Video Noskaidrots, kāpēc TET platformas tiešraidē bija redzami okupantu propagandas klipi (2)

"Tet" skaidro, kāpēc ukraiņu kanāla tiešraides laikā parādījušies okupantu propagandas klipi
"Tet" skaidro, kāpēc ukraiņu kanāla tiešraides laikā parādījušies okupantu propagandas klipi Foto: Ekrānšāviņš

Trešdien, 17. aprīlī, piedzīvotie traucējumi TET platformas kanālā "Freedom" un Kremļa propagandas pārraidīšana ēterā notikusi kiberuzbrukuma dēļ apraidi nodrošinošajam satelītam, atsaucoties uz informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūciju Cert.lv, vēsta Latvijas Televīzija.

Kāda skatītāja nofilmētajos kadros redzams, ka tiešraide pārtrūkst un ekrānā parādās teksts "Tehnisku iemeslu dēļ TV kanāls nav pieejams". Savukārt pēc neilga brīža kanālā sāk atskaņot Latvijas melnajā sarakstā iekļautā Oļega Gazmanova dziesmas un citu Krievijas propagandas saturu. Tā tas turpinājies aptuveni 18 minūtes, līdz saturs atkal atjaunots.

Tas noticis kiberuzbrukuma dēļ apraidi nodrošinošajam satelītam, skaidroja Cert.lv.

Cert.lv ieskatā TET drošības dienests šajā situācijā rīkojies korekti. Pirmkārt – atjaunojis signālu. Otrkārt, lai šādas situācijas neatkārtotos, sakari pārslēgti uz optiskās šķiedras savienojumiem, kas nav ar radio frekvencēm ietekmējami.

Gan TET, gan Cert.lv šobrīd sadarbojas ar Ukrainas drošības iestādēm, kas izmeklē šo incidentu.

Visu LTV sižetu skaties šeit!

Savukārt TV3 ziņām kiberdrošības eksperts, “CERT.LV” vadītājas vietnieks Varis Teivāns skaidroja, ka konkrētajā situācijā tika pārtverts satelīta signāls un palaista pārraide no neleģitīma avota: “Tas nozīmē to, ka ir tādi satelīti, kuri nodrošina šos pakalpojumus vairākus desmitus gadu un kiberdrošība nav visiem izaicinājumiem atbilstoša. Vai tas ir šis gadījums, pāragri teikt. Notiek situācijas skaidrošana.”

“Notikusi iejaukšanās tieši satelītkomunikācijā no satelīta, kas raida Ukrainas kanālu. Tas nepieder ne Ukrainai, ne Latvijai. Laists satelīts no ASV.

Bet kiberuzbrukums nav vērsts pret Latvijas infrastruktūru.

Taču tādēļ, ka no šī satelīta pārraida Latvijai, tas efekts bija sajūtams,” skaidro Teivāns.

Aktuālais šodien
Svarīgākais