O, 21.03.2023.

Tiek vākti paraksti par pensiju indeksāciju pilnā apjomā visiem pensionāriem

TVNET/LETA
Tiek vākti paraksti par pensiju indeksāciju pilnā apjomā visiem pensionāriem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Edijs Pālens/LETA

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par pensiju indeksāciju pilnā apjomā visiem pensionāriem.

Kā iniciatīvas iesniedzējs norādīts Baldūrs Apinis.

Apinis pieteikumā norāda, ka vēlas panākt, ka pensijas tiek indeksētas pilnā apjomā visiem pensionāriem. Patlaban tiks indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 534 eiro, bet tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 534 eiro, indeksēs tikai daļu no piešķirtās summas - minētos 534 eiro.

Apinis aicina novērst netaisnīgu attieksmi pret pensionāriem, kuri saņem par 534 eiro lielāku pensiju. Viņaprāt, šī ir spilgti izteikta diskriminācija pret pensiju saņēmējiem, kuru pensija ir virs 534 eiro. Apinis norāda, ka pensijas apmēru nosaka cilvēka devums sabiedrībai visa mūža garumā, ieskaitot samaksātos nodokļus. Nav nekāda pamata, indeksējot pensiju, nivelēt šo mūža devumu, veicot indeksācijas aprēķinu tikai no pensijas daļas, tāpēc pensija jāindeksē pilnā apjomā visiem pensionāriem.

Apinis aicina Saeimu veikt nepieciešamos grozījumus un pārrēķinus, plānojot valsts budžetu.

"Pārliecība par taisnīgu pensiju un taisnīgu tās indeksāciju ir atbilstīga motivācija godīgi maksāt nodokļus. Sabiedrība, kurā pret senioriem izturas maksimāli godīgi un taisnīgi, ir saliedēta sabiedrība. Taisnīga attieksme pret cilvēka ieguldījumu veicina katra indivīda devumu sabiedrībai," pauž Apinis.

Jau ziņots, ka, vairākiem deputātiem atsaucot parakstus par Saeimas ārkārtas sēdes sasaukšanu, parlaments šonedēļ nelēma par agrāku pensiju indeksēšanu.

Iesniegumā Saeimas Prezidijam seši parlamenta deputāti - Juris Pūce (AP), Krišjānis Feldmans (K), Viesturs Liepkalns (AP), Gatis Zamurs (AP), Marija Golubeva (AP) un Mārtiņš Bondars (AP) - lūguši atsaukt iepriekš iesniegtos parakstus par ārkārtas Saeimas sēdes sasaukšanu 30.jūnijā, kurā bija paredzēts lemt par grozījumiem likumā Par valsts pensijām," kas paredz šogad valsts pensijas indeksēt divus mēnešus agrāk nekā ierasts - jau 1.augustā.

Lēmumu parakstus atsaukt Pūce sarunā ar aģentūru LETA pamatoja ar otrdien sadarbības sanāksmē notikušu garu diskusiju par optimālāko risinājumu pensiju likuma grozījumiem, kuras laikā gala lēmums nav pieņemts. Šī saruna politiķu starpā ir jāturpina, tāpēc ceturtdien par jautājumu Saeimā vēl nebalsos.

Pensiju indeksācijas jautājumu iecerēts skatīt Saeimā 14.jūlijā vai 21.jūlijā, norādīja Pūce, norādot, ka ir svarīgi grozījumus pieņemt jūlija laikā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu