Koalīcija izvērtēs iespēju Covid-19 ātros testus noteikt kā brīvprātīgus

FOTO: Reuters/ScanPix

Saistībā ar iedzīvotāju pausto neizpratni par Covid-19 antigēnu paštestu izdales kārtību valdošās koalīcijas partiju sanāksmē šodien izvērtēs iespēju ātros testus noteikt kā brīvprātīgus, atzina Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) preses sekretārs Sandris Sabajevs.

Kā atzīmēja Sabajevs, pēc premjeram pieejamās informācijas, iepirkumu, kurā Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs (VALIC) nesen lēma noslēgt pirmo līgumu par Covid-19 slimību izraisošā vīrusa (SARS-CoV-2) antigēna paštestu piegādi ar uzņēmumu SIA "Ekspress laboratorija", patlaban izvērtēt sākušas tiesībsargājošās institūcijas. Premjera pārstāvji uzsver, ka visi Covid-19 laikā veiktie iepirkumi tiek monitorēti un uzraudzīti no kontrolējošo iestāžu puses.

Ministru prezidenta ieskatā, plašāka Covid-19 antigēnu paštestu ieviešana ir viens no drošības pasākumiem, lai palielinātu Latvijas iespējas savlaicīgi atklāt saslimstības uzliesmojumus, kas

ir īpaši svarīgi šobrīd, ņemot vērā gan nesen pārdzīvoto lielo saslimstības uzliesmojumu, gan ziemas periodu.

11

Pašlaik valdības pieņemtais regulējums paredz, ka no 6.decembra, veicot darba pienākumus klātienē, kur ir iespējams kontakts ar citiem darbiniekiem, pakalpojuma saņēmējiem vai apmeklētājiem, būs jāveic regulāra Covid-19 testēšana divas reizes nedēļā, izmantojot antigēna paštestus. Prasība attieksies uz visiem darbiniekiem - gan pret Covid-19 vakcinētiem, gan nevakcinētiem.

Jau vēstīts, ka VALIC 9.novembrī izsludināja cenu aptauju par Covid-19 slimību izraisošā vīrusa (SARS-CoV-2) antigēna paštestu piegādi saskaņā ar Veselības ministrijas sagatavoto tehnisko specifikāciju. Kopumā tika saņemti 30 piedāvājumi.

Pēc iesniegto piedāvājumu vērtēšanas pieņemts lēmums par vispārīgās vienošanās slēgšanu ar pieciem pretendentiem - "Ekspress laboratorija", "Brief", "ADDO Defense", "A-birojs" un "A.Medical".

Šo pretendentu piedāvātās cenas četru miljonu testu piegādei ir 0,75-1,25 eiro par testu, piegādes minētajam apjomam nodrošinot piecu līdz 20 darba dienu laikā no līguma noslēgšanas.

Plānotais pirmās četru miljonu testu partijas piegādes laiks ir piecas darba dienas un par šī iepirkuma uzvarētāju atzīta "Ekspress laboratorija". Kopējā līguma summa ir trīs miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

11

Sabiedrības un vairāku politiķu vidū neizpratni raisīja fakts, ka "Ekspress laboratorija" reģistrēta vien šī gada martā. Aizsardzības ministrijas pārstāvji iepriekš skaidroja, ka antigēna paštestu pirmās partijas piegādātājs "Ekspress laboratorija" izvēlēts atbilstoši zemākajai cenai un īsākajam piegādes termiņam, un uzņēmums ir pārbaudīts starptautisko sankciju datubāzēs.

Īsi pēc uzvaras konkursā mainījās "Ekspress laboratorijas" īpašnieku sastāvs - līdz novembra izskaņai uzņēmums vienādās daļās piederēja Jeļenai Putviķei, Tomam Bindem un Sergejam Ļebedevam. Kopš 24.novembra starp uzņēmuma līdzīpašniekiem vairs nav Ļebedevs, bet Putviķe savas kapitāldaļas palielinājusi no 33,33% līdz 66,67%. Bindem aizvien pieder 33,33%, liecina "Firmas.lv" informācija.

LDDK: Darbinieku testēšanai darbavietās ir jābūt darba devēja izvēlei un darbinieka līdzatbildībai

Klātienē strādājošo darbinieku Covid-19 testēšanai ir jābūt uzņēmuma darba drošības protokola sastāvdaļai, nevis obligātam pienākumam, pauda Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāvji.

LDDK norāda, ka pašlaik nav skaidra rīcības plāna par to, kā nodrošināt obligāto testu pieejamību uzņēmumiem. Darba devēji uzskata, ka vispirms jābūt izstrādātai konkrētai sistēmai, jāgarantē savlaicīga testu piegāde un jābūt skaidrām vadlīnijām, kā šo procesu organizēt, ja šādu prasību tomēr ievieš.

Lai nodrošinātu epidemioloģiski drošu darba vidi un izvairītos no infekcijas izplatības, kas radītu riskus saimnieciskās darbības apturēšanai, daļa darba devēju pēc nepieciešamības jau veic darbinieku testēšanu, meklējot papildu līdzekļus savos budžetos. Pašlaik katram darbiniekam ir pienākums, ierodoties darba vietā rakstveidā apliecināt, ka tam nav saslimšanas pazīmju vai nav pienākuma ievērot mājas karantīnu vai pašizolāciju, skaidro LDDK.

Organizācijas pārstāvji pauž, ka esošajā apliecinājumā varētu iekļaut arī papildu atzīmi par Covid-19 antigēna paštesta izmantošanu

"Valsts pretimnākšana, nodrošinot apmaksātus testus, ir apsveicama. Darba devēji šādu valsts atbalstu gaidīja jau tad, kad valstī bija zema vakcinācijas aptvere, bet bija nepieciešams risinājums, lai izvairītos no jauniem ierobežojumiem. Lai tomēr nodrošinātu darbības nepārtrauktību un pielāgotos apstākļiem, šobrīd daudzi uzņēmumi jau ir izveidojuši savam uzņēmumam atbilstošāko drošas darbības modeli, tāpēc nevajadzētu radīt papildu slogu ar jaunām obligātām prasībām, bet gan radīt atbalsta sistēmu, lai nodrošinātu vismaz valsts apmaksātus testus," norādīts LDDK paziņojumā.

Uz augšu
Back