P, 25.09.2023.

Otrdien uz laiku tika slēgta Moldovas gaisa telpa

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: SERGEI GAPON

Moldovā otrdien, 14.februārī, uz laiku tika slēgta gaisa telpa, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju lapa lsm.lv.

Par gaisa telpas slēgšanu savā “Facebook” kontā paziņoja valsts nacionālā aviokompānija, iemeslu nenosaucot, taču izskanējusi versija, ka virs Moldovas teritorijas manīts krievu izlūkošanas drons un šāds solis sperts drošības nolūkos.

Vēlāk gaisa satiksme tika atjaunota.

Pirmdien Moldovas prezidente Maija Sandu nāca klajā ar paziņojumu, ka Krievija plāno Moldovā sarīkot valsts apvērsumu.

Krievija plāno ar opozīcijas protestiem, kā arī iesaistot militāri sagatavotus cilvēkus un Krievijas, Baltkrievijas, Serbijas un Melnkalnes pilsoņus, uzbrukt valdības iestādēm un nomainīt varu valstī, sacīja prezidente.

Šī nav pirmā reize, kad Krievija cenšas nomainīt varu Moldovā, atgādināja prezidente. Šādi mēģinājumi jau notika rudenī, bet, pateicoties tam, ka Moldovas drošības struktūras iejaucās operatīvi, panākumu tiem nebija.

"[Krievijas] plāns šim periodam paredz diversijas, iesaistot militāri sagatavotus cilvēkus, kas maskējas par civilistiem, lai veiktu vardarbīgas darbības, uzbruktu valsts iestādēm un sagrābtu ķīlniekus," sacīja Sandu.

Ar opozīcijas protestu palīdzību Krievija plāno sarīkot valsts apvērsumu Moldovā un panākt varas maiņu Kišiņevā, norādīja prezidente.

"Dokumentos, kas saņemti no mūsu Ukrainas partneriem, norādītas šīs graujošās darbības vietas un loģistikas aspekti. Plāns paredz izmantot ārzemniekus vardarbīgās darbībās. Piemēram, materiālos ir instrukcijas par Krievijas, Baltkrievijas, Serbijas un Melnkalnes pilsoņu ieceļošanu Moldovā," sacīja prezidente.

Moldovas drošības struktūras strādā pie tā, lai šīs provokācijas novērsu un kontrolētu situāciju, viņā piebilda.

"Īstenojot šo plānu, noziedznieki cer uz zināmiem iekšējiem spēkiem, arī noziedzīgiem grupējumiem, tādiem kā partija "Šor", dažiem veterāniem, bijušajiem tiesībsargājošo struktūru darbiniekiem un cilvēkiem, kas ir pazīstami ar savām saitēm ar [oligarhu Vladimiru] Plahotņuku," sacīja Sandu.

Šo darbību mērķis ir "konstitucionālās un leģitīmās varas gāšana Kišiņevā", nomaiņa uz neleģitīmu, prokrievisku, "lai Krievija varētu apturēt republikas Eiropas integrācijas procesu un izmantot Moldovu karā pret Ukrainu", sacīja prezidente.

Moldovas parlamentam ir iespējami drīz jāpieņem likumprojekti, kas Informācijas un drošības dienestam un prokuratūrai nodrošinās nepieciešamos instrumentus "efektīvākai cīņai ar valsts drošības riskiem", norādīja Sandu.

"Visi, kas piedalās šādās akcijās un kas tās aizstāv, ir jāsauc pie atbildības," uzsvēra prezidente.

Sandu mudināja pilsoņus būt vērīgiem un uzticēties oficiālajai informācijai, jo "uzbrukuma visagresīvākā forma ir informācijas uzbrukums", sacīja Sandu.

"Kremļa mēģinājumi izvērst vardarbību mūsu valstī negūs panākumus. Saglabājam mieru un ticam Moldovai," uzsvēra prezidente.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais