Financial Times: Ukraina ar trešo personu starpniecību saņēmusi no Serbijas munīciju 800 miljonu eiro vērtībā (8)

TVNET
Serbijas prezidents Aleksandars Vučičs
Serbijas prezidents Aleksandars Vučičs Foto: EPA/Scanpix

Munīcijas eksporta apjoms no Serbijas, kas ar trešo pušu starpniecību nonāca Ukrainā, ir aptuveni 800 miljoni eiro, ziņo “Financial Times” (FT). Serbijas prezidents Aleksandars Vučičs šo skaitli nosauca par “kopumā precīzu”. Vienlaikus viņš norādīja, ka munīcijas eksports ir “daļa no valsts ekonomiskās atdzimšanas”. Pēc viņa teiktā, Serbijas iestādēm nav nekāda sakara ar to, kur nonāk pārdotā munīcija.

“Jā, mēs eksportējam savu munīciju. Mēs nevaram to eksportēt uz Ukrainu vai Krieviju. Bet mums bija daudz līgumu ar amerikāņiem, spāņiem, čehiem un citiem. Tas, ko viņi galu galā ar to darīs, ir viņu darīšana,” laikrakstam “Financial Times” sacīja Vučičs.

Viņš norādīja, ka, pat ja viņš zina, kur munīcija atrodas, tas “nav viņa darbs”. “Mans darbs ir nodrošināt, lai mēs ar savu munīciju rīkotos likumīgi, lai mēs to pārdotu. Man ir jārūpējas par saviem cilvēkiem, un tas ir viss. Tas ir viss, ko es varu pateikt. Mums ir draugi Kijivā un Maskavā. Tie ir mūsu slāvu brāļi,” piebilda Serbijas prezidents.

Viņš precizēja, ka 800 miljoni eiro ir summa nevis vienam gadam, bet “varbūt diviem vai trim gadiem, kaut kas tāds”.

Serbija nav ne NATO, ne Eiropas Savienības dalībvalsts. FT norāda, ka Vučičs ir “pretojies Rietumu spiedienam”, lai Serbija pievienotos sankcijām pret Krieviju. Viņš arī nav aizliedzis Krievijas aviokompānijām lidot uz valsti, lai gan atbalsta Serbijas pievienošanos ES.

Saskaņā ar FT aptaujāto diplomātu un analītiķu teikto Serbijas līdzdalība munīcijas piegādēs Ukrainai ir tik slēpta, ka oficiālie skaitļi to neatspoguļo. Ķīles Pasaules ekonomikas institūta, kas uzrauga atbalstu Ukrainai, pārstāvis teica, ka institūts nav tieši sekojis Belgradas darbībām un nav saskāries ar “sistemātiskiem pierādījumiem par Serbijas ieguldījumu”.

2023. gada aprīlī aģentūra Reuters ziņoja, ka Serbija piekritusi piegādāt ieročus Kijivai vai jau nosūtījusi tos. Aģentūra atsaucās uz slepenu Pentagona dokumentu. Serbijas aizsardzības ministrs Milošs Vujevičs šo informāciju nosauca par “nepatiesu”.

Aktuālais šodien
Svarīgākais