KP: Ierobežojumiem tirdzniecības nozarē jābūt vienlīdzīgiem attiecībā uz jebkuru tirgus dalībnieku

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Konkurences padome (KP) aicina Ministru kabinetu, lemjot par ierobežojumiem tirdzniecības nozarē Covid-19 pandēmijas ierobežošanai, ieviest tādus noteikumus, kas būtu vienlīdzīgi pret visiem tirgus dalībniekiem, vienlaikus neveicinātu ekonomikas lejupslīdi un neradītu negatīvas sekas uz konkurenci ilgtermiņā, aģentūru LETA informēja KP pārstāvji. 

KP rosina dot priekšroku tādu ierobežojumu iespējamai pastiprināšanai tirdzniecībai telpās, kas ir saistīti ar kopējā pieļaujamā apmeklētāju skaita noteikšanu tirdzniecības vietās un telpu platības noteikšanu uz vienu apmeklētāju, kā arī apmeklētāju pulcēšanās un distances ievērošanas kontroli pie tirdzniecības vietām, tādējādi iespējami nodrošinot mazāku savstarpējo kontaktu esamību starp iedzīvotājiem. KP ieskatā, tas nepieciešams, lai samazinātu ekonomikas lejupslīdes riskus mazumtirdzniecības un ar to saistītajā tirdzniecības telpu nomas nozarē, kā arī lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespēju iegādāties tiem nepieciešamās preces klātienē tirdzniecības vietās.

Vienlīdzīgu apstākļu esamība visiem nozares komersantiem, ir būtisks faktors veselīgas konkurences attīstībai. Tādējādi KP aicina vērtēt iespēju, ievērojot epidemioloģisko situāciju, neieviest ierobežojumus, kas atļautu tirgot tikai noteiktu grupu preces, iedalītu tirdzniecības vietas primārajās un sekundārajās tirdzniecības vietās, vai grupētu tās pēc platības, atrašanās vietas tirdzniecības centrā vai ārpus tā, vai citiem šāda veida kritērijiem.

"Ierobežojumiem, ja tādi tiek noteikti, ir jābūt iespējami vienlīdzīgiem attiecībā uz jebkuru tirgus dalībnieku, neatkarīgi no tā izvēlētās tirdzniecības vietas, tirgoto preču kategorijas, tirdzniecības centra platības un citiem faktoriem, lai pēc iespējas nodrošinātu komersantu darbību, ja tie spēj izpildīt drošai tirdzniecībai noteiktās epidemioloģiskās prasības," KP viedokli skaidroja tās vadītājs Juris Gaiķis.

Tāpat KP lūdz Ministru kabinetu rūpīgi vērtēt iespējamos plānotos ierobežojumus pircējiem, apsverot, vai atsevišķu mazumtirdzniecības vietu darbība "zaļajā" darbības režīmā kopumā provizoriski varētu uzlabot epidemioloģisko situāciju valstī.

Kā ziņots, Krīzes vadības padomes (KVP) sēdē šodien plkst.15 atkārtoti tiks izskatīti turpmākie risinājumi Covid-19 izplatības mazināšanai. Vienlaikus pastāv varbūtība, ka uzreiz pēc KVP sēdes, kuras raksturs ir vairāk konsultatīvs, konkrēti lēmumi varētu tikt pieņemti arī ārkārtas Ministru kabineta sēdē, kas gan būtu jāizsludina.

Uz augšu
Back