Viņa skaidroja, ka "Gazprom" lēmuma ietekmes apmēru noteiks tas, cik daudz Latvijas tirgotājiem Inčukalna pazemes gāzes krātuvē būs pieejama dabasgāze, kā arī tas, par kādu cenu šis resurss būs iepirkts.
Patlaban Latvija paļaujas uz alternatīviem piegādes resursiem, kas nav saistīti ar Krieviju, tomēr tas ir izaicinājums, ņemot vērā Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināļa noslodzi un faktu, ka Paldisku LNG terminālis vēl nav gatavs, atzīmēja eksperte.
"Ir jāskatās vēl plašāk, iespējams, uz vēl kādiem citiem piegādes ceļiem," uzsvēra Zemīte.
Viņa arī pauda, ka šajā gadā atšķirībā no iepriekšējiem ir ļoti sarežģīti prognozēt Inčukalnā pieejamās dabasgāzes jaudas tieši Latvijas tirgotājiem, jo situācija mainās pa dienām, reizēm pat pa stundām.
Saistībā ar dabasgāzes patēriņa kritumu Latvijā Zemīte norādīja, ka tas faktiski krītas katru gadu, tomēr šogad šis process novērojams izteikti. Tas, ka daudzi gāzes katlus maina uz alternatīvām iekārtām, pašlaik padara sarežģītu situāciju precīzi prognozēt patēriņa kritumu gada laikā, tomēr ir skaidrs, ka šis kritums būs lielāks par 15%, ko savās rekomendācijās atzīmējusi Eiropas Komisija.