Pk, 3.02.2023.

Polijas premjerministrs Moraveckis pārmet Eiropas Savienībai imperiālismu

TVNET/LETA
Polijas premjerministrs Moraveckis pārmet Eiropas Savienībai imperiālismu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis piedalās preses konferencē pēc tikšanās ar Latvijas Ministru prezidentu Ministru kabinetā.
Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis piedalās preses konferencē pēc tikšanās ar Latvijas Ministru prezidentu Ministru kabinetā. Foto: Zane Bitere/LETA

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis pārmetis Eiropas Savienībai (ES) imperiālismu attiecībās ar vājākajām bloka dalībvalstīm un aicinājis īstenot tālejošas reformas.

Moraveckis rakstā, kas trešdien publicēts Vācijas avīzē "Die Welt", norādīja, ka Eiropas Savienībā Vācijai un Francijai ir lielāka ietekme nekā pārējām dalībvalstīm.

"Tātad mums ir darīšana ar formālu demokrātiju un de facto oligarhiju, kurā vara ir spēcīgākajam," uzskata Moraveckis.

Viņš paziņoja, ka mērķis ir "sakaut imperiālisma draudus ES".

Reformai būtu atkal jānostāda "kopējais labums un vienlīdzība Savienības principu augšgalā", norādīja Polijas premjers, piebilstot, ka tas var izdoties tikai ar perspektīvas maiņu.

"Dalībvalstīm, nevis ES institūcijām, ir jālemj par ES darbības virzienu un prioritātēm," uzsvēra Moraveckis.

Sadarbības pamatā vienmēr jābūt vienprātības meklēšanai, "nevis spēcīgāko kundzībai," rakstīja Moraveckis.

Polijas valdošās nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" līderis Jaroslavs Kačiņskis pirmdien publiskotā intervijā aicināja reorganizēt attiecības ar ES gadījumā, ja viņa vadītā partija uzvarēs parlamenta vēlēšanās nākamajā gadā.

Tai pat dienā "Likums un taisnīgums" ģenerālsekretārs Kšištofs Soboļevskis izteicās, ka Vācijai ir pārāk liela ietekme ES. Viņš sacīja, ka Polija izmantos visas iespējas, piemēram, plaši lietos veto tiesības.

"Mēs izmantosim zobs pret zobu taktiku," viņš piebilda.

"Likums un taisnīgums" preses pārstāvis Radoslavs Fogels trešdien intervijā radio nāca klajā ar līdzīgiem izteikumiem. Viņš sacīja, ka Polija būs skarba, īstenojot tai pienākošās tiesības, un panāks, ka Eiropas Komisija (EK) neiejaucas jomās, kas nav tās kompetencē. Sevišķi viņš izcēla tieslietas, paužot viedokli, ka šī joma pilnībā atrodas dalībvalstu kompetencē.

Polijas pretrunīgi vērtētās tieslietu reformas pēdējos gados ir radījušas spriedzi Varšavas attiecībās ar Briseli un pārējām ES dalībvalstīm.

EK pirms pāris nedēļām publiskoja ziņojumu, kurā secinājusi, ka likuma vara Polijā ir apdraudēta.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu