Lielbritānijas Augstākā tiesa spriedumu par Skotijas neatkarības referendumu sola "pēc iespējas ātrāk"

TVNET/LETA/AFP
CopyLinkedIn Draugiem X
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: TOBY MELVILLE/REUTERS

Lielbritānijas Augstākā tiesa pēc iespējas ātrāk plāno lemt, vai Skotijai ir likumīgas tiesības nākamgad rīkot neatkarības referendumu bez Londonas piekrišanas.

Tiesas prezidents Roberts Rīds trešdien Londonu un Edinburgu pārstāvošajiem advokātiem sacīja, ka piecu tiesnešu kolēģija savu spriedumu paziņos "tiklīdz to spēs".

Rīds iepriekš pieļāva, ka sprieduma sagatavošanai būs nepieciešami "daži mēneši".

Skotijas pirmā ministre Nikola Stērdžena vēlas rīkot jaunu neatkarības referendumu 2023.gada oktobrī, neraugoties uz Londonas konservatīvo valdības iebildumiem. Tomēr Skotijas valdība vispirms vēlas gūt juridisku skaidrību, vai tā var to darīt.

Augstākajai tiesai ir jāpieņem lēmums, vai Skotijas parlaments var rīkot referendumu bez Apvienotās Karalistes valdības piekrišanas.

Skotijas valdības advokāti vēlas, lai Augstākās tiesas tiesneši atbalsta decentralizētā parlamenta tiesības gadījumā, ja valdība Londonā turpinās bloķēt referenduma plānus.

Lielbritānijas valdība vēl bijušā premjerministra Borisa Džonsona vadībā norādījusi, ka negrasās dot šādas pilnvaras Edinburgas administrācijai.

2014.gadā notikušajā referendumā 55% skotu atbalstīja Lielbritānijas vienotības saglabāšanu, tomēr Stērdžena vēlas sarīkot jaunu referendumu, ņemot vērā, ka vairums skotu 2016.gadā balsoja pret Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības.

Stērdžena arī norādījusi, ka Skotijas parlamentā vairākums atbalsta neatkarību, un tas nodrošina demokrātisku mandātu otrajam referendumam.

Viņa sacījusi, ka otrais neatkarības referendums, tā dēvētais "indyref2", būs konsultatīvs un notiks vienīgi ar Lielbritānijas Augstākās tiesas apstiprinājumu.

Savukārt Lielbritānijas valdība uzstāj, ka Skotija nevar rīkoties vienpusēji jautājumos, kas skar Apvienotās Karalistes konstitucionālos pamatus.

Lielbritānijas valdības advokāts Augstākajā tiesā trešdien sacīja, ka ir skaidrs, ka Skotijas parlamentam nav pilnvaru lemt par tādiem jautājumiem, jo tie ir "kritiski nozīmīgi Apvienotajai Karalistei kopumā".

Ja tiesa kavēs neatkarības referenduma sarīkošanu, Skotijas valdība plāno nākamās parlamenta vēlēšanas, kas gaidāmas 2025.gada janvārī, faktiski padarīt par referendumu, kampaņu koncentrējot tikai un vienīgi ap neatkarības jautājumu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu