O, 30.05.2023.

G7 samitā Trampu gaida vēsa uzņemšana

LETA/AFP
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: POOL

Šonedēļ Kanādā paredzētajā G7 samitā ASV prezidentu Donaldu Trampu gaida vēsa uzņemšana, un daži novērotāji pat ierosinājuši pārdēvēt šo pasākumu par «G6+1» samitu.

G7 samitu nereti aizēno antiglobālistu demonstrācijas, taču šoreiz lielākais drauds liberālajai pasaules kārtībai atradīsies iekšpus žoga, vēsta ziņu aģentūra AFP.

ASV piemērojušas jaunus muitas tarifus no Eiropas Savienības (ES), Kanādas un Meksikas importētajam tēraudam un alumīnijam, apdraudot daudzpusējos brīvās tirdzniecības līgumus.

Trampa uzmanību no G7 samita var novērst arī gatavošanās 12.jūnijā Singapūrā plānotajām sarunām ar Ziemeļkorejas līderi.

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo un Vācijas kanclere Angela Merkele atzinuši, ka samitā būs grūti pat vienoties par kopīgu noslēguma paziņojumu.

«Mēs noteikti zinām, ka pie G7 galda būs atklātas un reizēm sarežģītas sarunas, sevišķi ar ASV prezidentu par tarifiem,» sacīja Trudo.

Merkele trešdien deputātiem paziņoja, ka kompromiss kompromisa dēļ netiks meklēts un godīgāk varētu būt atteikties no noslēguma paziņojuma.

Trampa lēmums par 25% muitas tarifu piemērošanu tērauda importam un 10% tarifu piemērošanu alumīnija importam teju iegrūdis G7 valstis visaptverošā tirdzniecības karā.

ASV arī plāno nākotnē piemērot tarifus citām precēm, tostarp Vācijas luksusa automašīnām.

Kanādas tirdzniecības ministrs Fransuā Filips Šampaņs izteicās vēl skarbāk, uzsverot, ka pasaules ekonomiskā kārtība pakļauta spiedienam un piedzīvo uzbrukumu.

Tikmēr nekas neliecina, ka Tramps varētu piekāpties.

Baltā nama ekonomikas padomnieks Lerijs Kadlovs atzina, ka domstarpības pastāv, bet sacīja, ka Tramps turēsies pie savas nostājas.

Kadlovs sākotnēji iebilda pret jaunajiem tarifiem, bet tagad atzina, ka «status quo» tirdzniecībā kaitē Amerikai.

«Kamēr mums nebūs abpusējas tirdzniecības, mums nebūs brīvas tirdzniecības un mums nebūs godīgas tirdzniecības,» paziņoja Kadlovs. «Tāpēc es domāju, ka šis iemesls ir pamatots, un domāju, ka pārējā pasaule viņam piekrīt».

Tikmēr Eiropas līderi samitā nevarēs uzstāties no spēka pozīcijām.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ir ierauta nebeidzamās «Breksita» sarunās, un Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte tikai trešdien oficiāli stājās amatā.

Francijas prezidentam Emanuelam Makronam sākotnēji izdevās izveidot draudzīgas attiecības ar Trampu, bet viņam neizdevās pārliecināt ASV prezidentu nevienā jautājumā. Savukārt Merkele tikmēr bija aizņemta ar koalīcijas sarunām.

Japānai, kas ir G7 vienīgā Āzijas valsts, ir tuvas attiecības ar Balto namu, bet premjerministra Sindzo Abes atbalsts Trampa centieniem Ziemeļkorejas jautājumā nav pasaudzējis Japānu no jaunajiem ASV tarifiem.

Tādēļ izredzes uz kopīgu komunikē, kas aptvertu tirdzniecību, ir vājas, un samits var beigties ar vienkāršu Kanādas paziņojumu par tiem nedaudzajiem jautājumiem, kuros izdevies panākt vienprātību.

«Mēs uzskatām tarifus par pretlikumīgiem, tādēļ kopīgu valodu būs grūti atrast,» atzina kāda Eiropas Savienības (ES) amatpersona, informējot žurnālistus par sarunām pirms samita.

Līdz Trampa ievēlēšanai Vašingtona bija G7 izveidotās ekonomiskas sistēmas nekronētā līdere, taču tagad tā vairs neseko vecajam scenārijam, norādīja Francijas Starptautisko attiecību institūta (IFRI) eksperte Lorānsa Nardona.

«Tas pilnībā liek apšaubīt starptautisko sistēmu. (..) Šis G7 samits ir jauns cēliens drāmā,» AFP norādīja eksperte, piebilstot, ka pagaidām pārējās sešas valstis stāv stingri, bet Tramps vēl nav pabeidzis.

Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra (CSIS) eksperts Viljams Reinšs norādīja, ka sešas valstis nostāsies pret Trampu, bet piebilda, ka ASV prezidentam ir paradums nepalikt atbildi parādā.

G7 samits notiks piektdien un sestdien Šarlvuā, Kanādā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais