Pauels bija vakcinēts pret Covid-19, bet viņam bija vēža novājināta imūnsistēma

Bijušais ASV ģenerālštāba vadītājs un valsts sekretārs Kolins Pauels FOTO: AP/Scanpix

Bijušais ASV ģenerālštāba vadītājs un valsts sekretārs Kolins Pauels bija pilnīgi vakcinēts pret Covid-19, paziņoja viņa ģimene. Pauels bija ārstējies no asins vēža un bijis ar novājinātu imūnsistēmu.

Atvaļinātais ģenerālis Pauels, kurš bija pirmais afroamerikānis valsts sekretāra amatā, pirmdien nomira 84 gadu vecumā no Covid-19 izraisītām komplikācijām.

ASV prezidents Džo Baidens, pieminot aizgājēju, raksturoja viņu kā rasu barjeru pārvarētāju, kurš ticējis "Amerikas solījumam".

"Kolins iemiesoja gan karavīra, gan diplomāta augstākos ideālus," sacīja Baidens, kurš lika par godu Pauelam nolaist valsts karogus pusmastā pie federālās valdības īpašumiem. "Viņš bija uzticīgs mūsu nācijas spēkam un drošībai pāri visam."

Pauels kā ģenerālštāba vadītājs panāca ASV militāru uzvaru 1991.gada Persijas līča karā. Viņš pēc tam bija tik populārs un respektēts, ka tika uzskatīts par iespējamu stipru kandidātu uz ASV prezidenta amatu.

Pauels galu galā nolēma nekandidēt ASV prezidenta vēlēšanās. Lai gan Pauels bija Republikāņu partijas biedrs, viņš atbalstīja demokrāta Baraka Obamas kandidatūru ASV prezidenta vēlēšanās un 2008. un 2012.gadā, Hilarijas Klintones kandidatūru 2016.gadā un Džo Baidena kandidatūru 2020.gadā.

Pauela piemiņu godināja visi vēl dzīvie ASV eksprezidenti, izņemot Donaldu Trampu, kuram ar viņu bija publiskas domstarpības.

Obama nosauca Pauelu par "paraugpatriotu", bet Džordžs Bušs juniors - par ''ģimenes cilvēku un draugu".

Pauela piemiņu godināja arī Izraēlas ekspremjers Benjamins Netanjahu, Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons un ekspremjers Tonijs Blērs, un citi ārvalstu politiķi.

ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins sacīja, ka Pauels bija starp "dižākajiem līderiem, kādus mēs jebkad esam redzējuši", un valsts sekretārs Entonijs Blinkens atcerējās, kā Pauels modernizējis Valsts departamentu.

Pauels nespēja samierināties ar savu 2003.gada februārī teikto runu ANO Drošības padomē, kurā viņš izteicās par masu iznīcināšanas ieročiem Irākā. Pēc ASV iebrukuma Irākā izrādījās, ka šādu ieroču Irākā nebija.

Uz augšu
Back