O, 31.01.2023.

Gints Valdmanis: es izvēlējos nevis čatot, bet pats izpētīt Rīgas dārziņus

Egoiste
Gints Valdmanis: es izvēlējos nevis čatot, bet pats izpētīt Rīgas dārziņus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Gints un Jekaterina Valdmaņi
Gints un Jekaterina Valdmaņi Foto: No personīgā arhīva

Aktīvās diskusijas gan manu draugu, gan sievas draudzeņu, gan Instagram sekotāju lokā par to, kuru bērnudārzu izvēlēties savam bērniņam, nekad nenorimst. Kurš dārziņš ir izdevīgākais cenu ziņā, kur ir vislabākie pedagogi, kādas attīstošās papildnodarbības bērnudārzs piedāvā. Ņemot vērā manu un Jekaterinas dzīves ritmu, kā arī meitas vecumu, kas saka priekšā – laiks meklēt bērnudārzu, es izvēlējos nevis tērēt stundām laika šajos čatos, bet pats izpētīt Rīgas dārziņus, lasot piedāvājumus mājaslapās un sarakstoties ar dārziņu pārstāvjiem.

"Kopā Rīgā izpētīju 14 privāto pirmsskolas izglītības iestāžu piedāvājumus. Ceru, ka jums noderēs mani atklājumi, ar kuriem vēlos padalīties.

Pirmkārt, man ir svarīgas telpas un bērnudārza teritorija. Cik tās ir drošas, mīļas un patīkamas un kādas ir sajūtas, tajā atrodoties. Ja man tur ir patīkami, tad arī mana meita jutīsies labi, jo tās tomēr ir telpas, kurās viņa atradīsies lielu dienas daļu. Tāpat man bija svarīgi, lai dārziņam ir savs rotaļu un pastaigu laukums, jo negribēju, ka Milāna ir spiesta iet pavadiņā ar citiem bērniem uz kādu no pilsētas parkiem. Pastaigu laukumi ir lielākajai daļai Rīgā strādājošo bērnudārzu, tomēr dažiem, kas atrodas pašā galvaspilsētas centrā, šāda iespēja netiek nodrošināta.

Otrkārt, būsim godīgi, viens no svarīgākajiem izvēles aspektiem ir cena. Atzīšos, man bija iespaids, ka privātie bērnudārzi kā tādi ir ļoti dārgi un  vienkārši nav domāti mums. Liels bija mans pārsteigums, ka ar pašvaldības līdzfinansējumu privātie bērnudārzi ir pieejami katrai ģimenei, kurā ir divi strādājošie, un līdz ar to uz pašvaldības bērnudārziem vispār vairs neskatījos.

Caurmērā cenas bez Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma, neieskaitot maltītes, ir no 395 eiro līdz pat 580 eiro mēnesī, bet vidējā cena ir aptuveni 460 eiro. No šīs cenas ir jāatņem pašvaldības līdzfinansējums.

Visdārgākais dārziņš ar pašvaldības līdzfinansējumu Rīgā ir “Pērļu māja”, kur mēnesī vecākiem jāmaksā 312,00 eiro, bet vismazākais līdzmaksājums nepieciešams “Čībā” un “BeBe.lv’’ – tikai 127,15 eiro mēnesī. Starp citu,

dienas ēdināšanas maksa manis salīdzinātajos Rīgas bērnudārzos svārstās no 4 līdz 5,15 eiro dienā, bet arī maltītēm tiek piemērota pašvaldības atlaide – 2 eiro dienā.

Treškārt, bērnudārzos ir mācību maksā iekļautas nodarbības, bet, ja gribas kaut ko apgūt padziļinātāk vai ātrāk, ir nozīmīgi, lai bērnudārzs piedāvātu arī papildu nodarbības. Man kā tētim, kuram pašam ir savas ikdienas gaitas un pienākumi, ir svarīgi, lai pulciņus Milāna varētu apmeklēt turpat bērnudārzā. Vislielākais pulciņu klāsts ir tieši “BeBe.lv”, no angļu valodas un mūzikas līdz pat bērnu jogai un pētnieku skoliņai. Pulciņi ir arī “Pērļu mājā” un “Zelta rasā”, kā arī nedaudz “Dūdā”.

Ceturtkārt, man ir svarīgs arī grupiņas lielums – jo mazāka grupiņa, jo vairāk uzmanības tiks pievērsts arī manai meitai. Pašvaldības bērnudārzos grupiņas lielums parasti ir maksimālais – 24 bērni, bet privātajos bērnudārzos grupiņās nav vairāk par 20 bērniem un tā ir nozīmīga starpība. Ieteiktu arī pievērst uzmanību tam, vai grupiņās ir viena vecuma bērni, vai tomēr tiek veidotas jaukta vecuma grupas, kas manā skatījumā apgrūtina jaunu prasmju apguvi. Proti, kamēr vecākie bērni garlaikojas, jaunākie netiek audzinātājas mācītajam līdzi.

Piektkārt. Milāna ir mana pirmā atvase. Iepazīstoties ar bērnudārzu audzinātājām un metodiķēm, es daudz uzmanības pievērsu tam, kāds ir bērnu gaitu sākums dārziņā, kā viņi

attiecas pret to, ja bērns slikti jūtas un raud, vai vecāki drīkst viņu paņemt uz mājām.

No vienas puses, visi manis aplūkotie bērnudārzi pievērš uzmanību bērna adaptācijas procesam, bet no otras – vecāku sajūtu līmenī – vislabākais iespaids mums ar Jekaterinu palika par “Pērļu māju” un “BeBe.lv”.

Abu bērnudārzu audzinātājas ļoti daudz uzmanības pievērsa tam, lai bērniņš varētu sākt bērnudārznieka gaitas tiešām palēnām un pakāpeniski, un ļauj arī mammai nākt pakaļ, ja meita ļoti ilgojas. Man ir ļoti svarīgi, lai Milāna justos vienmēr labi – vienalga, vai tas ir mājās vai dārziņā.

Ko es vēl vēlētos ieteikt? Pētiet, salīdziniet un personīgi apmeklējiet bērnudārzus. Lai mums visiem izdodas!"

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu