S, 23.09.2023.

Dažas dienas pēc strīdīgā likuma parakstīšanas Polijas prezidents piekāpjas un ierosinās grozījumus

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Polijas prezidents Andžejs Duda .
Polijas prezidents Andžejs Duda . Foto: Paula Čurkste/LETA

Saskaroties ar plašu kritiku un Rietumu sabiedroto iebildumiem, Polijas prezidents Andžejs Duda 2. jūnijā paziņoja, ka piekāpsies attiecībā uz jauno likumu, kas paredz izveidot komisiju Krievijas ietekmes izmeklēšanai.

Tikai dažas dienas pēc likuma parakstīšanas Duda paziņoja, ka ierosinās grozījumu, kas neļaus komisijai piemērot bargus sodus personām, kuru darbību tā izmeklē. Prezidents sacīja, ka tas novērsīs lielu daļu pretrunu, kas saistītas ar šo likumu.

Dudas pirmdien parakstītais likums paredz, ka personām, kas saskaņā ar komisijas atzinumu darbojušās Krievijas ietekmē, varētu tikt aizliegts uz desmit gadiem ieņemt publiskus amatus saistībā ar valsts finansēm un slepenu informāciju.

Kritiķi uzskata, ka šis likums, ko valdošā nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" ierosināja tikai dažus mēnešus pirms parlamenta vēlēšanām, tiks izmantots, lai vērstos pret opozīciju.

Eiropas Savienība (ES) otrdien paziņoja, ka tai ir "īpašas bažas" par šo komiteju, savukārt Amerikas Savienotās Valstis norādīja, ka likums "varētu tikt izmantots, lai bez pienācīgas procedūras bloķētu opozīcijas politiķu kandidatūras".

Duda šodien paziņoja, ka viņa ierosinātais grozījums atcels sodus. Tā vietā komiteja tikai nāktu klajā ar paziņojumu, kurā norādītu, ka persona ir padevusies Krievijas ietekmei, un nav garantiju, ka tā pienācīgi strādās sabiedrības interesēs.

Duda arī solīja ierosināt, lai komitejā strādātu eksperti, nevis likumdevēji vai senatori.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais