Vērienīgā operācijā likumsargi veikuši vairāk nekā 100 kratīšanas visā Eiropā, tostarp arī Latvijā

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: SIPA/Scanpix

Tiesībsargājošās iestādes Latvijā, Vācijā, Francijā, Itālijā un Maltā ir veikušas vairāk nekā 100 kratīšanas vērienīgā operācijā pret Krievijas-Eirāzijas reģiona noziedzīgu personu grupu, kā arī pret Maltā bāzētu finanšu iestādi, kas tai visticamāk sniegusi naudas atmazgāšanas pakalpojumos.

Īstenojot Eirojusta un Eiropola koordinētu izmeklēšanas grupu, tika notverti četri aizdomās turamie. Potenciālie aizdomās turamie un liecinieki tika pratināti arī Latvijā, Vācijā, Igaunijā un Maltā.

Kopumā kratīšanas laikā tika iesaistīti vairāk nekā 460 policisti. Plānojot vērienīgo operāciju, Vācija uz Latviju un Maltu komandēja četrus speciālistus, lai atbalstītu izmeklēšanas darbības. Tāpat arestēti arī vairāki bankas konti un īpašumi, tostarp Latvijā vairāki nekustamie īpašumi un transportlīdzekļi.

Veiktie aprēķini liecina, ka no 2015. gada beigām Maltas finanšu iestāde atmazgāja vismaz 4,5 miljonus eiro no noziedzīgām darbībām. Tomēr kopējā legalizētās naudas summa varētu pārsniegt desmitiem miljoniem eiro. Aizdomās turētā finanšu iestāde sniedza naudas atmazgāšanas pakalpojumus, izmantojot tā sauktos čaulas uzņēmumus un privātpersonu tīklu, kas bija reģistrēti kā šo uzņēmumu direktori, bet kuri faktiski neveica saimniecisko darbību.

Noziedzīgā personu grupa darbojās galvenokārt no Rīgas un Berlīnes. Izmeklēšanu 2021. gadā uzsāka Latvijas varas iestādes pēc tam, kad pamanīja neparastus naudas pārskaitījumus no Latvijas uz kādu Maltas finanšu iestādi. Vienlaikus Vācijas varas iestādes bija sākušas paralēlu izmeklēšanu par aizdomīgām naudas plūsmām, kas saistītas ar to pašu finanšu iestādi.

Drīz pēc tam Eirojusts izveidoja kopīgu koordinācijas centru un izmeklēšanas grupu starp Vācijas un Latvijas iestādēm. Eirojusts arī organizēja piecas īpašas koordinācijas sanāksmes, lai kopīgi sagatavotos liela mēroga kratīšanu veikšanai visās iesaistītajās valstīs. Savukārt Eiropols uz operācijas laiku uz Latviju komandēja naudas atmazgāšanas ekspertu un uzstādīja mobilo biroju Eirojusta koordinācijas centrā, sniedzot operatīvo un finanšu analīzi, kā arī operatīvo ekspertīzi.

Starptautiskajā operācijā piedalījās:

  • Latvija: Latvijas Republikas Rīgas Ziemeļu prokuratūra un Rīgas tiesas apgabala prokuratūra, kā arī Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvalde, operāciju vadot Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei;
  • Vācija: Berlīnes prokuratūra (Staatsanwaltschaft Berlin), Vācijas Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas birojs (Landeskriminalamt Berlin);
  • Igaunija: Igaunijas Republikas Ģenerālprokuratūra, Igaunijas Policijas un Robežsardzes pārvalde;
  • Francija: Francijas Prokuratūra, Nicas Tiesa, Francijas Valsts policijas Alpu-Jūras nodaļa, Nicas Tiesu policija, Francijas Valsts policijas Pētniecības un intervences brigāde, kā arī Robežpolicijas un finanšu vienība;
  • Itālija: Romas prokuratūra, Romas Finanšu policijas vienība (Nucleo Polizia Economico Finanziaria di Roma);
  • Malta: Maltas policijas spēki.
KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais