Somijai steidzami jāstājas NATO, paziņo prezidents un premjerministre

TVNET/LETA/BBC
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: MARKKU ULANDER/AFP

Somijas prezidents Sauli Nīniste un premjerministre Sanna Marina ceturtdien kopīgi paziņojuši, ka Somijai "bez kavēšanās" jāiesniedz pieteikums uzņemšanai NATO, vēsta raidorganizācija BBC.

"Šajā pavasarī notiek svarīga diskusija par Somijas iespējamo dalību NATO," norādīts abu Somijas augstāko amatpersonu kopīgajā paziņojumā. "Bija vajadzīgs laiks, lai parlamentam un visai sabiedrībai ļautu noformulēt savu pozīciju šajā jautājumā. Bija vajadzīgs laiks tuviem starptautiskajiem kontaktiem ar NATO un tās dalībvalstīm, kā arī Zviedriju. Mēs gribējām diskusijām dot telpu, kas tām bija nepieciešama. Tagad, kad lēmuma pieņemšanas laiks ir tuvu, mēs norādām savu vienlīdzīgo pozīciju, kam ir arī informatīva nozīme parlamentārajām grupām un partijām. Dalība NATO stiprinātu Somijas drošību. Somija kā NATO dalībvalsts spēcinātu visu aizsardzības aliansi. Somijai bez kavēšanās jāpiesakās uzņemšanai NATO. Mēs ceram, ka soļi, kas šī lēmuma pieņemšanai nepieciešami nacionālā mērogā, tiks strauji sperti dažu tuvāko dienu laikā."

Somija un Zviedrija nav NATO dalībvalstis, taču pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 24.februārī šajās valstīs sākās diskusijas par pievienošanos aliansei.

Trešdien arī Somijas parlamenta Aizsardzības komiteja secināja, ka dalība NATO ir "vislabākā iespēja" valsts drošībai laikā, kad Krievijas iebrukums Ukrainā ir satricinājis drošības situāciju Eiropā.

Pārliecinošs vairākums Somijas parlamenta deputātu ir pauduši atbalstu valsts dalībai NATO.

Cik drīz Somija varētu kļūt par NATO dalībvalsti?

Svētdien gaidāma Ārpolitikas un drošības politikas ministru komitejas sēde, kurā oficiāli tiks lemts par vēršanos pie alianses ar lūgumu uzņemt Somiju NATO. Komitejas sastāvā ir valsts prezidents, premjere un līdz sešiem valdības ministriem.

Pēc tam šo lūgumu izskatīs parlaments.

Kad Somija oficiāli būs lūgusi uzņemt valsti aliansē visu 30 esošo NATO dalībvalstu parlamentiem būs jāratificē šis lēmums.

Process var ilgt vairākus mēnešus, un Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto otrdien prognozēja, ka par pilntiesīga NATO dalībvalsti Somija kļūs ne agrāk kā oktobrī.

Nīniste Krievijai: "Paskatieties spogulī"

Nīniste, kurš nereti tiek uzskatīts par vidutāju starp Krieviju un Rietumiem, žurnālistiem trešdien uzteicās, ka Somijas pievienošanās NATO nebūs vērsta pret kādu citu valsti.

Viņš piebilda, ka Krievijai, kas Helsinkus brīdinājusi par sekām, kādas tiem draud pēc pievienošanās NATO, atbildētu: "To izraisījāt jūs. Paskatieties spogulī".

Vēl tikai janvārī Somijas premjerministre pievienošanos NATO atzina par "diezgan neiespējamu" viņas pašreizējā amata termiņa laikā, kas beigsies nākamgad aprīlī.

Tomēr pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 24.februārī atbalsts valsts dalībai NATO strauji pieauga gan Somijas politiķu, gan sabiedrības vidū.

Pirmdien publicētie Somijas sabiedriskās raidorganizācijas YLE veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka sabiedrības atbalsts dalībai aliansē sasniedzi rekordaugstu līmeni - 76%. Pēdējos gados līdzīgās aptaujās Somijas pievienošanos NATO atbalstīja tikai 20 līdz 30% respondentu.

Somijai ir 1300 kilometru gara robeža ar Krieviju. Gadu desmitiem Somija bija saglabājusi militāro neitralitāti, bet tagad pēc valsts pievienošanās NATO alianses un Krievijas robežas garums dubultosies.

Somi izrādīja sīvu pretestību Ziemas karā, kad 1939.gadā valstī iebruka PSRS karaspēks, tomēr miera līgumā ar Maskavu bija spiesta atteikties no plašām teritorijām valsts austrumos esošajā Karēlijas reģionā.

Arī Somijas kaimiņvalsts Zviedrija gatavojas lemt par dalību NATO.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs ir solījis, ka abu valstu uzņemšanas process būs raits.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu