O, 30.05.2023.

Erdogans apstiprina parlamenta lēmumu ratificēt Somijas pievienošanos NATO

TVNET/LETA/YLE
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans
Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans Foto: ADEM ALTAN / AFP

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans apstiprinājis parlamenta lēmumu ratificēt Somijas pieteikumu par dalību NATO.

Erdogana lēmums sestdien, 1. aprīlī, publicēts Turcijas oficiālajā laikrakstā.

Ceturtdienas vakarā Turcijas parlamentā visi 276 klātesošie parlamenta deputāti nobalsoja par Somijas pieteikumu, likvidējot pēdējo šķērsli šīs Ziemeļvalsts uzņemšanai Ziemeļatlantijas militārajā aliansē. Pirmdien par to bija nobalsojis Ungārijas parlaments.

Somija un Zviedrija, satrauktas par Krievijas pilna apjoma iebrukumu Ukrainā, pērn atteicās no desmitiem gadu ievērotās neitralitātes politikas un iesniedza NATO pieteikumu par uzņemšanu aliansē.

Zviedrijas pieteikumu vēl nav apstiprinājušas tikai divas NATO valstis - Ungārija un Turcija. Tās arī bija pēdējās divas valstis, kas apstiprināja Somijas pieteikumu.

Turcijas valdība apsūdz Zviedriju pārmērīgā iecietībā pret grupējumiem, kurus Turcija uzskata par teroristu organizācijām un drošības draudiem, tostarp kurdu kaujinieku grupējumiem un cilvēkiem, kas saistīti ar 2016.gada apvērsuma mēģinājumu Turcijā.

Turcija pēdējā laikā arī paudusi sašutumu par vairākām demonstrācijām Zviedrijā, tostarp pretislāma aktīvista sarīkotu Korāna dedzināšanu pie Turcijas vēstniecības.

Ungārijas valdība apgalvo, ka daži Zviedrijas politiķi ir nākuši klajā ar izsmejošiem paziņojumiem par Ungārijas demokrātijas stāvokli un spēlējuši aktīvu lomu, panākot, lai tiktu iesaldēti Eiropas Savienības (ES) līdzekļi Ungārijai miljardiem eiro apmērā par likuma varas un demokrātijas pārkāpumiem.

Turcijas amatpersonas ir paziņojušas, ka Somija atšķirībā no Zviedrijas ir izpildījusi savas saistības saskaņā ar pērn parakstītu memorandu, kurā abas valstis solīja ņemt vērā Turcijas bažas par drošību.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais