T, 27.09.2023.

Gruzijas policijas specvienības Tbilisi izdzenājušas protestētājus

TVNET/LETA/AP
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: AP/Scanpix

Gruzijas policijas specvienības pēc pusnakts galvaspilsētā Tbilisi izdzenājušas protestētājus pret likumu par "ārvalstu aģentiem".

Tbilisi trešdienas vakarā protestā pie parlamenta ēkas piedalījās vismaz 10 000 cilvēku. Vairākas stundas protests notika salīdzinoši mierīgi, bet situācija saasinājās neilgi pirms pusnakts, kad daļa protestētāju sāka aplekt parlamenta ēku un mēģināja sist stiklus un izlauzties caur ēkas vārtiem.

Policija pret protestētājiem pielietoja ūdens metēju, trokšņa granātas un asaru gāzi. Pēc tam policijas izdzenāja protestētāju Rustaveli prospektā un pilnībā ieņēma laukumu iepretim parlamentam.

Protestētāji pieprasīja atsaukt no parlamenta pirmajā lasījumā pieņemto likumprojektu un atbrīvot iepriekš aizturētos demonstrantus.

Protestu līderi trešdien aicināja demonstrantus neļaut parlamenta deputātiem atgriezties ēkā, kamēr likumprojekts nav atsaukts.

Likumprojektu bija paredzēts apspriest ceturtdien, taču vietējie mediji ziņo, ka debates ir atliktas. Parlamenta spīkers Šalva Papuašvili trešdien lūdza likumprojektu izvērtēt Eiropas Padomes Vīnes Konstitucionālo tiesību komisijai.

Likumprojekts, kurš saņēmis sākotnējo apstiprinājumu, paredz iekļaut "ārvalstu aģentu" sarakstā nevalstiskās organizācijas (NVO) un medijus, kas, neskaitot ieņēmumus no reklāmām, vismaz 20% finansējuma saņem no ārvalstīm. Par atteikšanos no reģistrēšanās "ārvalstu aģentu" reģistrā varēs uzlikt 25 000 laru jeb 8800 eiro lielu sodanaudu.

Gruzijas premjerministrs Iraklijs Garibašvili, kura pārstāvētā partija atbalsta šo likumprojektu, apgalvo, ka Gruzijas sabiedrībai ir jāzina, kuras organizācijas saņem finansējumu no kuriem avotiem. Viņš likumprojekta pretiniekus ir nodēvējis par spiegiem.

Likumprojekts izpelnījies salīdzinājumus ar Krievijas 2012.gadā pieņemto "ārvalstu aģentu" likumu, ko Kremlis izmantojis opozīcijas apspiešanai un neatkarīgo mediju slēgšanai.

Protesti pret likumprojektu Tbilisi notiek jau vairākas dienas, un deputāti parlamentā pirmdien sakāvās debatēs par šo likumprojektu.

Foto: EPA/AP/AFP/Reuters/Scanpix

Vairāk nekā 60 mediji un pilsoniskās sabiedrības organizācijas pagājušajā mēnesī paziņoja, ka nepakļausies šim likumam, ja tas tiks pieņemts.

Arī Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili ir paziņojusi, ka plāno uzlikt veto šim likumprojektam, taču parlaments varētu apiet prezidentes veto.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais