P, 25.09.2023.

Būvkompānija "Merks" tiesāsies ar Salaspils novada pašvaldību par bērnudārza būvniecību

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Būvkompānijas "Merks" logo
Būvkompānijas "Merks" logo Foto: Jānis Škapars/TVNET

Pirmdien, 1.augustā, Salaspils novada pašvaldība ir lauzusi līgumu ar būvkompāniju "Merks" par pirmsskolas izglītības iestādes būvniecību, informē novada domes pārstāvji.

Pašvaldības pārstāvji norāda, ka jau 10.jūnijā Salaspils pašvaldība nosūtīja paziņojumu būvkompānijai "Merks" par vienpusēju līguma izbeigšanu 1.augustā, jo darbu izpilde nenotika darbu izpildes kalendārajā grafikā paredzētājā apjomā un termiņā, kā arī būvuzņēmējs kavēja līguma izpildes termiņu ilgāk par 30 kalendārajām dienām.

Vienlaikus 10.jūnijā Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) veica pārbaudi objektā un apturēja būvdarbus, uzdodot būvuzņēmējam sniegt paskaidrojumus par konstatētajiem pārkāpumiem līdz 22.jūnijam. Paskaidrojumi nav sniegti, norāda novada domes pārstāvji.

Būvkompānija "Merks" apgalvo, ka būvprojekts ir nepilnīgs un kļūdains, kas it kā bijis par iemeslu būvdarbu savlaicīgai neizpildei, taču Salaspils novada domes pārstāvji norāda, ka būvuzņēmējs nav iesniedzis vai norādījis nevienu konkrētu dokumentu, kas dotu objektīvu apstiprinājumu šādam apgalvojumam.

Savukārt Salaspils pašvaldības pieaicinātais būvprojekta ekspertīzes veicējs - SIA "Cerkazi G" - esot atspēkojis būvkompānijas "Merks" paustos apgalvojumus par būvprojekta nepilnībām. 7.jūlijā Salaspils pašvaldība nosūtījusi vēstuli ar ekspertu slēdzienu būvkompānijai "Merks".

Pašvaldības pārstāvji norāda, ka izmaiņas būvprojektā ir ierosinājusi veikt pati būvkompānija "Merks", lai gan būvprojekts par kļūdainu vai nepilnīgu no sertificētu ekspertu puses nav atzīts. Salaspils pašvaldība būvkompānijas "Merks" ierosinātās būvprojekta izmaiņas līgumā noteiktajos termiņos izvērtēja un sniedza atbildes.

Izmaiņu izmaksas saskaņotas pušu sarakstē, taču būvuzņēmējs nav vēlējies vienoties par akceptētajiem izmaiņu darbiem, ievērojot līgumā noteikto kārtību, un darbus nav veicis.

Līdz ar to neatbilst patiesībai "Merks" apgalvojums, ka tas ir pildījis savas no līguma izrietošās saistības pienācīgi un savlaicīgi, uzsver pašvaldības pārstāvji.

Pašvaldība ir saņēmusi rēķinu no būvkompānijas "Merks" par darbiem, kas nav pieņemti no būvuzrauga un pasūtītāja puses. Pašvaldība ir aicinājusi būvuzņēmēju koriģēt darbu izpildes aktu un rēķinu, taču būvuzņēmējs to nav veicis un nav iesniedzis koriģētu rēķinu apmaksai. Līdz ar to pašvaldībai nav tiesiska pamata apmaksāt rēķinu, skaidro Salaspils novada domes pārstāvji.

Otrdien, 2.augustā, Salaspils pašvaldība lūdza būvkompānijai "Merks" nodot objektu, saskaņā ar līgumā noteikto procedūru, taču būvuzņēmējs objektu nodot atteicies.

Jaunajā bērnudārzā paredzētas 288 vietas. Vidēji mēnesī aukļu pakalpojumus izmanto 65 bērni, privātās pirmsskolas izglītības iestādes - 175 bērni (tiesības uz kompensāciju no pašvaldības puses ir gadījumā, ja pašvaldības nevar nodrošināt vietu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē). Sākot no marta (mēneša, kad bērnudārzs bija jānodod ekspluatācijā) līdz jūnijam (četri mēneši) iztērēts kopumā 256 579 eiro - auklēm 50 479 eiro un privātām pirmsskolas izglītības iestādēm - 206 100 eiro. Līdz gada beigām, ja bērnudārzs nebūs pieejams, vēl būs nepieciešami 320 000 eiro.

Salaspils novada pašvaldība ir gatava novada intereses aizstāvēt tiesiskā ceļā.

Jau ziņots, ka būvkompānija "Merks" Ekonomisko lietu tiesā iesniegusi prasību pret Salaspils novada domi saistībā ar bērnudārza būvniecības līgumu, aģentūrai LETA apstiprināja tiesā.

Prasība tiesā saņemta 29.jūlijā, lietas izskatīšanas datums vēl nav noteikts.

Būvkompānijas "Merks" pārstāvji aģentūru LETA informēja, ka prasība tiesā iesniegta pēc vairākiem neveiksmīgiem "Merks" mēģinājumiem atrisināt domstarpības ar Salaspils novada domi saistībā ar bērnudārza būvniecības līgumu.

Kompānijā informē, ka Salaspils bērnudārza būvniecību bija plānots pabeigt 2022.gada janvārī, tomēr būvdarbi esot ievilkušies pašvaldības pasūtītā būvprojekta nepilnību dēļ. Tajā konstatēta virkne būtisku trūkumu, tajā skaitā atsevišķu būvprojekta sadaļu neatbilstība ugunsdrošības prasībām, ko ir apstiprinājušas atbildīgās valsts institūcijas.

"Merks" pārstāvji skaidro, ka šie trūkumi radījuši nobīdes būvniecības procesa izpildes laikā, neļaujot arī "Merks" iekļauties sākotnējā grafikā. Šīs laika nobīdes Salaspils dome izmantojusi kā argumentu, lai nenorēķinātos par jau paveiktajiem darbiem, kā arī patvaļīgi atkāptos no noslēgto saistību pildīšanas.

"Merks" valdes loceklis Andris Bišmeistars uzsver, ka būvkompānija šobrīd atrodas strupceļā, jo projektu spēja pabeigt jau 2022.gada pavasarī, tomēr atdūrās pret nekvalitatīvu būvprojektu, kurā neatbilstības joprojām netiek novērstas.

"Turklāt Salaspils dome ne vien nevēlas sadarboties, lai panāktu projekta realizāciju, bet arī neveic norēķinus par padarītajiem darbiem vairāk nekā 1,5 miljonu eiro apmērā un pieprasa līguma laušanu. Šajā laikā Salaspils domei esam nosūtījuši jau vairākus desmitus vēstuļu, aicinot rast risinājumu, esam iniciējuši vairākas tikšanās, bet joprojām neredzam nekādu pozitīvu reakciju un virzību. Gluži pretēji - esam spiesti strādāt pašvaldības neizlēmības un pretdarbības apstākļos," pauž Bišmeistars.

Vienlaikus Bišmeistars norāda, ka, neskatoties uz minēto, "Merks" ir gatavs turpināt strādāt un pabeigt darbus.

Līgums ar Salaspils novada domi tika noslēgts 2020.gada rudenī. Projekts tiek būvēts atbilstoši jaunākajām būvniecības ilgtspējas tendencēm, īpaši ņemot vērā videi draudzīgus risinājumus. Šobrīd ir paveikti 85% no plānotajiem būvdarbiem.

Līguma summa ir 5,8 miljoni eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Jau vēstīts, ka "Merks" pagājušajā gadā strādāja ar 61,862 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 24,2% vairāk nekā 2020.gadā, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 4% un bija 1,572 miljoni eiro. Vienlaikus "Merks" koncerna apgrozījums pērn bija 52,825 miljoni eiro, kas ir par 6,2% vairāk nekā 2020.gadā, bet koncerna peļņa samazinājās četras reizes un bija 473 642 eiro.

"Merks" ir ģenerāluzņēmējs sabiedrisko, dzīvojamo un rūpniecisko ēku, kā arī inženierbūvju celtniecībā, kas Latvijā darbojas kopš 1996.gada. Būvkompānija "Merks" ietilpst Igaunijas "Merko Ehitus" grupā, kuras akcijas kopš 1997.gada kotē Tallinas "Nasdaq" biržā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais