bāzes finansējuma piešķiršanas kārtību, kas sekmēs sadarbību ar privāto sektoru un starptautisko konkurētspēju, kā arī turpināta skolu tīkla sakārtošana.

Tiks turpināts un attīstīts uzsāktais darbs tieslietu un iekšlietu sistēmas pilnveidošanā, īpaši sekmējot policijas, izmeklēšanas iestāžu un tiesu sistēmas cilvēkresursu attīstību, kā arī spēcinot pretkorupcijas iestādes un pastiprinot cīņu ar ekonomiskajiem noziegumiem.

Tik arī pabeigta ostu reforma, sekmīgi to noslēdzot un turpmāk nodrošinot ostu pārvaldību atbilstoši valsts kapitālsabiedrību korporatīvās pārvaldības vadlīnijām. Paredzēts nodrošināt Latvijas virzību uz mērķi - klimatneitralitāte 2050.gadā, panākot resursu efektīvu izmantošanu, bezizmešu risinājumu plašāku izmantošanu un līdz ar to samazinot piesārņojumu.

Koalīcijas vienošanās paredz nodrošināt virzību uz kvalitatīvu un pieejamu veselības aprūpi, it īpaši slimnīcu "līmeņošana",

un nozares cilvēkresursu attīstību ciešā sasaistē ar mediķu atalgojuma jaunā modeļa ieviešanu.

Partneri apņēmušies uzsākt mājokļu fonda atjaunošanu, sekmējot īres tirgus attīstību un nosakot jaunus mājokļu pieejamības attīstības virzienus un risinājumus,

iekļaujot mērķētu atbalstu dažādu ienākumu mājsaimniecībām, īpaši ģimenēm ar bērniem.

Tāpat partneri apņēmušies sekmēt pilnvērtīgu Eiropas Savienības piešķirtā finansējuma izlietojumu viedās reindustrializācijas mērķu sasniegšanā, Atveseļošanas un noturības mehānisma un Daudzgadu budžeta ietvaros, tostarp turpinot sekmēt mobilitātes paradumu maiņu.

Jau ziņots, ka turpmāk koalīcija strādās bez partijas "KPV LV", trešdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu mediju pārstāvjiem atzina Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Tādējādi turpmāk koalīcijā darbosies Jaunā konservatīvā partija (JKP), "Attīstībai/Par" (AP), Nacionālā apvienība (NA) un "Jaunā vienotība" (JV). Kariņš piebilda, ka koalīcijas darba turpināšana bez "KPV LV" bijusi "partneru vienošanās turpināt darbu kompaktā veidā".

Līdz šim "KPV LV" valdībā pārstāvēja divi ministri - iekšlietu ministrs Sandris Ģirģens un labklājības ministre Ramona Petraviča. Ar izmaiņām koalīcijā, iekšlietu ministres amatā tiek virzīta Marija Golubeva (AP), bet labklājības ministra amatā - Gatis Eglītis (JKP). Jānis Vitenbergs (NA) atgriezīsies ekonomikas ministra amatā.

Kariņš arī pavēstīja par "partiju vienošanos", kas paredz izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai (JKP) pamest amatu. Viņas vietā virzīta bijusī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārā sekretāre Anita Muižniece (JKP).

Valdības pārstāvju parakstītais sadarbības līgums par turpmāko darbību 

Vienošanās par turpmāko Ministru kabinetu veidojošo 13.Saeimas frakciju sadarbību

Turpinot konstruktīvu sadarbību 13.Saeimā ievēlēto frakciju starpā, Īstenojot Deklarācijā par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību un Valdības rīcības plānā ietvertos mērķus,

Īstenojot 2021.gada 2.jūnija Sadarbības partneru memorandā par savstarpējās sadarbības mērķiem paredzēto nepieciešamību attīstīt viedo reindustrializāciju kā visaptverošu valdības politiku,

Latvijas Republikas 13. Saeimā ievēlētās partiju apvienības "Jaunā Vienotība" (JV), Jaunās konservatīvās partijas (JKP), partiju apvienības "Attīstībai/Par!" (AP!), Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!" - "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA) frakcijas (turpmāk - sadarbības partneri), parakstot šo vienošanos par turpmāko Ministru kabinetu veidojošo 13. Saeimas frakciju sadarbību (turpmāk - Vienošanās), vienojas:

1. Turpināt Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta darbu šādā sastāvā:

Ministru prezidents - Arturs Krišjānis Kariņš (JV)

Ministru prezidenta biedrs, aizsardzības ministrs - Artis Pabriks (AP!)

Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs - Jānis Bordāns (JKP)

ārlietu ministrs - Edgars Rinkēvičs (JV)

ekonomikas ministrs - Jānis Vitenbergs (NA)

finanšu ministrs - Jānis Reirs (JV)

iekšlietu ministre - Marija Golubeva (AP!)

izglītības un zinātnes ministre - Anita Muižniece (JKP)

kultūras ministrs - Nauris Puntulis (NA)

labklājības ministrs - Gatis Eglītis (JKP)

vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs - Artūrs Toms Plešs (AP!)

satiksmes ministrs - Tālis Linkaits (JKP)

veselības ministrs - Daniels Pavļuts (AP!)

zemkopības ministrs - Kaspars Gerhards (NA)

2. Turpmāk atbildības jomas Ministru kabinetā ir noteiktas saskaņā ar šo Vienošanos.

3. Sadarbības partneri ievēro 2019.gada 23.janvāra Latvijas Republikas Ministru kabinetu veidojošo 13. Saeimas frakciju Fiskālās disciplīnas līgumu un 2019.gada 23.janvāra Latvijas Republikas Ministru kabinetu veidojošo 13. Saeimas frakciju sadarbības līgumu, izņemot noteikumus, ko paredz šī Vienošanās.

4. Vienošanās stājas spēkā ar tās parakstīšanas brīdi.

Partiju apvienība "Jaunā Vienotība"

Ministru prezidents

un

Partiju apvienības vārdā Arturs Krišjānis Kariņš

Saeimas frakcijas vārdā Ainars Latkovskis

Jaunā konservatīvā partija

Partijas vārdā Jānis Bordāns

Saeimas frakcijas vārdā Juris Jurašs

Partiju apvienība "Attīstībai/Par!"

Partijas vārdā Artūrs Toms Plešs

Saeimas frakcijas vārdā Marija Golubeva

Nacionālā apvienība

"Visu Latvijai!"- "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

Partijas vārdā Raivis Dzintars

Saeimas frakcijas vārdā Ināra Mūrniece

Sadarbības partneru memorands par savstarpējās sadarbības mērķiem

Rīgā, 2021.gada 2.jūnijā

Sadarbības partneri 2019.gada 23.janvārī vienojās kopīgi strādāt valdībā, tās pārstāvjiem parakstot deklarāciju par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību. Vienojoties par prioritāri veicamajiem darbiem līdz 2022.gadā paredzētajām 14.Saeimas vēlēšanām, sadarbības partneri uzsver nepieciešamību attīstīt viedo reindustrializāciju, kā visaptverošu valdības politiku, kuras ietvaros tiks:

Sekmēta administratīvi teritoriālās reformas pilnvērtīga īstenošana un tās izmantošana, pašvaldību spējā piesaistīt un saglabāt pārvaldības teritorijā strādājošus uzņēmumus, kā arī vienmērīgai teritorijas attīstībai un dzīves līmeņa atšķirību mazināšanai reģionos;

Pabeigtas iesāktās pārmaiņas augstākajā izglītībā un pilnveidota zinātnes bāzes finansējuma piešķiršanas kārtība, kas sekmēs sadarbību ar privāto sektoru un starptautisko konkurētspēju, kā arī turpināta skolu tīkla sakārtošana;

Turpināts un attīstīts uzsāktais darbs tieslietu un iekšlietu sistēmas pilnveidošanā, īpaši sekmējot policijas, izmeklēšanas iestāžu un tiesu sistēmas cilvēkresursu attīstību, kā arī spēcinot pretkorupcijas iestādes un pastiprinot cīņu ar ekonomiskajiem noziegumiem;

Pabeigta ostu reforma, sekmīgi to noslēdzot un turpmāk nodrošinot ostu pārvaldību atbilstoši valsts kapitālsabiedrību korporatīvās pārvaldības vadlīnijām;

Nodrošināta Latvijas virzība uz mērķi - klimatneitralitāte 2050.gadā, panākot resursu efektīvu izmantošanu, bezizmešu risinājumu plašāku izmantošanu un līdz ar to samazinot piesārņojumu;

Nodrošināta virzība uz kvalitatīvu un pieejamu veselības aprūpi, it īpaši slimnīcu "līmeņošana", un nozares cilvēkresursu attīstība ciešā sasaistē ar mediķu atalgojuma jaunā modeļa ieviešanu;

Uzsākta mājokļu fonda atjaunošana, sekmējot īres tirgus attīstību un nosakot jaunus mājokļu pieejamības attīstības virzienus un risinājumus, iekļaujot mērķētu atbalstu dažādu ienākumu mājsaimniecībām, īpaši ģimenēm ar bērniem;

Sekmēts pilnvērtīgs Eiropas Savienības piešķirtā finansējuma izlietojums viedās reindustrializācijas mērķu sasniegšanā, Atveseļošanas un noturības mehānisma un Daudzgadu budžeta ietvaros, t.sk. turpinot sekmēt mobilitātes paradumu maiņu.

Partiju apvienība "Jaunā Vienotība"

Ministru prezidents

un

Partiju apvienības vārdā Arturs Krišjānis Kariņš

Saeimas frakcijas vārdā Ainars Latkovskis

Jaunā konservatīvā partija

Partijas vārdā Jānis Bordāns

Saeimas frakcijas vārdā Juris Jurašs

Partiju apvienība "Attīstībai/Par!"

Partijas vārdā Artūrs Toms Plešs

Saeimas frakcijas vārdā Marija Golubeva

Nacionālā apvienība

"Visu Latvijai!"- "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

Partijas vārdā Raivis Dzintars

Saeimas frakcijas vārdā Ināra Mūrniece

Uz augšu
Back