Sv, 28.05.2023.

Eksperti: Tirgū daudz mazlietotu auto ar slēptiem defektiem. Kā nenopirkt "kaķi maisā"?

TVNET Auto
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Publicitātes foto

Baltijas tirgū pārdošanā joprojām plaši pieejami mazlietoti auto ar slēptiem defektiem, kurus bez speciālistu palīdzības ir neiespējami atklāt, skaidro auto dīlera "Moller Auto" pārstāvēto zīmolu "Volkswagen" un "Audi" eksperti.

Viņi norāda, ka dīlera servisos visbiežāk nonāk nesen iegādāti mazlietoti auto, kurus apskatot, ir skaidrs, ka tie iepriekš nopietni cietuši un pārdoti ar rūpīgi maskētiem defektiem, par ko liecina, piemēram, pārāk bieza virsbūves vai detaļu krāsas kārta, neesoši drošības spilveni u.tml.

Negodīgi tirgotāji rūpīgi slēpj auto defektus un "sagroza" nobraukuma rādītājus

Eksperti norāda, ka cilvēki visbiežāk iegādājas defektīvu mazlietotu auto un tādējādi nokļūst negodprātīgu tirgotāju lamatās, jo gluži vienkārši nespēj defektus ieraudzīt. Negodprātīgi tirgotāji vienmēr "parūpēsies", lai prece izskatītos kā jauna, maskējot visus spēkrata dzinēja, ritošās daļas, virsbūves u.c. bojājumus. Tikai vēlāk, atvedot auto uz servisu, var secināt, kāds patiesībā ir auto tehniskais stāvoklis.

"Līdzās dažādiem defektu maskēšanas paņēmieniem, viena no populārākajām krāpšanas metodēm ir nobraukuma rādījumu samazināšana. Piemēram, pārdošanas brīdī automašīnai odometrā nobraukums ir redzams 230 000 tūkstoši kilometru, taču tehniskajā pārbaudē atklājas, ka patiesībā auto ir veicis aptuveni 400 000 tūkstošu kilometru nobraukumu.

Tas nozīmē, ka arī auto tehniskais stāvoklis ir divas reizes sliktāks, nekā tirgotājs norādījis, jo realitātē auto uz ceļiem ir pavadījis krietni ilgāku laiku.

Ja nobraukuma dati mainīti, nav arī iespējams noteikt, kad auto nepieciešams veikt bremžu sistēmas apkopi, lai tā būtu darba kārtībā. Parasti šos gadījumus atklāj novēloti, kad auto jau ir nonācis servisā pie meistara," norāda Matīss Gibolis, "Moller Auto" pārdošanas vadītājs Baltijā.

Viņa novērojumi liecina, ka negodprātīgie pārdevēji ir kļuvuši rafinētāki. Līdz šim, veicot lietotu auto apskati servisā, novēroti ne tikai gadījumi, kad automašīnai mainīti nobraukuma dati. Proti, ir bijuši arī gadījumi, kad pārdotie auto ir atjaunoti pēc negadījuma tā, ka spēkratu salons un virsbūve izskatās gandrīz kā jauni.

Tikai vēlāk, veicot padziļinātu izpēti, tiek atklāts, ka "jaunajam" auto nav izmantotas ražotāja tehnoloģijas, proti, jaunu nesošo konstrukciju nomaiņas vietā ir salabotas bojātās, kā arī drošības spilvenu vietā ir ielikti "mānekļi" nevis jauni drošības spilveni.

Diemžēl, nepieredzējušam autovadītājam šos defektus nav iespējams atklāt, tam ir nepieciešama padziļināta diagnostika. Bet pats satraucošākais – šādi transportlīdzekļi ir būtisks apdraudējums auto vadītāja un pasažieru drošībai.

Gibolis norāda, ka vēl viena ļoti izplatīta krāpšanas metode, ko bez padziļinātas diagnostikas neatklāt, ir iebūvēto eko tehnoloģiju atslēgšana, piemēram, automašīnām ar dīzeļmotoriem tiek atslēgti un izgriezti kvēpu (DPF) filtri un "AdBlue" sistēmas.

Automobiļiem ar lielu nobraukumu šīs sistēmas ir nolietotas un tās ir nepieciešams mainīt, taču, ņemot vērā, ka tas ir dārgi un finansiāli neizdevīgi krāpnieciskajiem pārdevējiem, auto tiek likts pārdošanā bez tām.

Kas jāņem vērā, lai nenopirktu "kaķi maisā"?

Lai gan vizuāli viss var šķist kārtībā, mūsdienās auto ražošanas industrija attīstās ļoti strauji, tāpēc cilvēki bez padziļinātām zināšanām par auto būvi un elektroniku, kā arī bez virknes instrumentu, gluži vienkārši vairs nevar pilnvērtīgi pārbaudīt, kādā stāvoklī ir pirkumam noskatītais spēkrats. Visdrošākais veids, kā iegādāties mazlietotu automašīnu, ir vispirms to pārbaudīt sertificētā servisā pie kompetentiem speciālistiem.

"Iegādājoties mazlietotu auto pie dīlera, tas jau būs izgājis visas nepieciešamās pārbaudes un būs tehniskā kārtībā. Savukārt, pērkot lietotu spēkratu auto placī vai pa tiešo no saimnieka, par to nevar būt 100% pārliecības, tāpēc auto vispirms ieteicams aizvest uz sertificētu servisu, kur tiek piedāvāts "pirms pirkuma pārbaudes" pakalpojums.

Šādas pārbaudes laikā auto tiks veikta pilnvērtīga tehniskā apskate, pārbaudot auto vēsturi, tehniskos mezglus, dzinēju, piekari, krāsas biezumu u.c. aspektus, tā ļaujot pircējam pieņemt pārdomātu lēmumu par auto iegādi.

Šāds risinājums ir drošāks par ierasto testa braucienu, ko vairumā gadījumu piedāvā mazlietotu auto pārdevēji," saka Gibolis.

Kad noteikti teikt "Nē!" mazlietota auto pirkumam?

Eksperts stāsta, ka patiesību par to, vai lietots auto, kas tiek pārdots, slēpj vairāk nekā par to stāsta pārdevējs, var atklāt pavisam vienkārši. Proti, negodprātīgi auto pārdevēji nekad nepiekritīs, ja pircējs vēlēsies aizvest automašīnu uz servisu, lai veiktu pilnu tā tehnisko apskati.

Turpretim godīgi pārdevēji tirgos lietotu auto labā tehniskā stāvoklī vai atklāti pastāstīs par braucamā tehniskajām nepilnībām, ļaujot veikt arī pilnu apskati servisā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!
Uz augšu