T, 29.03.2023.

Izvarotas 25 meitenes, deviņas ir stāvoklī. Arvien vairāk ziņu par Krievijas karavīru seksuālajiem noziegumiem Ukrainā

TVNET
Izvarotas 25 meitenes, deviņas ir stāvoklī. Arvien vairāk ziņu par Krievijas karavīru seksuālajiem noziegumiem Ukrainā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AP/Scanpix

Krievijas okupācijas laikā krievu karavīri kādā mājā Bučā sistemātiski izvaroja vismaz 25 meitenes un sievietes vecumā no 14 līdz 24 gadiem. Deviņas no viņām ir stāvoklī, raidorganizācijai BBC apstiprināja Ukrainas cilvēktiesību ombuds Ludmila Denisova. No teritorijām, ko pametis Krievijas karaspēks, pienāk arvien vairāk liecību par smagiem seksuāliem noziegumiem.

"Krievu karavīri viņām teica, ka izvaros viņas tik daudz, ka viņas vairs nekad negribēs seksuālas attiecības ne ar vienu vīrieti, lai viņām nedzimtu ukraiņu bērni," sacīja Denisova.

Viņa stāsta, ka sievietes zvana uz palīdzības tālruņiem. Zvanītāju vidū bijusi 25 gadus veca sieviete, kuras 16 gadus vecā māsa tikusi izvarota uz ielas viņas acu priekšā.

Taču zvērību patieso apmēru ir grūti noteikt. "Pašlaik tas nav iespējams, jo ne visi grib stāstīt, kas ar viņiem noticis. Pagaidām vairums zvana, lai saņemtu psiholoģisko palīdzību, tāpēc mēs nevaram nevaram tos reģistrēt kā noziegumus, kamēr nav sniegtas liecības [policijā]," norāda Denisova.

Foto: Reuters/ScanPix

50 gadus vecā Anna (vārds mainīts) raidorganizācijas BBC žurnālistiem pastāstīja, ka 7.martā viņas dzīvesvietā apmēram 70 kilometru attālumā no Kijivas ielauzušies Krievijas karavīri. Tobrīd mājās bija viņa un viņas vīrs.

"Draudot ar ieroci, [karavīrs] mani aizveda uz netālu esošu māju. Viņš pavēlēja: "Novelc drēbes, vai arī es tevi nošaušu." Viņš turpināja draudēt, ka mani nogalinās, ja nedarīšu, ko liek. Tad viņš sāka mani izvarot," teica Anna. "Kamēr viņš mani izvaroja, ienāca vēl četri karavīri. Es domāju, ka ar mani ir cauri. Bet viņi aizveda viņu prom. Pēc tam vairs viņu neesmu redzējusi."

Anna atgriezās mājās. Vīru viņa atrada ievainotu - ar šautu brūci vēderā. "Viņš mēģināja skriet man pakaļ un glābt mani, bet uz viņu sāka šaut," saka Anna. Viņi paslēpās kaimiņu mājā, un divas dienas vēlāk Annas vīrs no gūtajiem savainojumiem nomira. Apšaužu dēļ viņu nevarēja nogādāt slimnīcā.

Laikraksta "The New York Times" otrdien publicētajā materiālā par nežēlībām Bučā aprakstīts gadījums, kad mājas, kurā bija iemitinājušies Krievijas karavīri vai algotņi, kā tos raksturoja mājas saimnieks, dārza mājiņas pagrabā pēc Krievijas karaspēka atkāpšanās tika atrasta mirusi sieviete ar šautu brūci galvā, uz kuras kailā auguma bija uzvilkts tikai kažoks. Mājā tika atrasti atplēsti prezervatīvu iepakojumi un izlietots prezervatīvs.

Denisova norāda, ka Ukraina vēlas, lai ANO izveidotu īpašu tribunālu, kurā Vladimirs Putins tiktu tiesāts par Krievijas pastrādātajiem kara noziegumiem, tai skaitā arī izvarošanām.

Pagājušajā nedēļā Denisova ziņoja par gadījumu, kad Bučā 14 gadus vecu meiteni izvarojuši pieci Krievijas karavīri, kā rezultātā iestājusies grūtniecība. Mātes acu priekšā ticis izvarots arī 11 gadus vecs zēns. Māte tikusi piesieta pie krēsla, un viņai nācies to noskatīties, sacīja Denisova.

Sociālajos tīklos izplatījušies video, kuros, iespējams, Ukrainā karojušais Krievijas karavīrs Aleksejs Bičkovs pastrādā seksuālu vardarbību pret bērnu. Saskaņā ar raidorganizācijas "Belsat" portāla "Vot tak" rīcībā esošo informāciju, vīrietis, kurš video gribēja pārdot "tumšajā tīmeklī", 9.aprīlī Krievijā esot ticis aizturēts.

ANO Sieviešu aģentūras vadītāja Simona Bahusa pirmdien ANO Drošības padomi brīdināja, ka Ukrainas kara kontekstā pienāk arvien vairāk ziņu par seksuālu vardarbību pret sievietēm un bērniem.

2008.gadā ANO Drošības padome pieņēma 1820. rezolūciju, kurā seksuāla vardarbība tika atzīta par kara ieroci un taktiku, norādot, ka izvarošana un cita veida seksuālā vardarbība var būt kara noziegums, noziegums pret cilvēci vai būtisks genocīda aspekts.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais