LED gaismām ir īpaša loma arī automobiļos, un te atkal jāpiemin ilgmūžība:
gāzizlādes jeb HID spuldžu kalpošanas laiks ir aptuveni 15 000 stundu, savukārt diodēm tas ir gandrīz trīskārt ilgāks.
Sākumā attālums, ko spēja izgaismot diodes un HID spuldzes, bija līdzīgs – ap 300 metriem. Tomēr bija milzīga atšķirība starp abu avotu gaismas spilgtumu: HID lukturiem šis svarīgais rādītājs bija 8000 lūmeni, bet LED – līdz pat 10 000.
LED efektivitāti pirmie pamanīja autobraucēji, un drīz tirgu pārpludināja LED lukturi un citi gaismekļi. Lai gan tie lieliski kliedēja tumsu, ne vienmēr atbilda tehniskās apskates prasībām. Arī autoražotāji drīz vien saprata, ka LED lukturi atvieglo braukšanu tumsā, piedevām ievērojami uzlabo drošību, un šo salīdzinoši jauno tehnoloģiju sāka ieviest aizvien vairāk kompāniju. Tā LED strauji kļuva par neatņemamu daļu katrā jaunā modelī. Piemēram, Citroën drīz vien LED dienas gaitas lukturus ieviesa visu savu modeļu standarta aprīkojumā.
Sprādzienveida tehnoloģijas attīstība
Kā norāda Artūrs Kondrots, Leddex pārdošanas vadītājs, uzstādīt LED apgaismojumu ir daudz vienkāršāk, nekā izmantot jebkuru citu tehnoloģiju. Viņš arī min, ka ievērojamais cenu kritums pēdējo gadu laikā ir sekmējis strauju pieprasījuma kāpumu pēc pielāgotiem, individuāliem risinājumiem. “Pirmās diodes bija ļoti vienkāršas un nebija diez cik efektīvas. Diode sastāvēja no divām labi saskatāmām detaļām, un, kad pieslēdza elektrību, tā sāka spīdēt. Izrāviens gan tehnisko iespēju, gan ierīkošanas ziņā notika, kad diode tika iekapsulēta, – tās iekšiene vairs nebija redzama, savukārt efektivitāte ievērojami pieauga,” stāsta Artūrs.
Pēc tam diožu efektivitāte pieauga milzu lēcieniem – sākotnēji 1W diode deva 50 lūmenus, pēc kāda laika stiprums pieauga līdz 100, līdz beidzot palielinājās līdz 150 lūmeniem. Kad diožu raksturlielumi sasniedza agrāk izmantoto apgaismes ierīču līmeni, notika īsts popularitātes un pieprasījuma sprādziens – daudzviet LED sāka strauji aizstāt tradicionālās spuldzes un lampas.
“LED bija pārliecinošs – gan darbošanās ilguma, gan enerģijas patēriņa, gan gaismas jaudas ziņā. Nākamais solis bija cenu samazināšanās. Kādreiz neliela 5W LED spuldze maksāja aptuveni 30 eiro, bet pašlaik to var iegādāties par 5–6 eiro. Cenas ir būtiski sarukušas vien desmit gadu laikā,” stāsta Artūrs Kondrots.
Viņš apstiprina, ka pareizi dzesētas diodes ir ilgmūžīgas, un piebilst, ka LED lampu kalpošanas laiku visvairāk ietekmē barošanas avots, jo pat pašiem labākajiem no tiem ir ierobežots ieslēgšanas/izslēgšanas ciklu un darba stundu skaits.
“Pareizi izvēloties dzesēšanas sistēmas galvenos komponentus un regulējot gaismas caurlaidību, diode varētu kalpot gandrīz mūžīgi.
Taču to ir iespējams sabojāt, piemēram, izvēloties lētākās detaļas un vienlaikus cenšoties izspiest maksimālu gaismu – diode vienkārši pārkarsīs,” stāsta Leddex pārstāvis.
Kā skaidro Artūrs, svarīgi ir tas, ka tagad LED spuldzes nostrādā uzreiz. Vairs nav pakāpeniskas iedegšanās un nodzišanas, respektīvi – aktivizējot diodi, tā sāk spīdēt uzreiz. Turklāt diodes ir daudz efektīvākas – 100W kvēlspuldzes jaudu tagad nodrošina 6W LED analogs.