Covid-19 : "Pfizer" zāles izmēģinājumos uzrādījušas 89% efektivitāti
Papildināts

FOTO: AFP/SCANPIX

ASV farmācijas kompānija "Pfizer" piektdien paziņoja, ka tās zāles Covid-19 ārstēšanai klīniskajos izmēģinājumos uzrādījušas 89% efektivitāti hospitalizācijas vai nāves riska novēršanā.

Kompānijas izstrādātais medikaments pret Covid-19 "Paxlovid" par 89% samazinājis hospitalizācijas vai nāves risku ar Covid-19 slimiem pacientiem, kuriem bijis augsts risks slimības progresēšanai smagā formā, paziņoja "Pfizer".

Pētījumā piedalījās 775 nevakcinēti pieaugušie, kuriem Covid-19 bija vieglā vai vidēji smagā formā un kuriem bija augsts risks nonākt slimnīcā vai nomirt tādu veselības problēmu kā aptaukošanās, diabēts vai sirds slimības dēļ.

Ārstēšana tika sākta trīs līdz piecas dienas pēc sākotnējiem simptomiem un ilga piecas dienas. Mazāk nekā 1% zāles saņēmušo pacientu bija nepieciešama hospitalizācija un neviens nenomira.

"Pfizer" savas zāles sāka izstrādāt 2020.gada martā un plāno iespējami drīz iesniegt datus ASV Pārtikas un zāļu pārvaldei (FDA).

"Šodienas ziņas ir reāls pagrieziena punkts globālajos centienos apturēt šīs pandēmijas postažu," pavēstīja "Pfizer" vadītājs Alberts Burla.

"Šie dati rāda, ka mūsu iekšķīgajam pretvīrusu kandidātam, ja to apstiprinās regulatori, ir potenciāls glābt pacientu dzīvības, samazināt Covid-19 infekciju smagumu un nepieļaut deviņas no desmit hospitalizācijām," viņš piebilda.

"Pfizer" iekšķīgi lietojamās zāles ir proteāzes inhibitors un tās bloķē vīrusa replicēšanās mehānismu.

Tas nozīmē, ka zāles būs efektīvas tikai inficēšanās sākotnējās stadijās. Brīdī, kad Covid-19 ir progresējis par smagu slimību, vīruss lielākoties ir pārtraucis replicēties un pacienti cieš no pārmērīgas imūnreakcijas.

Lielbritānija ceturtdien pirmā pasaulē atļāva tabletes Covid-19 ārstēšanai, apstiprinot ASV farmācijas uzņēmuma "Merck" pretvīrusa zāles pacientu ārstēšanai, kas ar Covid-19 slimo vieglā vai vidēji smagā formā.

Uz augšu
Back