Skip to footer
Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Turcija ar Zviedrijas uzņemšanas NATO ratificēšanu ilgi vairs nevilcināsies, uzskata ārpolitikas eksperts (1)

Rīgas Stradiņa universitātes profesors Māris Andžāns

Turcija varētu ratificēt protokolu par Zviedrijas uzņemšanu NATO tuvākajā laikā, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Ģeopolitikas pētījumu centra direktors un Vidzemes Augstskolas prorektors Māris Andžāns.

Viņš pieļāva, ka tad, kad Turcija ratificēs Zviedrijas pievienošanos NATO, tās piemēram varētu sekot arī Ungārija, tomēr nevar izslēgt arī to, ka Ungārija "iestāsies pozā" un būs vienīgā valsts, kas šo pievienošanos neratificēs.

Taujāts, kādi ir Turcijas apsvērumi neratificēt Zviedrijas uzņemšanu NATO, Andžāns atbildēja, ka galvenais iemesls ir ASV un Turcijas sarunas par iznīcinātāju F-16 piegādi un jau esošo iznīcinātāju modernizāciju. Ģeopolitikas pētījumu centra direktora ieskatā, Turcijai tas ir sāpīgs jautājums, jo iepriekš Turcija vēlējās iegādāties iznīcinātājus F-35.

Pēc Andžāna paustā, tā kā Turcija no Krievijas iegādājās pretgaisa aizsardzības sistēmas "S-400", Turcija tika "izmesta laukā" no iznīcinātāju F-35 projekta. Eksperts uzsvēra, ka Turcijai ir ārkārtīgi svarīgi iegādāties papildu iznīcinātājus F-16 un modernizēt esošos iznīcinātājus.

"Pieļauju, ka tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc uz priekšu nevirzās Zviedrijas pievienošanās NATO. Lai gan formāli šīs divas lietas neviens nesaista kopā, pat ar neapbruņotu aci ir redzams, ka šīs abas lietas ir savā starpā saistītas," uzsvēra Vidzemes Augstskolas prorektors.

Tāpat Andžāns klāstīja, ka Zviedrija ir pietiekami daudz nākusi Turcijai pretī, piemēram, attiecībā uz Turcijas bažām - gan cīņā ar terorismu, gan par pajumtes došanu Zviedrijā Kurdistānas Strādnieku partijas pārstāvjiem. Eksperta ieskatā, Zviedrija ir izdarījusi visu, ko tā varējusi.

"Patlaban tiešām sarunas ir saistītas ar bruņojuma piegādi Turcijai. Iespējams, pastāv vēl kāds cits aspekts, par kuru mēs nezinām. Iespējams, Turcijas tuvināšanās Eiropas Savienībai arī ir jautājums. Varbūt tas ir mēģinājums parādīt, ka arī Turcijas parlamentam ir kāda loma, ka visu nenosaka tikai un vienīgi prezidents. Tā drīzāk ir versija. Domāju, ka, visticamāk, tas viss ir saistīts ar iznīcinātājiem," skaidro Ģeopolitikas pētījumu centra direktors.

Taujāts, vai ASV piekritīs nodot Turcijai iznīcinātājus F-16, Andžāns pauda nostāju, ka ASV varētu piekrist. Zviedrijas uzņemšana NATO ir saistīta ar daudziem aspektiem, piemēram, ar Tuvajiem Austrumiem. Iespējams, ka tai ir kāda saikne arī ar Izraēlas un "Hamās" karu.

Vidzemes Augstskolas prorektors atzīmēja, ka Turcija stingri kritizē Izraēlu, savukārt ASV Izraēlu stingri atbalsta. Andžāna ieskatā, tas arī ir punkts darba kārtībā, proti, nepatika par ASV stingro atbalstu Izraēlai, nerespektējot Turcijas vēlmes šajā karā.

Ģeopolitikas pētījumu centra direktors atzīmēja, ka vēl viens aspekts ir Turcijas un Krievijas attiecības. Turcija ir spēlējusi neviennozīmīgu spēli Ukrainas kara kontekstā, proti, no vienas puses Turcija atbalstīja Ukrainu, no otras puses - Turcija nepiemēroja sankcijas Krievijai.

Eksperts uzsvēra, ka protokola par Zviedrijas uzņemšanu NATO ratificēšana ir diezgan komplekss process. Tas nav tikai par Zviedriju un Turciju, ir jāskatās plašāk, drīzāk runa ir par attiecībām starp Turciju un ASV, kur pastāv daudzdimensionāla problemātika, rezumēja Andžāns.

Komentāri (1)
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu