"Velve" un Stradiņa slimnīca vienojušās par 17,6 miljonu eiro sadārdzinājumu būvdarbu turpināšanai

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Papildus gultas Stradiņu slimnīcas vestibilā
Papildus gultas Stradiņu slimnīcas vestibilā Foto: Jānis Škapars/TVNET

Starp būvkompāniju SIA "Velve" un VSIA "Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca" (PSKUS) panākta vienošanās attiecībā uz slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvdarbu sadārdzinājumu 17,651 miljona eiro apmērā bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un būvdarbu līguma termiņa pagarinājumu līdz 2024.gada 1.jūnijam, informēja "Velves" pārstāvji.

Vienlaikus kompānijā atzīmē, lai gan sadārdzinājuma summa vairāk nekā 17,65 miljonu eiro apmērā pilnībā nesedz būvniecības izmaksu pieaugumu, "Velve" piekritusi solidāri uzņemties atbildību šajā "force majeure" situācijā. Tādējādi abas puses vienojušās kompensēt ar būvdarbu izmaksu kāpumu saistītos riskus.

"Velves" īpašnieka "MN Holding" valdes locekle Jekaterina Griga norāda, ka sarežģītajos un mainīgajos tirgus apstākļos, realizējot tik apjomīgu projektu, būvnieki saskārušies ar virkni indeksācijas metodoloģijas un vadlīniju trūkumiem. To neatbilstība reālajai tirgus situācijai un būvniecības izmaksām neļāva savlaicīgi saskaņot projekta kopējo sadārdzinājuma summu un potenciālo risku dēļ "Velve" bija spiesta "iesaldēt" virkni nākotnes apakšuzņēmēju līgumu.

Lai rastu risinājumu projekta turpināšanai, "Velve" vienojās ar pasūtītāju, ka veiks būvniecības cenu izmaiņu analīzi, balstoties uz Ekonomikas ministrijas inflācijas vērtējumu, kā arī uz faktisko situāciju tirgū.

PSKUS pārstāvji informēja aģentūru LETA, ka kopējais būvdarbu sadārdzinājums noteikts 20,671 miljona eiro ar PVN apjomā, bet ņemot vērā, ka līguma ietvaros pieejamā būvdarbu apjomu rezerve ir 4,66 miljonu eiro ar PVN apmērā, līgumcena tiek palielināta par 16,012 miljoniem eiro ar PVN.

PSKUS pārstāvji skaidroja, ka kopumā būvdarbu izmaksas tiek palielinātas par "Velves" norādīto summu bez PVN, bet vienlaikus norādīja, ka esošā līgumā ir būvapjoma rezerve 5% apjomā, jeb 5,346 miljoni eiro ar PVN, jeb 4,418 miljoni eiro bez PVN.

Tā rezultātā no "Velves" minētās summas 17,651 miljoni eiro atņemot minēto apjomu 4,418 miljoni eiro kopsummā veidojas 13,236 miljoni eiro bez PVN jeb norādītie 16,012 miljoni eiro ar PVN, par kuru tiek palielināta noslēgtā būvdarbu līguma vērtība

PSKUS valdes locekle Agra Ločmele norāda, ka A ēkas otrās kārtas būvdarbu turpināšana ir kritiski svarīga slimnīcas attīstībai un pakalpojumu piedāvāšanai pacientiem. A ēkas otrās kārtas būvdarbu turpināšana sniegs iespēju pacientiem piedāvāt ārstniecības pakalpojumus mūsdienīgās telpās jau 2024.gada nogalē, kā arī nezaudēt līdz šim piesaistīto Eiropas Savienības fondu finansējumu ēkas attīstībai.

A ēkas pabeigšanu īpaši gaida nodaļas, kas šobrīd izvietotas vēsturiskajās un padomju laikā izbūvētajās slimnīcas ēkās - Neatliekamais medicīnas centrs, Sievietes un bērna veselības klīnika, Neiroloģijas klīnika, Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīnika, piebilst Ločmele.

Iepriekš jau informēts, ka, ņemot vērā radušos neparedzamos globāla un reģionāla rakstura nepārvaramas varas apstākļus ("force majeure") - Krievijas sākto karu Ukrainā -, kā rezultātā būtiski tika ierobežota būvniecības izejmateriālu pieejamība un nozarē tika piedzīvots nepieredzēts cenu sadārdzinājums, tostarp darbaspēka un energoresursu pozīcijās, būvkompānija "Velve" kopā ar PSKUS pārstāvjiem kopš 2022.gada maija risināja slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksu sadārdzinājuma un tā kompensēšanas mehānisma jautājumus.

Grozījumus esošajā līgumā puses varēja apstiprināt tikai pēc valdībā izskatītā ziņojuma par sadārdzinājuma finansēšanu. Ministru kabinets pieņēma zināšanai PSKUS iesniegto ziņojumu un atbalstīja to šogad 14.martā.

Iepriekš Griga intervijā aģentūrai LETA sacīja, ka šajā iepirkumā piedāvājums gatavots 2019.gadā pēc tā laika cenām un būvniecības izmaksām, sadārdzinājums sasniedzis 25% jeb 22,6 miljonus eiro.

Savukārt PSKUS valdes locekle Agra Ločmele 27.janvārī informēja aģentūru LETA, ka PSKUS vadība ir panākusi vienošanos ar "Velvi" par jaunā korpusa būvniecības sadārdzinājuma principiem un apjomu, un tas ir kompromiss no abām pusēm, "ņemot vēra izmaksas, darba termiņus un slimnīcas iespējas".

Jaunās A2 ēkas būvdarbi atpaliek no sākotnēji plānota grafika, tomēr nav pārtraukti un turpinās, pauda slimnīca. Šobrīd "Velve" veicot fasādes un ēkas karkasa nosegšanas darbus.

Būvniecības uzņēmums "Velve" 2021.gadā strādāja ar 68,774 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 1,5% mazāk nekā 2020.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa samazinājās 5,3 reizes un bija 373 300 eiro.

Kompānija "Velve" reģistrēta 1992.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 1,423 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir kompānija "MN Holding". Uzņēmuma patiesā labuma guvēja ir Jekaterina Ņikuļina.

PSKUS ir daudzprofilu slimnīca, kas sniedz pilna apjoma neatliekamo un plānveida medicīnisko palīdzību, kā arī nodrošina pirms un pēc diploma izglītību, veic zinātniskus pētījumus un nodrošina jaunu ārstniecības metožu un tehnoloģiju aprobēšanu un ieviešanu Latvijā. Slimnīcas visas kapitāla daļas pieder valstij, valsts kapitāla daļu turētājs ir Veselības ministrija.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais