Krimināllieta par vērienīgo armijas preču piesavināšanos: divi apsūdzētie pazuduši (4)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Shutterstock

Rīgas pilsētas tiesā Vidzemes priekšpilsētā lēma uz nenoteiktu laiku apturēt tiesvedību krimināllietā par apjomīgu dažādu preču piesavināšanos no Nacionālo bruņoto spēku (NBS) noliktavām teju desmit gadu garumā, jo nav zināma divu apsūdzēto atrašanās vieta.

Tiesā pieņemts lēmums par kriminālprocesa apturēšanu un divu apsūdzēto personu izsludināšanu meklēšanā.

ASV 2017.gadā Latvijas armijai uzdāvināja preces, kuru vidū bija arī nakts redzamības iekārtas. Aptuveni pēc gada amerikāņu partneri interesējušies par šīm iekārtām un to izmantošanu, un atklājies, ka to noliktavā nav. Nakts redzamības ierīces nepilnu 160 000 ASV dolāru vērtībā gada laikā tā arī nebija ņemtas uzskaitē un nevienam nebija nodotas atbildīgā glabāšanā.

Militārā policija kopā ar prokuratūru sāka izmeklēšanu un atklāja, ka teju desmit gadu garumā no armijas bija pazudušas ne tikai šīs iekārtas, bet šaujamieroču munīcija, durkļi, magazīnas, patronas kopumā 339 663 eiro vērtībā.

Publiski pieejama informācija tiesu kalendārā liecina, ka lieta apsūdzēti četri nu jau bijušie karavīri. Starp apsūdzētajiem ir ilggadējs Militārās policijas karavīrs Deniss Artamonovs, kurš agrāk vadījis vienu no apbruņojuma noliktavām, bet pēdējos gadus strādājis Apvienotajā štābā. Starp apsūdzētajiem ir arī apbruņojuma noliktavas speciālists Konstantīns Firsovs, kurš Nodrošinājuma pavēlniecībā dienēja kopš 2012.gada.

Tikai viens no karavīru četrotnes kontaktējies ar ieroču un munīcijas pārdevēju, privātpersonu Andreju Staņiševski. Apsūdzētajiem karavīriem par preču "sagādāšanu" no armijas noliktavas ticis maksāts, tāpēc amatpersonas sauktas pie atbildības par mantisku noziedzīgu nodarījumu.

Staņiševski apsūdz noziegumu organizēšanā, šaujamieroču munīcijas iegūšanā un arī to nelikumīgā vešanā pāri Latvijas robežām. Viņš preces tirgojis lielākoties uz Eiropas Savienības valstīm, bet ne tikai. Prokurore nav atklājusi, vai kaut kas no nozagtajām precēm varētu būt nonācis arī nedraudzīgās kaimiņvalstīs.

Kratīšanās pie Staņiševska atrada daļu no armijai nozagtā. Visas ASV dāvinātās nakts redzamības iekārtas nav atgūtas. Viņu kopā ar dzīvesbiedri apsūdz arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu 183 000 eiro apmērā. Pērn ar tiesas spriedumu viņiem konfiscēti dažādi kustami un nekustami īpašumi.

Neviens no kopumā sešiem apsūdzētajiem šobrīd apcietinājumā neatrodas.

NBS komandieris Leonīds Kalniņš vērtējis, ka "šīs darbības bija iespējama tāpēc, ka šie četri noziedznieki (...) paredzēja, ka inventarizācijas komisija pēc vecās sistēmas neatklās viņu darbību". Tajā, ka preces no armijas noliktavas nestas laukā vairāku gadu garumā, armijas komandieris vaino arī lēno dokumentu apriti gan no Latvijas, gan no sadarbības partneru puses.

Auditā, kas tika veikts neilgi pēc nozieguma atklāšanas, tika saskaitīts, ka Nodrošinājuma pavēlniecības Apgādes un pakalpojumu centrā materiālā atbildībā nebija ņemtas preces vairāk nekā 21 miljona eiro apmērā.

Pēc NBS notikušās dienesta pārbaudes sodītas astoņas personas, tostarp Nodrošinājuma pavēlniecības Apgādes un pakalpojumu centra vadītājs, kuram izteikts rājiens un viņš pārcelts uz citu amatu. Pēc visa notikušā 2018.gada nogalē aizsardzības ministrs armijas komandierim lika izvērtēt arī tā laika Nodrošinājuma pavēlniecības komandiera Kaspara Zdanovska atbildību, taču "netika atklāta cēloņsakarība ar viņa atbildību tieši par šo konkrēto gadījumu". Bijušais Nodrošinājuma pavēlniecības šefs nepilnus divus gadus vēlāk tika paaugstināts amatā, kļūstot par NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieku apgādes jautājumos.

Komentāri (4)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais