Lietuvas ārlietu ministrs ticies ar Hodorkovski

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs

FOTO: AP/Scanpix

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs svētdien Viļņā ticies ar bijušo Krievijas naftas kompānijas JUKOS vadītāju un Kremļa kritiķi Mihailu Hodorkovski.

«Lietuvā Krievija netiek identificēta ar Kremli, tādēļ atbalsts tās pilsoniskajai sabiedrībai un demokrātiskajiem spēkiem ieņem nozīmīgu vietu Lietuvas prioritāšu vidū,» sacīja Linkevičs.

Lietuvas Ārlietu ministrijas publiskotā informācija liecina, ka Hodorkovskis ieradies Lietuvā, lai apmeklētu savas kustības «Atvērtā Krievija» organizētu konferenci.

Linkevičs un Hodorkovskis tikšanās laikā arī apmainījušies viedokļiem par pilsoniskās sabiedrības stāvokli Krievijā un demokrātisko spēku apvienošanās iespējām.

Hodorkovskis, kurš tolaik bija Krievijas bagātākais cilvēks, tika aizturēts 2003.gada 25.oktobrī, kad viņš bija naftas kompānijas JUKOS vadītājs un viens no tās akcionāriem, saistībā ar apsūdzībām līdzekļu izlaupīšanā un nodokļu nemaksāšanā. 2005.gadā viņš tika atzīts par vainīgu krāpniecībā un citos ekonomiskos noziegumos. Pēc vairākām pārsūdzībām viņam piespriestais ieslodzījuma termiņš bija desmit gadi un desmit mēneši.

Neatzīstot savu vainu, Hodorkovskis 2013.gadā nosūtīja Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam lūgumu par apžēlošanu ģimenes apstākļu dēļ. Putins 2013.gada 20.decembrī parakstīja dekrētu par apžēlošanu, un Hodorkovskis tika atbrīvots.

Pēc apžēlošanas Hodorkovskis ar ģimeni dzīvo Šveicē.

«Atvērto Krieviju» 2001.gadā nodibināja JUKOS akcionāri, un tā tika atjaunota 2014.gadā pēc Hodorkovska atbrīvošanas no cietuma. Organizācijas birojos Krievijā vairākkārt veiktas kratīšanas.

Pirms pāris mēnešiem «Atvērtā Krievija» interneta vietne Krievijā tika nobloķēta, pamatojoties uz likumu par nevēlamām organizācijām. Hodorkovskis tolaik sacīja, ka slēgtās vietnes darbinieki sāks jaunu projektu ar citu nosaukumu.

Uz augšu