Pk, 9.06.2023.

Afganistānā tūkstošiem skatītāju priekšā publiski nopērti 12 cilvēki

TVNET/LETA/BBC
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 12
Foto: AFP/SCANPIX

Afganistānā 12 cilvēki, tai skaitā trīs sievietes, publiski nopērti tūkstošiem skatītāju priekšā par "morāliem noziegumiem".

Pēršana notikusi futbola stadionā Lougaras provincē. Domājams, ka tā ir jau otrā reize mēneša laikā, kad talibi noorganizējuši šādu publisku pēršanu.

Cilvēki, kas šoreiz tika pakļauti šim brutālajam sodam, talibu skatījumā ir vainīgi "morālos noziegumos", tai skaitā laulības pārkāpšanā, laupīšanā un homoseksuālās attiecībās, raidorganizācijai BBC pavēstīja talibu pārstāvis.

Talibi, kad sagrāba varu pagājušā gada augustā, solīja maigāku pārvaldi nekā pirmajā valdīšanas periodā no 1996.gada līdz 2001.gadam. Taču šie sodi liecina par pretējo.

Talibu režīms cenšas panākt starptautisku atzīšanu un saņemt humāno palīdzību, kas pēc viņu nākšanas pie varas tika apturēta, tomēr pakāpeniski tas ievieš arvien stingrākus tiesību un brīvību ierobežojumus.

Īpaši stingri pēdējo 15 mēnešu laikā ir ierobežotas sieviešu tiesības, pakāpeniski liedzot tām iesaistīšanos sabiedriskajā dzīvē. Lielākā daļa sieviešu ir zaudējušas darbu valsts iestādēs, tām ir aizliegts pārvietoties bez pavadoņa vīrieša un ārpus mājas jāvalkā nosedzošs apģērbs.

Šomēnes talibi nolēma, ka sievietes nedrīkst uzturēties parkos, atrakciju parkos, sporta zālēs un publiskās pirtīs.

Pirms nedēļas Afganistānas augstākais reliģiskais līderis Hibatulla Ahundzada deva rīkojumu tiesnešiem konkrētu noziegumu gadījumos pilnībā ievērot islāma likumu normas, kas paredz arī publiskus nāvessodus, nomētāšanu ar akmeņiem, locekļu amputāciju un pēršanu.

Talibu pārstāvis Lougaras provincē BBC sacīja, ka visas trīs sievietes pēc pēršanas tika atbrīvotas, bet vairāki vīrieši ieslodzīti.

Sievietes un vīrieši saņēma no 21 līdz 39 cirtieniem ar pletni. Maksimālais cirtienu skaits, ko cilvēkam var piespriest, ir 39, skaidroja cita talibu amatpersona.

Pagājušajā nedēļā Tahāras provincē tika publiski nopērti 19 cilvēki.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 12

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu