Mediju ētikas padome skandalozo "Cūku komiksu" par karu Ukrainā vērtē kā paviršību

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: dpa/scanpix

Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP) sabiedrisko mediju portālā "lsm.lv" Krievijas iebrukuma Ukrainā otrajā gadadienā publicēto "Cūku komiksu" vērtē kā "paviršības un neiejūtības sekas", informēja LMĒP.

Vērtējot konkrēto "Cūku komiksa" publikāciju, kas veltīta kara Ukrainā otrajai gadadienai, Ētikas padome atzinusi, ka jau sākotnēji cūku kā tēlu izvēle komiksā ir bijis riskants lēmums, jo latviešu un daudzās citas kultūrās šim tēlam ir pretrunīgs, pārsvarā negatīvs vērtējums. Tiesa, tam ir arī izņēmumi, piemēram, līdz ar "Cūkmena" kā populāra vides aizstāvja parādīšanos, Latvijā cūkas tēlam parādījušās arī pozitīvas nozīmes.

LMĒP atzīst, ka komiksam un karikatūrai kā žanram tradicionāli ir augstāks tolerances līmenis - komiksi drīkst provocēt, būt satīriski. Tā kā māksliniece un "lsm.lv" redakcija atzinuši, ka provocēt nebija mērķis, LMĒP secina, ka provokācija un aizskārums bija noticis nevilšus un nevietā, un raugās uz to kā paviršības un neiejūtības sekām.

"Lai arī mākslinieces radošā brīvība nav apstrīdama, redakcijas pienākums ir rēķināties ar laiku, kurā dzīvojam, ar publikācijas izmantošanas kontekstiem, un to, ka pretrunīgos tēlos ietērpts vēstījums par tik jūtīgu tēmu kā Ukrainas aizstāvji tiks uztverts nepilnīgi vai pat pretēji autores iecerētajam," norāda LMĒP pārstāvji.

LMĒP uzskata, ka šādi gadījumi medijiem kalpo kā atgādinājums, ka mediju tiesības pastāv saistībā ar mediju atbildību, un cer, ka šī notikuma raisītā diskusija dos lielāku labumu, nekā ar publikāciju nodarītais kaitējums.

LMĒP ir dibināta 2018.gadā, apvienojoties mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir 49 biedri un trīs asociētie biedri, kā arī biedrības Ētikas kodeksam pievienojušies 14 uzņēmumi un organizācijas, nekļūstot par biedrības biedriem.

LETA jau ziņoja, ka plašu interneta lietotāju kritiku sestdien izpelnījās "lsm.lv" publicēts "Cūku komikss" par karu Ukrainā, kurā attēlotas cūkas militāristu formā, attēlojot Ukrainas kareivjus, kas cīnās pret Krieviju. Cilvēki uzsvēruši, ka šāds saturs ir neatbilstošs publicēšanai, jo īpaši kara sākuma otrajā gada dienā.

Pēc neviennozīmīgā Ukrainas karavīru atainojuma sabiedrisko mediju portāls "lsm.lv" neturpinās "Cūku komiksu", bet sadarbību ar tā autori Gundegu Eveloni nepārtrauks, liecina paziņojums medija mājaslapā.

Latvijas Televīzijas (LTV) valde saistībā ar "Lsm.lv" tā saukto "Cūku komiksu" ir sodījusi divus darbiniekus, izsakot mutisku brīdinājumu, aģentūrai LETA pavēstīja medija pārstāve Ginta Martini.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais