Netanjahu laiks beidzies: Izraēlā valdību izveido opozīcijas līderis Lapids

TVNET/LETA/DPA/AFP
Netanjahu laiks beidzies: Izraēlā valdību izveido opozīcijas līderis Lapids
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Benjamins Netanjahu, Izraēlas opozīcijas līderim Jairs Lapids
Benjamins Netanjahu, Izraēlas opozīcijas līderim Jairs Lapids Foto: Ahmad GHARABLI and DEBBIE HILL / various sources / AFP

Izraēlas opozīcijas līderim Jairam Lapidam trešdien izdevies vienoties par valdības izveidošanu, un līdz ar to premjerministra amatu zaudēs Benjamins Netanjahu.

Par vienošanos Lapids telefoniski informējis valsts prezidentu Reuvenu Rivlinu, sacīja Lapida pārstāvis.

Valdības izveidošana kļuva iespējama, kad koalīcijai piekrita pievienoties nelielā arābu partija "Ra'am".

Vienošanās paredz, ka pirmos divus gadus premjerministrs būs galēji labējās partijas "Yemina" līderis Naftali Benets, bet nākamos divus gadus - Lapids, kurš vada centrisko partiju "Yesh Atid". Premjerministru maiņa plānota 2023.gada 23.augustā, bet līdz tam Lapids būs ārlietu ministrs.

Jaunajai valdībai vēl jāgūst parlamenta apstiprinājums. Paredzēts, ka tā sāks darbu 14.jūnijā.

Bez "Yesh Atid", "Yemina" un "Ra'am" valdībā būs pārstāvētas arī centristu un liberāļu alianse "Zilais un baltais", labējā partija "Jaunā cerība", kreisā partija "Meretz", centriski kreisā Darba partija un ultranacionālistu partija "Yisrael Beitenu"

Jau ziņots, ka martā notikušajās parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās, kas bija jau ceturtās pēdējo divu gadu laikā, nedz Netanjahu atbalstītāju nometne, nedz viņa pretinieki nespēja izcīnīt pārliecinošu vairākumu.

Kad Netanjahu neizdevās izveidot jaunu ministru kabinetu, valdības veidošana tika uzticēta Lapidam, un viņam tas bija jāpaveic līdz pusnaktij uz ceturtdienu. Ja Lapidam neizdotos vienoties par jauno valdošo koalīciju, būtu jārīko jau piektās parlamenta vēlēšanas divu gadu laikā.

71 gadu vecais labējās partijas "Likud" līderis Netanjahu ir amatā visilgāk pabijušais Izraēlas premjerministrs. Viņš ir arī pirmais Izraēlas valdības vadītājs, kuram, esot amatā, izvirzītas kriminālapsūdzības. Jeruzalemē turpinās tiesas prāva, kurā Netanjahu tiek tiesāts par korupciju.

Netanjahu ir premjerministrs kopš 2009.gada. Viņš vadīja valdību arī no 1996. līdz 1999.gadam.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu