DP: Izglītības valodas reformu Krievija izmanto Latvijas tēla graušanai

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Latvijā plānoto pakāpenisko pāreju uz mācībām vidusskolās tikai latviešu valodā Krievijas finansētie un atbalstītie informatīvie resursi un organizācijas izmanto, lai grautu Latvijas starptautisko tēlu, kā arī izplatītu vēstījumus par Latviju kā «etnokrātiska un rusofobiska režīma pārvaldītu valsti», norādīts Drošības policijas (DP) 2017.gada publiskajā pārskatā.

DP novērojusi, ka nemainīgi nozīmīgu lomu Krievijas izmantoto informācijas resursu saturā aizvadītajā gadā saglabāja regulāru un sistemātisku vēstījumu izplatīšana par Latviju kā «etnokrātiska un rusofobiska režīma pārvaldītu valsti». Šāda vēstījuma veidošanai un uzturēšanai tika izmantota virkne politisko un sabiedrisko notikumu, tajā skaitā Latvijas valdības plānotā pakāpeniskā pāreja uz mācībām latviešu valodā vispārējās izglītības iestādēs.

Publikācijas un sižeti par šo notikumu «ietvēra emocionāli pielādētus izteiksmes līdzekļus, plānoto pakāpenisko pāreju uz mācībām latviešu valodā vispārējās izglītības iestādēs absurdā veidā pielīdzinot genocīdam vai holokaustam», uzskata DP, kuras vērtējumā šī temata lietojuma mērķis bija paust «skaļus pret Latvijas valsti vērstus apgalvojumus», lai tādējādi centos diskreditēt Latvijas tēlu starptautiskajā vidē, kā arī publiskajā telpā attaisnotu Krievijas kā krievu tautības iedzīvotāju Latvijā tiesību «aizstāves» centienus ietekmēt Latvijas iekšpolitiku. Vienlaikus Krievijas izmantoto informācijas resursu saturā ievērojami mazāk esot bijis publikāciju, kurās tiktu analizēti tieši ar skolēnu izglītību saistītie jautājumi vai problēmas.

Saistībā ar 2017.gada pašvaldību vēlēšanām un 2018.gadā gaidāmajām Saeimas vēlēšanām arvien aktīvāka kļuva politiskās partijas «Latvijas Krievu savienība» (LKS) publiskā darbība. Jau 2017.gada sākumā DP konstatēja, ka LKS varētu kalpot kā platforma Krievijas interesēm atbilstošas politikas realizēšanai Latvijā caur reģistrētu politisku spēku. Kā galvenais darbības virziens tika izvēlēts krievu valodas kā mācību valodas saglabāšana Latvijas vispārējās vidējās izglītības iestādēs līdzšinējā apjomā. Šā mērķa labad esot aktivizējušies ilggadējie partijas aktīvisti, piemēram, Miroslavs Mitrofanovs, Vladimirs Buzajevs, Jurijs Petropavlovskis u.c.

Krievijas tautiešu «tiesību aizsardzības» jomā nozīmīgākais notikums aizvadītajā gadā bija pret pakāpenisko pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs vērstie protesta pasākumi un citas ar tiem saistītās aktivitātes, piemēram, dažādu petīciju popularizēšana, pieprasot apturēt izmaiņas vai mainīt mazākumtautību izglītības organizēšanas modeli, vērtē DP.

«Izmantojot absurdo argumentu, ka Latvijā it kā tiekot plānota krievvalodīgo iedzīvotāju piespiedu asimilācija, DP vērtējumā LKS līdere Tatjana Ždanoka kopā ar partijas biedriem un citiem sabiedrotajiem centās polarizēt un šķelt Latvijas sabiedrību,» teikts DP ziņojumā.

Kā ziņots, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija pagājušajā nedēļā pirms trešā jeb galīgā lasījuma piekrita grozījumiem Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, paredzot pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusskolā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais