Politologs: Tramps Jeruzalemes gadījumā ķēries pie bīstama pasākuma

Dalīties draugiem E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

FOTO: EPA/Scanpix

ASV prezidents Donalds Tramps, paziņojot par Jeruzalemes atzīšanu par Izraēlas galvaspilsētu, ķēries pie visai bīstama un izaicinoša pasākuma, komentējot ASV prezidenta pausto, TVNET norādīja politologs Kārlis Daukšts.

Viņš uzskata, ka vienīgā iespēja, lai tiktu saglabāts miers reģionā, - nepieciešams sākt jaunas sarunas. Tramps ar šādu paziņojumu arī «nobremzējis» sākto diplomātisko procesu un palielinās saspīlējumu starp austrumu valstīm.

Daukšts uzskata, ka ASV ar šādu prezidenta paziņojumu zaudējusi savas pozīcijas Tuvajos Austrumos. Savukārt citām valstīm – piemēram, Saūda Arābijai, kā arī Krievijai, tiek dota iespēja savas pozīcijas nostiprināt un vairot.

«Šāds paziņojums nenāk par labu ASV prestižam un lomai pasaulē,» teica Daukšts un akcentēja, ka šāds paziņojums ir liela kļūda.

Arī Latvija uzskata, ka Jeruzalemes statusa jautājumam ir jābūt vienai no Tuvo Austrumu miera procesa sarunu sastāvdaļām, norādīja padomnieks, uzsverot, ka Latvijas nostāja, neskatoties uz ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumu par Jeruzalemes atzīšanu par Izraēlas galvaspilsētu, paliek nemainīga un uzticīga Tuvo Austrumu miera procesam.

«Latvija atbalsta divu valstu risinājumu, kas panākams Izraēlas un palestīniešu sarunu ceļā, ievērojot abu pušu intereses. Eiropas Savienības (ES) ietvaros Latvija kopā ar citām ES dalībvalstīm un institūcijām turpinās aktīvu dialogu ar mērķi meklēt pozitīvu risinājumu Tuvo Austrumu miera procesam,» norādījusi Ārlietu ministrija.

Kā liecina Ārlietu ministrijas (ĀM) mājaslapā publicētā informācija, ņemot vērā saspringto politisko situāciju un iespējamās demonstrācijas, ministrija neiesaka doties uz Jeruzalemes vecpilsētu. Atrodoties Jeruzalemē, cilvēki stingri tiek aicināti ievērot piesardzību, uzturoties sabiedriskās vietās, izvairīties no demonstrācijām un vietām, kur vienlaikus pulcējas liels cilvēku skaits.

Tāpat ministrija stingri iesaka ceļotājiem nedoties uz Gazas joslu un Rietumkrastu, kā arī neapmeklēt Izraēlas pierobežas reģionus ar Sīriju un Libānu.

Vienlaikus ĀM aicina ceļotājus neuzturēties vietās, kuras apmeklē liels cilvēku skaits un kuras var kļūt par teroristisku uzbrukumu mērķi. Ņemot vērā paaugstinātu teroraktu risku iespējamību, ceļotāji tiek aicināti ievērot īpašu piesardzību, izmantojot sabiedrisko transportu, vai iespēju robežās izvairīties no tā izmantošanas.

Jau ziņots, ka Tramps trešdien paziņojis, ka Jeruzaleme tiek atzīta par Izraēlas galvaspilsētu, tādējādi atsakoties no gadu desmitiem ilgās piesardzīgās Vašingtonas politikas un riskējot izraisīt jaunu vardarbības uzliesmojumu Tuvajos Austrumos.

«Esmu izlēmis, ka pienācis laiks Jeruzalemi oficiāli atzīt par Izraēlas galvaspilsētu,» savā uzrunā no Baltā nama paziņoja Tramps. «Tā ir pareiza rīcība.»

Pildot vienu no saviem priekšvēlēšanu solījumiem, Tramps devis arī rīkojumu Valsts departamentam sākt sagatavošanos ASV vēstniecības pārcelšanai no Telavivas uz Jeruzalemi.

Savukārt Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis ceturtdien paziņojis, ka ASV prezidenta lēmums saasinās situāciju reģionā. «Es domāju, ka šis lēmums var izraisīt spriedzi reģionā, un ikviena rīcība, kas saasina jau tā saspringto situāciju, nav laba lieta. Es nedomāju, ka šis lēmums palīdzēs nodrošināt mieru reģionā,» viņš sacīja intervijā radiostacijai «Žiniu radijas».

Uz augšu