O, 21.03.2023.

Rīgas dome: Ar steigu jāmeklē risinājums ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas krīzei izglītības iestādēs

TVNET/LETA
Rīgas dome: Ar steigu jāmeklē risinājums ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas krīzei izglītības iestādēs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs attēls. Latvijas Starptautiskās skolas ēdnīca.
Ilustratīvs attēls. Latvijas Starptautiskās skolas ēdnīca. Foto: Ieva Makare/LETA

Ir jāmeklē steidzams risinājums ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas krīzei izglītības iestādēs, ņemot vērā, ka par pieejamo finansējumu vairs nebūs iespējams nodrošināt ēdināšanu skolās, norādīja Rīgas domē.

Par šo tematu ceturtdien diskutēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputāti. Politiķi pārrunāja nepieciešamību ēdināšanas izmaksas par vienu bērnu dienā palielināt no 1,42 eiro līdz diviem eiro vispārējās izglītības iestādēs un no 2,77 eiro līdz četriem eiro pirmsskolas izglītības iestādēs.

Lai palielinātu ēdināšanas pakalpojumu summu līdz diviem eiro dienā Rīgas skolās un četriem eiro Rīgas pirmsskolās, ir nepieciešami papildu aptuveni 16,9 miljoni eiro gadā, liecina Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta aplēses.

Rīgas domē atzīmē, ka, ņemot vērā arī ar inflāciju saistīto komunālo izmaksu celšanos un paredzētos ieguldījumus personāla izmaksās, nākamgad izglītības sektoram var būt nepieciešami vēl papildu vairāk nekā 20 miljoni eiro, kas nav saistīti ar ēdināšanas izmaksu pieaugumu - tā komitejā uzsvēra Rīgas domes Finanšu departamenta direktors Uldis Rakstiņš.

Rīgas domē informē, ka summa, ko iestādes maksā par ēdināšanu, nav mainīta vairākus gadus. Ēdinātāji jau iepriekš norādījuši, ka kļūst aizvien izaicinošāk nodrošināt prasībām atbilstošas pusdienas ar šādu finansējumu. Šogad noticis ļoti straujš pārtikas cenu un saistīto izmaksu lēciens, kas situāciju padarījis vēl kritiskāku.

Domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Iveta Ratinīka (LA) skaidro, ka par šo summu nodrošināt ēdināšanu vairs nebūs iespējams vispār, nerunājot par kvalitatīvu un prasībām atbilstošu ēdināšanu. Tāpēc gan Rīgas dome, gan Pierīgas pašvaldības vērsušās ar vēstulēm valdībā, lūdzot solidāri palielināt finansējumu par ēdināšanas pakalpojumu izglītības iestādēs.

"Tas ir jādara nekavējoties, jo jau šogad būsim spiesti meklēt papildu finansējuma avotus - ar vai bez valdības atbalsta," uzsver Ratinīka.

Viņa pauž, ka pašvaldības prioritāte esošajā situācijā primāri ir izglītības kvalitāte un ieguldījumi personālā, vienlaikus svarīgi ir arī nodrošināt ēdināšanas pakalpojuma nepārtrauktību Rīgas skolās. Tāpēc Rīgas domes koalīcija nākamnedēļ meklēs jau konkrētus risinājumus saistībā ar pusdienu jautājumu.

Vienlaikus komiteja saglabā stingru apņemšanos par to, ka audzēkņiem ar sociālo statusu no trūcīgām, maznodrošinātām, daudzbērnu ģimenēm, brīvpusdienas tiks saglabātas pilnā apmērā.

Pašlaik par brīvpusdienu nodrošināšanu Rīgas izglītības iestādēs - skolās un pirmsskolās, - Rīgas pašvaldība gadā tērē 21,6 miljonus eiro. Papildu par atsevišķu audzēkņu grupu ēdināšanu pašvaldība saņem arī valsts budžeta līdzfinansējumu, kas gadā ir 3,5 miljoni eiro.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu