P, 27.03.2023.

Aizsilniece maldinoši izsakās par ierobežojumu efektivitāti Jaunzēlandē

Aizsilniece maldinoši izsakās par ierobežojumu efektivitāti Jaunzēlandē
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 68
Foto: Re:baltica

Intervijā Latvijas Radio 4 skaidrojot Latvijas Ārstu biedrības lēmumu prasīt veselības ministra Daniela Pavļuta (Attīstībai/Par!) demisiju, biedrības prezidente Ilze Aizsilniece norādīja uz Jaunzēlandi, kura vairāk nekā gadu esot sēdējusi tā sauktajā lokdaunā, bet saslimstībai augot, to izbeigusi. Viņa arī norādījusi, ka Jaunzēlande ir piemērs tam, ka ierobežojumi nestrādā. Re:Check secināja, ka šie Aizsilnieces izteikumi ir maldinoši.

Radio intervijā žurnālists Aizsilniecei jautāja, kā viņa vērtē valdības noteiktos ierobežojumus, tajā skaitā mājsēdi jeb lokdaunu. Viņa atbildēja, ka tie dod efektu uz kādu laiku, un kā piemēru minēja Jaunzēlandi: "Piemēram, Jaunzēlandē. Jūs taču zināt, kā bija Jaunzēlandē. Viņi visi ir vakcinējušies. Viņi sēdēja vairāk nekā gadu lokdaunā. Bet viņiem arī tagad aug Covid-19 skaits, neraugoties uz to, ka tā bija slēgta valsts. Un ko viņi izdarīja? Viņi izbeidza “lokdaunu”."

Savukārt savā Facebook profilā Aizsilniece pirms dažām nedēļām dalījusies ar laikraksta NewYork Times rakstu par Jaunzēlandi, to komentējot ar piebildi:“Piemērs tam, ka ierobežojumi nestrādā.”

Re:Check pārbaudīja Ārstu biedrības prezidentes pausto.

Vai Jaunzēlandē “visi vakcinējušies”?

Jaunzēlandē vakcinējušies ne tuvu ne visi. Pilnībā vakcinēti ir tikai 60% iedzīvotāju. Salīdzinājumam Latvijā – 52 procenti. Mediji ziņojuši, ka Jaunzēlandē līdzīgi kā Latvijā daļu sabiedrības ir grūti pārliecināt par vakcinācijas nepieciešamību.

Vai vairāk nekā gadu sēdēja lokdaunā?

Ne gluži. Jaunzēlandes politika līdz šim bijusi dažu nedēļu ilgas stingras mājsēdes, lai izskaustu jebkuru mazāko iespēju vīrusam izplatīties. Tā gandrīz pilnībā liegusi iespēju ieceļot ārzemniekiem, noteikusi stingras divu nedēļu pašizolācijas prasības iebraucējiem un ieviesusi rūpīgu kontaktu izsekošanu.

Pirmoreiz mājsēde valstī tika noteikta 2020.gada marta beigās un ilga līdz aprīļa beigām, otrreiz – valsts lielākās pilsētas Oklendas reģionā pērn augusta vidū uz dažām nedēļām, tad atkal šogad martā un visbeidzot – šā gada augusta vidū pēc tam, kad tika atklāts viens inficējies iebraucējs. Taču lielāko daļu pandēmijas Jaunzēlandē stingru pārvietošanās vai pulcēšanās ierobežojumu nebija.

Vai izbeidza lokdaunu un vai ierobežojumi nestrādā?

Jau pēdējās mājsēdes izsludināšanas laikā Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Ārderna izteikusies, ka daudz lipīgākā delta varianta dēļ ar to vien nepietiks, lai pilnībā izkaustu infekciju, kā tas bija izdevies līdz šim. Raksts, ar kuru kā piemēru tam, ka “ierobežojumi nestrādā” dalījusies Aizsilniece, stāsta par Ārdernas 5. oktobrī paziņoto, ka ar ierobežojumiem vien valsts vairs nevar nonākt līdz Covid-19 “nulles līmenim” un ir jāmaina stratēģija. Taču tajā arī līdzīgi kā citos avotos norādīts, ka “kopumā Jaunzēlendes pieeja ir bijusi spožs panākums, kura rezultātā tai ir viens no pasaulē zemākajiem infekcijas gadījumu un mirstības rādītājiem, tajā pašā laikā ļaujot lielāko pandēmijas daļu cilvēkiem dzīvot bez ierobežojumiem. Līdz oktobra beigām Jaunzēlandē, kur dzīvo aptuveni pieci miljoni cilvēku, Covid-19 dēļ miruši tikai 28 cilvēki (salīdzinājumam Latvijā līdz 28. oktobrim miruši 3173 ar Covid-19 inficētie).

Jaunu gadījumu skaits dienā uz miljonu iedzīvotāju Latvijā un Jaunzēlandē
Jaunu gadījumu skaits dienā uz miljonu iedzīvotāju Latvijā un Jaunzēlandē Foto: ourworldindata.org

Ārderna 22.oktobrī paziņoja, ka valsts turpmākā stratēģija būs ierobežojumi vīrusa kontrolēšanai līdz laikam, kad būs sasniegta 90% vakcinācijas aptvere valstī vai konkrētos reģionos. Tad ierobežojumus varēs “pakāpeniski un uzmanīgi” atcelt. Tāpēc Oklendas reģionā, kurā pašlaik ir slimības uzplaiksnījums, tika atstāti spēkā otrā augstākā līmeņa ierobežojumi jeb mājsēde, kas nozīmē ierobežotu pārvietošanos, lielākajai daļai skolēnu attālinātas mācības un darbu no mājām. Tos plānots atkal pārskatīt 1. novembrī.

Re:Check ar Latvijas Ārstu biedrības preses sekretāres starpniecību lūdza Aizsilnieces skaidrojumu viņas paustajam, taču atbildi nesaņēma.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais