Leiena: Zinātniekiem jāpēta jaunais Covid-19 paveids, bet pārējiem jāvakcinējas

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena. FOTO: Sintija Zandersone/LETA

Šobrīd ir maz zināms par jauno SARS-CoV-2 vīrusa variantu omicron, un zinātniekiem ir nepieciešamas pāris nedēļas, lai to pētītu, savukārt pārējiem tikmēr jāvakcinējas un jāstiprina imunitāte, svētdien, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) un NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu, norādīja Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena.

Viņa teica, ka Eiropas Savienībā pret šo jauno vīrusa paveidu izturas ļoti nopietni, piebilstot, ka "šobrīd faktiski jāapsteidz laiks". Fon der Leiena norādīja, ka par šo vīrusa paveidu ir maz informācijas, un tas rada zinātniekos lielas bažas.

Pēc viņas domām, zinātniekiem ir nepieciešamas 2-3 nedēļas, lai analizētu šo mutāciju, un tikmēr mums jāizmanto šis laiks, lai vakcinētos un stiprinātu savu imunitāti. Tāpat esot svarīgi lietot citus drošības instrumentus, piemēram, sejas maskas un dezinfekcijas līdzekļus.

"Mums jāturpina būt uzmanīgiem, neatkarīgi kāds Covid-19 vīrusa variants izplatās," atzīmēja EK priekšsēdētāja.

Jau ziņots, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) ziņojis par jauna SARS-CoV-2 vīrusa varianta atklāšanu, informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.

Šim variantam esot liels skaits mutāciju, no kurām dažas izraisa bažas. Sākotnējie pierādījumi liecina, ka šis variants var būt saistīts ar paaugstinātu infekciozitāti, jeb lipīgumu, vakcīnas efektivitātes samazināšanos, paaugstinātu atkārtotas inficēšanās risku, salīdzinot ar citiem SARS-CoV-2 vīrusa variantiem.

PVO klasificēja jaunatklāto vīrusa variantu kā bažas izraisošo un nodēvējusi par omicron.

Pirmo reizi informāciju par šo vīrusa paveidu PVO saņēma šī gada 24.novembrī no Dienvidāfrikas, kur pēdējo nedēļu laikā Covid-19 gadījumu skaits ir strauji pieaudzis. Infekcijas gadījumi konstatēti arī kaimiņvalstī Botsvānā.

Pirmais zināmais apstiprinātā šī varianta gadījums tika identificēts paraugā, kas bija iegūts 9.novembrī. No 26.novembra, ar ceļošanu saistīti gadījumi konstatēti arī Beļģijā, Honkongā, Izraēlā, Apvienotajā Karalistē.

ECDC eksperti novērtē omikrona varianta izplatīšanās iespējamību tuvākā nākotnē un ar to saistīto riska pakāpi diapazonā no augsta līdz ļoti augstam.

Līdz ar to PVO un ECDC aicina dalībvalstis stiprināt Covid-19 epidemioloģiskās uzraudzības un SARS-CoV-2 sekvencēšanas sistēmu, jo šobrīd īpaši svarīgi sekot epidemioloģiskajai situācijai ikvienā valstī, uzraudzīt jaunā varianta agrīnu atklāšanu un nekavējoties veikt ierobežošanas pasākumus.

Īpaša piesardzība jāievēro ceļotājiem, rekomendējot nedoties uz zināmajām skartajām teritorijām, atgriežoties veikt papildus drošības pasākumus, kas ietver testēšanu un pašizolāciju. Nepieciešams pēc iespējas ātrāk atklāt Covid-19 inficēšanās gadījumus tiem ceļotājiem, kuri atgriezušies no skartajām teritorijām.

Rekomendēts turpināt vakcinācijas procesu, it īpaši riska grupās un senioriem, kas nav vēl uzsākuši vakcināciju.

Saistībā ar omicron variantu iepriekšējas rekomendācijas paliek spēkā - vakcinācija, pareiza sejas masku nēsāšana, distances ievērošana, roku higiēna, regulāra telpu vēdināšana.

Reaģējot uz saņemto informāciju par jaunatklātā Covid-19 vīrusa paveida bīstamību un straujo izplatību, Latvijas valdība vakar pieņēma lēmumu liegt izceļot un ieceļot no Dienvidāfrikas Republikas, Lesoto, Botsvānas, Zimbabves, Mozambikas, Namībijas, Svazilendas, Malāvijas.

Liegums iebraukt neattieksies uz Latvijas valstspiederīgajiem vai Eiropas Savienības pastāvīgajiem iedzīvotājiem ar uzturēšanās atļauju Latvijā. Tāpat aizliegti ceļojumi un to organizēšana uz minētajām valstīm.

Latvijas valstspiederīgajiem vai ES pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kuri pēdējo 10 dienu laikā uzturējušies kādā no minētajām valstīm, ir pienākums uzrādīt Covid-19 RNS testa rezultātu, kas veikts 72 stundas pirms ieceļošanas Latvijas teritorijā. Tāpat šo personu pienākums ir veikt Covid-19 testu pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā pēc ieceļošanas Latvijas teritorijā un astotajā dienā pēc ieceļošanas Latvijā.

Pēc ieceļošanas Latvijas teritorijā nekavējoties jādodas uz tūrisma mītni, lai ievērotu pašizolāciju 10 dienas pēc izbraukšanas no kādas no iepriekš minētām valstīm.

Uz augšu
Back