Ieviesīs iedzīvotājiem paredzētu vienotu atvieglojumu pārvaldības sistēmu

Ilustratīvs foto FOTO: Evija Trifanova/LETA

Saeima šodien pieņēma Atvieglojumu vienotās informācijas sistēmas likumu, lai ieviestu vienotu atvieglojumu pārvaldības sistēmu, kā arī platformu, kur iedzīvotāji varēs uzzināt viņas piešķirtos atvieglojumus, informēja parlamenta Preses dienestā.

Atvieglojuma devējam un pakalpojuma sniedzējam vienotās informācijas sistēmas lietošana būs obligāta no 2024.gada 1.novembra.

Šāda vienota sistēma ļaus iestādei vai komersantam viegli pārvaldīt atvieglojumu portfeli, kā arī iedzīvotājiem vairs nebūs nepieciešams nemitīgi uzrādīt statusu apliecinošus dokumentus, iepriekš akcentējuši šodien pieņemtā likuma autori no Vides, aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas.

Atvieglojuma saņēmējiem tiks nodrošināta iespēja portālā "latvija.lv" redzēt tiem pienākošos atvieglojumus un kontrolēt, vai atvieglojuma pakalpojumu sniedzējs ir korekti uzskaitījis viņam sniegtos pakalpojumus un preces, teikts jaunā likuma anotācijā.

Noteikts, ka regulējums attieksies uz atvieglojumiem, kuru piemērošanas brīdī nepieciešams identificēt atvieglojuma saņēmēju vai atvieglojuma saņēmējam izsniegto identifikācijas līdzekli, lai nodrošinātu precīzu atvieglojumu piemērošanu un izmantotā atvieglojuma datu uzskaiti.

Tas netiks piemērots atvieglojumiem, kas saistīti ar nodokļiem un nodevām, publiskas personas nekustamā īpašuma nomu, valsts sociālajiem pabalstiem, valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem un darba devēja izmaksātajiem pabalstiem, kā arī ar precēm un pakalpojumiem, kuri neatbilst normatīvajiem aktiem par to drošumu vai atbilstības novērtēšanu.

Atvieglojums ir dotācija, kompensācija, atlaide, pabalsts vai cits maksājums, kas tiek piešķirts privātpersonai saskaņā ar normatīvajiem aktiem vai līgumu, paredzēts noteikt likuma projektā.

Pašreiz Latvijā un citviet pasaulē izmanto galvenokārt divas atvieglojumu administrēšanas pieejas: atvieglojuma maksājumus saņem pakalpojumu sniedzējs vai uzreiz pats atvieglojuma saņēmējs. Tādējādi ir grūti vai neiespējami pārbaudīt šos darījumus, kā arī veikt atvieglojumu saņemšanas neatkarīgu un uzticamu kontroli, teikts pieņemtā likuma anotācijā.

Uz augšu
Back