T, 29.03.2023.

PVD valsts austrumu pierobežā sāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu

TVNET
PVD valsts austrumu pierobežā sāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
PVD sāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu
PVD sāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu Foto: PVD

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) valsts austrumu pierobežā, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, uzsācis meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu, liecina informācija PVD sociālo tīklu kontos.

Vakcīnas ēsmas – brūngani sērkociņu kastītes lieluma zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma kubiņi, kuros iestrādāta vakcīna "Lysvulpen”, kas satur novājinātu trakumsērgas vīrusa celmu, tiek izvietotas valsts austrumu pierobežā, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas.

PVD pārstāvji skaidro, ka vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, tomēr, to apēdot, dzīvnieka veselība nebūs apdraudēta. Vakcīna nav bīstama arī cilvēkam un apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu, kas ēsmas iekšpusē ir šķidra, – tā nonākusi acīs vai brūcē - jāvēršas pie ārsta.

Kā uzsver PVD - trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt lapsas un jenotsuņi.

Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums, kā uzsver PVD, ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.

Pateicoties sistemātiskai savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, kas kopš 2005. gada regulāri tiek veikta pavasarī un rudenī, trakumsērga Latvijā ir izskausta - pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā. Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) 2015. gadā Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.

Ņemot vērā trakumsērgas izplatību kaimiņvalstīs, PVD aicina mājas (istabas) dzīvniekus regulāri vakcinēt pret trakumsērgu, kā arī ziņot veterinārārstam vai PVD par katru trakumsērgas aizdomu gadījumu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu