Bulgārijā notiek prezidenta vēlēšanu otrā kārta

Sofija, Bulgārija. Ilustratīvs foto FOTO: VISAR KRYEZIU/AP

Bulgārijā svētdien notiek prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā sacenšas pašreizējais valsts galva Rumens Radevs un Sofijas Universitātes rektors Anastass Gerdžikovs.

Sabiedriskās domas aptaujas pirms otrās kārtas netika rīkotas, taču analītiķi norāda, ka gaidāma Radeva uzvara un ka tā varētu veicināt politisko stabilitāti Bulgārijā, kur šomēnes notika jau trešās parlamenta vēlēšanas šogad, jo pēc aprīlī un jūlijā notikušajām vēlēšanām partijas nespēja vienoties par jaunās valdības izveidi.

Pirms nedēļas notikušajā prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā, kurā bija 23 kandidāti, Radevs ieguva 49,4% balsu, bet Gerdžikovs - 22,8% balsu.

Gan bijušais gaisa spēku pavēlnieks Radevs, gan Gerdžikovs, kas abi ir 58 gadus veci, ir neatkarīgie kandidāti. Taču Radevu atbalsta Sociālistu partija un tās sabiedrotie, pirms nedēļas parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusī pretkorupcijas partija "Mēs turpinām pārmaiņas" un populistiskā partija "Ir tāda tauta", savukārt atbalstu Gerdžikovam izteikusi bijušā premjerministrs Boiko Borisova centriski labējā partija GERB un viņam labvēlīgi noskaņota ir arī turku minoritātes partija "Kustība par tiesībām un brīvībām".

Radevs ir pazīstams kā bijušā ilggadējā premjera Borisova kritiķis. Borisova valdība bija iesaistīta virknē korupcijas skandālu, un šogad Radevs piedalījās protesta demonstrācijā pret Borisova ministru kabinetu, saucot: "Nost ar mafiju!"

Šonedēļ Radevs izraisīja diplomātisko skandālu, ceturtdien notikušajās prezidenta amata kandidātu debatēs paziņojot, ka "Krima pašlaik atrodas Krievijā". Radevs teica, ka Rietumu noteiktās sankcijas Krievijai saistībā ar tās agresiju Ukrainā un Krimas aneksiju nesniedz gaidītos rezultātus un ka "ir ļoti svarīgi ārpolitikā būt pragmatiskiem". Protestējot pret šiem izteikumiem, Ukraina piektdien atsauca uz konsultācijām savu vēstnieku Bulgārijā.

Pirms nedēļas notikušajā prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā vēlētāju aktivitāte bija 40,5%.

Prezidentam Bulgārijā ir galvenokārt ceremoniāla loma. Valsts galvas amata termiņš ir pieci gadi.

Uz augšu
Back