CSDD pētījums: 96% Latvijas iedzīvotāju ir PRET braukšanu reibumā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AFP/SCANPIX

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) jaunākais pētījums* par iedzīvotāju attieksmi pret braukšanu reibumā liecina, ka Latvijas sabiedrība kļūst aizvien atbildīgāka.

96% iedzīvotāju uzskata, ka nekādā gadījumā nav pieļaujams sēsties pie automašīnas stūres alkohola reibumā. Turklāt samazinās to iedzīvotāju skaits, kuriem nākas iereibušu cilvēku atturēt no auto vadīšanas. Šogad 26% respondentu atzīst, ka pēdējo piecu gadu laikā viņi nav pieļāvuši, ka draugs vai paziņa sēžas pie stūres reibumā. Salīdzinājumam – pērn katrs trešais bija atturējis kādu dzērājšoferi. Tomēr

katrs desmitais respondents atzīst, ka viņam pēdējo trīs gadu laikā nācies pie stūres sēsties iedzērušam,

un šis skaitlis vēl aizvien ir nepiedodami liels.

Aptaujātie atzinuši, ka no sēšanās pie stūres alkohola reibumā viņus visefektīvāk attur biežākas kontroles uz ceļiem, bargāki sodi, pašu vai citu negatīvā pieredze, kā arī informatīvās kampaņas. Tādēļ CSDD šogad sabiedrību uzrunās ar

patiesiem cilvēku stāstiem, kuros viņi atzīstas, ka ir svinējuši svētkus, sēdušies pie stūres reibumā un piedzīvojuši traģiskus mirkļus,

zaudējot draugus, tuviniekus un pārdzīvojot grūtus un sāpīgus dzīvē atgriešanās mirkļus.

CSDD kampaņa «Viena kļūda – salauzta dzīve» ir balstīta uz vairāku avārijās cietušu cilvēku pārdzīvojumiem, emocijām un traģiskām atklāsmēm.

Kampaņas laikā sabiedrība tiks uzrunāta arī ar trim dokumentāliem videostāstiem «Viena kļūda – salauzta dzīve».

«Ir grūti skatīties realitāti – kā viena kļūda var mainīt jauniešu dzīvi. Mūsu kampaņas stāsti ir skarbi, patiesi, un tie noteikti liks sabiedrībai aizdomāties par sekām, kādas var būt, ja autovadītājs sēžas pie stūres reibumā,» norāda CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš. «Tādēļ mūsu aicinājums pirms vasaras saulgriežiem jau vairākus gadus ir nemainīgs:

«Pieskati draugu, tuvinieku, jebkuru līdzcilvēku, lai viņš nekļūdās un nesēžas pie stūres reibumā!»

Jo, kā saka traģēdijā cietušais, brīdī, kad «alkohols valda pār tevi, tu pārstāj kontrolēt savu rīcību un uzvedību». Izglābt var tikai atbildīga drauga rīcība!»

Pētījuma aģentūras «Latvijas Faktu» direktors, sociologs Aigars Freimanis skaidro: «Mūsu kopējā pētījuma rezultāti var kalpot par labu ilustrāciju tam, cik ietekmīgas var būt sociālās kampaņas, kuru mērķis ir mainīt cilvēku paradumus un atcelt iesīkstējušus stereotipus. Aizvien vairāk Latvijas iedzīvotāju apzinās, ka braukšana dzērumā ir bīstama un noziedzīga.»

Kampaņa

CSDD apkopotā statistika liecina, ka

no 2010. gada reibumā izraisīto avāriju skaits samazinājies par 28%, bojāgājušo skaits sarucis par gandrīz pusi

(no 22 bojāgājušajiem 2010. gadā līdz 12 bojāgājušajiem pērn), bet ievainoto skaits – par 23%.

*CSDD 2018. gada maijā veiktais pētījums «Sabiedrības attieksme pret automašīnas vadīšanu alkohola reibumā» sadarbībā ar pētījumu centru «Latvijas fakti». Pētījumā aptaujāti 1017 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Nepalaid garām!
Uz augšu