Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Kravas auto piekabei aizskarot gaisvadu elektrolīnijas vadus, šoferis gājis bojā. Viņš varēja paglābties (5)

Foto: Publicitātes foto

Šī gada jūlijā Latvijā no stipra elektriskās strāvas trieciena mira 69 gadus vecs vīrietis, kurš zem 20 kilovoltu gaisvadu elektrolīnijām bija novietojis lielgabarīta kravas automašīnu un pacēlis piekabi, ziņo uzņēmums "Sadales tīkls".

Iespējams, zināšanas par pareizu rīcību, tehnikai saskaroties ar elektrības vadiem, būtu izglābušas transportlīdzekļa vadītāja dzīvību. Nokļūstot šādā situācijā, svarīgi pārsteidzīgi nekāpt ārā no tehnikas, jo tādējādi cilvēks nonāk nāvējoši bīstamā soļa sprieguma ietekmes zonā.

Ja tas iespējams, ar transportlīdzekli jāturpina pārvietoties, lai izkļūtu ārpus bīstamības zonas – vismaz astoņu metru attālumā no negadījuma vietas. Tad par negadījumu nekavējoties jāinformē operatīvie dienesti, zvanot uz numuru 112 (Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests) vai 8404 ("Sadales tīkla" bojājumu pieteikšanas tālrunis). Līdz pat dienestu ierašanās brīdim nedrīkst pieļaut citu personu tuvošanos negadījuma vietai!

Ja ar tehniku nav iespējams pārvietoties, uzreiz jāzvana operatīvajiem dienestiem, kuri atslēgs spriegumu, – izkāpt no transportlīdzekļa ir pilnībā droši tikai tad, kad dienesti ir ieradušies. Ja saziņas iespēju nav, jāpaliek transportlīdzeklī un jāsauc palīgā. Tikai gadījumā, ja tehnika ir aizdegusies un apdraud dzīvību, no tās ir jāevakuējas, atceroties par soļa spriegumu – citādi cilvēks riskē saņemt nāvējošu elektriskās strāvas triecienu!

Tas nozīmē, ka ir jāpārvietojas vai nu palēcieniem, kājas turot cieši kopā, vai šļūcot – tā, lai būtu tikai viens saskares punkts ar zemi. Pareizas rīcības vadlīnijas soli pa solim apkopotas šajā "Sadales tīkla" darba drošības un elektrozinību speciālistu sagatavotajā video instrukcijā. Tā tapusi sadarbībā ar mežsaimniecības uzņēmumu SIA "RAIRU", kas tādējādi vēlas vērst darbinieku uzmanību uz pareizu, dzīvību neapdraudošu rīcību līdzīgos negadījumos.

"Lai arī par drošu saimniecisko darbu veikšanu elektrolīniju tuvumā ikgadēji runājam sabiedriskās kampaņās, reizēm diemžēl notiek šādi traģiski negadījumi. Pirmais un galvenais ieteikums saimniecisko darbu veicējiem, specializētās tehnikas vadītājiem – pirms darbu veikšanas vienmēr novērtēt teritoriju, pievēršot uzmanību, vai apkārtnē nav elektroapgādes infrastruktūras.

Jāatceras, ka elektroapgādes infrastruktūra (kabeļi) atrodas arī pazemē, tādēļ, ja plānota rakšana, tā noteikti laikus jāsaskaņo ar "Sadales tīklu" – vietnē saskano.sadalestikls.lv.

Mūsu speciālisti pārbaudīs pazemes kabeļu izvietojumu konkrētajā teritorijā un izsniegs rakšanas atļauju. Šie ir mājasdarbi, kas pasargās no iespējamas satikšanās ar augstspriegumu. Vienlaikus aicinām iedzīvotājus rūpīgi iepazīties ar pareizas rīcības vadlīnijām mūsu sagatavotajā video – ja tomēr notiek negadījums un tehnika saskaras ar elektrolīnijām. Šādas zināšanas liktenīgā brīdī patiešām var glābt dzīvību!" saka "Sadales tīkla" Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats.

"Pieņemot komandā jaunu darbinieku, ikvienam sniedzam darba drošības instrukcijas, tomēr praksē redzam, ka ekstremālās situācijās ne vienmēr visi spējam atcerēties, kāda būtu pareizākā rīcība, lai parūpētos par savu drošību. Mežizstrādē nereti sastopamies ar objektiem, kurus šķērso elektrības vadi, tāpēc vēlamies, lai mūsu darbinieki būtu maksimāli sagatavoti šādām situācijām. SIA "RAIRU" drošība vienmēr ir pirmajā vietā. Esam pārliecināti, ka drošības instruktāžas ir svarīgi atgādināt ne tikai pirmajā darba dienā, bet regulāri un dažādos formātos, tāpēc sadarbībā ar "Sadales tīklu" izveidotais video ir vērtīgs resurss, kas ikvienam darbiniekam palīdzēs labāk izprast, kā rīkoties, lai novērstu iespējamos riskus un pasargātu savu veselību un dzīvību," teic SIA "RAIRU" valdes loceklis Kaspars Raipalis.

"Sadales tīkls" ik gadu fiksē simtiem elektrotīkla bojājumu, kas izcēlušies dažādu saimniecisko darbu norises laikā, – visbiežāk nesaskaņotu rakšanas darbu dēļ tiek bojātas kabeļlīnijas.

"Sadales tīkls" atgādina, ka, veicot darbus elektrotīkla tuvumā, jāievēro Aizsargjoslu likumā minētās prasības. Visa būtiskākā informācija par darbiem aizsargjoslās, darbu saskaņošanu, drošības prasībām un rīcību elektrotīkla bojājuma gadījumā pieejama plakātā, ko var lejupielādēt "Sadales tīkla" mājaslapā.

Gan plakāts, gan pareizas evakuācijas instrukciju video ir brīvi pieejami ikvienam. Būvniecības, lauksaimniecības un citu pakalpojumu sniedzēji, specializētās tehnikas pārdevēji un nomas pakalpojumu sniedzēji aicināti šos materiālus izmantot darbinieku informēšanai.

Nepalaid garām!
Uz augšu