O, 26.09.2023.

Matu izkrišana vasarā – kā to novērst?

Piedāvā Apotheka
Facebook LinkedIn Draugiem X
Foto: Gettyimages.com

Sezonāla matu izkrišana, arī gada siltākajā periodā, ir normāls matu dzīves cikla posms, taču karstās saules ietekmes un citu faktoru dēļ tā var būt pastiprināta, bet īslaicīga. Matu izkrišana vasarā ir novērojama gan sievietēm, gan vīriešiem, un to ietekmē iekšējo un ārējo faktoru kopums.

Lielākajai daļai cilvēku katru dienu izkrīt aptuveni 100 matu, tāpēc, ja nav novērota ilgstoša un intensīva matu izkrišana, nav pamata satraukumam. Katram matam ir savs noteiktais dzīves ilgums, bet vidēji tas ir no 2 līdz 6 gadiem. Šajā periodā mats izdzīvo divas fāzes. Tā dēvētajā augšanas fāzē (anagēnā fāze) mata saknīte atrodas dziļākajā ādas slānī un stingri turas. Tam seko miera jeb telogēna fāze, kad mata dzīves misija ir galā, tas vairs neaug. Ja tādu atpūtas fāzē esošu matu parautu spēcīgāk, tas, visticamāk, izkristu, bet, ja neaiztiktu, pēc laika tāpat mats izkristu un 2-3 mēnešu laikā tā vietā sāktu augt jauns mata stiebrs.

“Tā kā mati ir samērā jutīga struktūra, tie ātri reaģē arī uz dažādu vielu trūkumu organismā, hormonālu disbalansu, uz veselības problēmām. Ļoti bieži nespodri, lūstoši, plāni mati norāda uz iekšķīgām saslimšanām, regulāru stresu vai organisma pārslodzi. Reizēm mati mēdz izkrist arī ģenētisku iemeslu dēļ – to sauc par androgēno alopēciju. Tā ir problēma, ar kuru biežāk sastopas stiprā dzimuma pārstāvji, kad matu līnija lēnām atkāpjas – sākumā deniņu zonā, tad pakausī, bet vēlāk arī no galvas virsējās daļas. Androgēnās alopēcijas gadījumā ieteicams konsultēties ar matu ārstu jeb trihologu. Salīdzinoši daudz biežāk tiek novērota matu izkrišana telogēnā fāzē,” izskaidro Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

Kas ir tie faktori, kas veicina matu izkrišanu vasarā?

1.Saule

Saule un tās ultravioletā starojuma iedarbība ir viens no galvenajiem faktoriem, kas novājina matu veselību vasarā. Saules spožie UV stari ir kaitīgi ne tikai ādai, bet arī matiem – tie vājina matu struktūru, sausina tos un samazina elastību, tāpēc tie vieglāk lūst un izkrīt. Lai aizsargātu matus no saules, ieteicams valkāt cepuri ar platām malām, uzturēties zem saulessarga, kā arī lietot piemērotus matu kopšanas līdzekļus, kas aizsargā matus no izžūšanas un UV staru kaitīgās ietekmes. Lai pabarotu un stiprinātu matu struktūru, var izvēlēties serumus, kuru sastāvā ar vērtīgas eļļas, piemēram, PLACENTA VITAE barojošo serumu ar argāna eļļu, kas nodrošinās nepieciešamo mitrumu matu struktūrā, palīdzot novērst turpmākus matu bojājumus, piem. šķelšanos un lūšanu.

2.Sālsūdens

Peldēšanās jūrā ir viena no gaidītākajām vasaras aktivitātēm, taču jāatceras, ka jūras ūdens, kurā ir augsta sāls koncentrācija, var negatīvi ietekmēt matu veselību. Sālsūdens var padarīt matus blāvus, sausus un raupjus, pastiprinot matu izkrišanu. Lai gan jūras ūdens matus var padarīt novājinātus, sāļais jūras ūdens var būt lietderīgs galvas ādas veselībai – tas attīra to, veicina asinsriti, kas, savukārt, palīdz stiprināt matu saknes. Tomēr jāatceras, ka pārmērīga sālsūdens izžūšana uz galvas ādas var to dehidrēt, tāpēc ieteicams lietot mitrinošus, aizsargājošus līdzekļus galvas ādai, piemēram, PLACENTA VITAE intensīvo līdzekli-spreju, kura sastāvā esošie nātru un placentas ekstrakti, pantenols un kapsaicīns palīdzēs parūpēties par galvas ādu, intensīvi to mitrinot un balansējot tās bioķīmisko līdzsvaru, kā arī stiprinot matu saknes.

3.Nepilnvērtīgs uzturs

Jebkurā gadalaikā veselīgu matu noslēpums ir pilnvērtīgs uzturs. Lai organisms varētu palīdzēt kontrolēt matu izkrišanu vasarā, matiem un galvas ādai nepieciešamas olbaltumvielas, kalcijs, dzelzs un minerālvielas. Kādus produktus ieteicams pievienot ēdienkartei, lai samazinātu matu izkrišanu un uzturētu matus veselīgus arī gada karstākajā periodā?

Zaļo lapu dārzeņu lietošana var palīdzēt iegūt biezākus matu folikulus, samazinot matu izkrišanu.

Olas ir lielisks olbaltumvielu un biotīna avots. Matu folikulas, galvenokārt, sastāv no olbaltumvielām, tāpēc nepietiekams olbaltumvielu daudzums uzturā var veicināt matu izkrišanu.

Piena produkti ir lielisks B7 vitamīna avots, kas palīdz cīnīties arī ar matu izkrišanu.

Rieksti, piemēram, mandeles, Indijas rieksti, valrieksti, stimulēs matu augšanu.

Lai izvairītos no pastiprinātas matu izkrišanas vasarā un veicinātu spēcīgāku, veselīgāku matu augšanu, jāseko līdzi, lai uzturs ir pilnvērtīgs un lai netrūktu vitamīnu un minerālvielu.

“Lielākoties matu izkrišanu veicina dzelzs deficīts un tā izraisīta anēmija. Ja organismā trūkst cinka, mati aug blāvi un nespēcīgi. Varš nepieciešams, lai veidotos pigments, kas matam piešķir krāsu. Ja būs vara deficīts, mata stiebrā būs samazināts pigmenta daudzums. Mangāns un dzelzs palīdz organismam ražot fermentus, kas piedalās vielmaiņā un gādā, lai šūnas tiktu nodrošinātas ar enerģiju. Dzelzs ir svarīgs, lai veidotos olbaltumvielas, kas tik ļoti nepieciešamas matu šūnām. Svarīgi ir arī B grupas vitamīni, īpaši B12 vitamīns, jo tie ne tikai piedalās ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu vielmaiņā, bet arī asinsrades un muskulatūras darbības procesos, regulē ādas un gļotādu šūnu veidošanos un augšanu. Ja organismā trūkst B12 vitamīna, tas ietekmē sarkanos asins ķermenīšus eritrocītus un tie nespēj ar skābekli pilnvērtīgi apgādāt audus un sākas arī pastiprināta matu izkrišana. Savukārt, bez silīcija mata stiebrs nespētu būt stingrs un izturīgs. Vienlaikus gan jāņem vērā, ka vitamīnus un minerālvielas vajadzētu lietot ar apdomu, jo arī pārmērīga vitamīnu lietošana var panākt pretēju efektu. Par to, kādus vitamīnus vai minerālvielas izvēlēties, noteikti var konsultēties ar farmaceitu aptiekā. Tāpat arī svarīgi izvēlēties piemērotu matu kopšanas kosmētiku, lai veicinātu veselīgu matu izskatu,” saka Apotheka farmaceite Amanda Ozoliņa.

Facebook LinkedIn Draugiem X

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu