C, 28.09.2023.

Slovākija atvainojas par romu sieviešu piespiedu sterilizāciju 20. gs beigās

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 3
Foto: AFP/SCANPIX

Slovākijas valdība trešdien oficiāli atvainojās par romu (čigānu) sieviešu piespiedu sterilizāciju, kas bija notikusi vairākus gadu desmitus.

Valdošā koalīcija trešdien nāca klajā ar paziņojumu, kurā nosodīja šos gadu gaitā notikušos cilvēktiesību pārkāpumus un atvainojās cietušajām, vēstīja valsts ziņu aģentūra TASR.

Veikto sterilizāciju skaits ir tikai aptuveni aplēšams, bet šī prakse skārusi vismaz vairākus tūkstošus sieviešu, paziņoja romu pārstāve valdībā savā oficiālajā vietnē.

Piespiedu sterilizācijas tika veiktas laikā no 1966. līdz 1989.gadam ar mērķi ierobežot piedzimušo bērnu skaitu romu kopienā.

Valdība atzina, ka pat pēc komunistu režīma krišanas uz romu sievietēm klīnikās no 1990. līdz 2004.gadam tika izdarīts spiediens, mēģinot panākt, lai viņas pēc bērnu dzimšanas piekristu sterilizācijai.

Cilvēktiesību organizācijas un Eiropas Padome gadiem ilgi bija pieprasījušas, lai Slovākija atzītu gadiem ilgi veiktos sistemātiskos cilvēktiesību pārkāpumus pret romiem un izmaksātu kompensācijas upuriem.

Eiropas Padomes cilvēktiesību komisāre Dunja Mijatoviča tviterī atzinīgi novērtēja Slovākijas atvainošanos kā svarīgu pirmo soli. Viņa rakstīja, ka vajadzētu ātri izveidot mehānismu kompensāciju izmaksāšanai.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 3

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais