EK ierosinājusi direktīvu, kas paredz ES pēc iespējas ātrāk īstenot globālo nodokļu reformas nolīgumu

TVNET/LETA
EK ierosinājusi direktīvu, kas paredz ES pēc iespējas ātrāk īstenot globālo nodokļu reformas nolīgumu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
Eiropas Savienības karogi. Ilustratīvs attēls
Eiropas Savienības karogi. Ilustratīvs attēls Foto: Shutterstock

Eiropas Komisija (EK) ierosinājusi direktīvu, ar ko nodrošina minimālo faktisko nodokļa likmi lielu starptautisku grupu globālajām darbībām, informēja EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

Ar šo priekšlikumu tiek īstenota Eiropas Savienības (ES) apņemšanās rīkoties ārkārtīgi ātri un būt vienai no pirmajām, kas īsteno neseno vēsturisko globālo nodokļu reformas nolīgumu, kura mērķis ir nodrošināt taisnīgumu, pārredzamību un stabilitāti starptautiskajā uzņēmumu ienākuma nodokļa sistēmā.

Priekšlikums cieši seko starptautiskajam nolīgumam un nosaka, kā ES praksē tiks piemēroti principi par 15% faktisko nodokļa likmi,

par ko vienojušās 137 valstis. Tas ietver vienotu noteikumu kopumu par to, kā aprēķināt šo faktisko nodokļa likmi, lai to pareizi un konsekventi piemērotu visā ES.

EK priekšsēdētājas izpildvietnieks jautājumos par ekonomiku cilvēku labā Valdis Dombrovskis (JV) norādīja, ka, veicot ātru pasākumu saskaņošanu ar visaptverošo Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) nolīgumu, Eiropa pilnībā veic savu ieguldījumu taisnīgākas globālās sistēmas izveidē, lai apliktu uzņēmumus ar nodokļiem.

Pēc Dombrovska paustā, tas ir īpaši svarīgi laikā, kad jāpalielina publiskais finansējums taisnīgai ilgtspējīgai izaugsmei un investīcijām un jāapmierina arī publiskā finansējuma vajadzības - gan pandēmijas seku pārvarēšanai, gan zaļās un digitālās pārejas virzīšanai.

"ESAO nolīguma par minimālo faktisko nodokļu uzlikšanu iekļaušanu ES tiesību aktos būs ļoti svarīga, lai cīnītos pret nodokļu apiešanu un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, vienlaikus novēršot "sacensību par zemāko nodokļu likmi", kas rada neveselīgu nodokļu konkurenci starp valstīm. Tas ir liels solis uz priekšu mūsu taisnīgas nodokļu programmas īstenošanā," akcentēja politiķis.

EK atzīmēja, ka ierosinātie noteikumi attieksies uz jebkuru lielu vietēju vai starptautisku grupu, kuras mātesuzņēmums vai meitasuzņēmums atrodas ES dalībvalstī.

Ja minimālā faktiskā likme nav noteikta valstī, kurā atrodas uzņēmums ar zemiem nodokļiem, ir noteikumi, saskaņā ar kuriem mātesuzņēmuma dalībvalsts piemēro papildnodokli. Priekšlikums arī nodrošina efektīvu nodokļu uzlikšanu situācijās, kad mātesuzņēmums atrodas ārpus ES, kādā zemu nodokļu valstī, kura nepiemēro līdzvērtīgus noteikumus.

Saskaņā ar vispārējo vienošanos priekšlikumā ir paredzēti arī daži izņēmumi. Lai samazinātu ietekmi uz grupām, kas veic reālu saimniecisko darbību, uzņēmumi varēs izslēgt ienākumus, kas vienādi ar 5% no materiālo aktīvu vērtības un 5% no algas. Lai mazinātu regulatīvo slogu zema riska situācijās, noteikumi arī paredz izslēgt minimālo peļņu. Tas nozīmē, ka, ja kādas jurisdikcijas starptautiskās grupas vidējā peļņa un ieņēmumi ir zemāki par noteiktām minimālajām robežvērtībām, tad, aprēķinot likmi, šos ienākumus neņem vērā.

Minimālā uzņēmumu aplikšana ar nodokļiem ir viena no divām globālā nolīguma darba plūsmām - otra ir nodokļu uzlikšanas tiesību daļēja pārdale. Tādējādi tiks pielāgoti starptautiskie noteikumi par to, kā starp valstīm tiek sadalīta nodokļu uzlikšana lielāko un ienesīgāko starptautisko uzņēmumu peļņai, lai atspoguļotu uzņēmējdarbības modeļu dažādo raksturu un uzņēmumu spēju veikt uzņēmējdarbību bez fiziskas klātbūtnes. EK 2022.gadā nāks klajā arī ar priekšlikumu par nodokļu uzlikšanas tiesību pārdali, tiklīdz būs panākta vienošanās par daudzpusējās konvencijas tehniskajiem aspektiem.

EK nodokļu programma papildina ESAO nolīgumā ietvertos elementus, bet ir plašāka par tiem. Līdz 2023.gada beigām EK nāks klajā ar jaunu regulējumu par uzņēmējdarbības nodokļu sistēmu ES, kas samazinās administratīvo slogu uzņēmumiem, kuri strādā visās dalībvalstīs, likvidēs nodokļu šķēršļus un vienotajā tirgū radīs uzņēmējdarbībai labvēlīgāku vidi.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu