Igaunijā un Islandē - lielākā interneta brīvība pasaulē

Dalīties draugiem E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

Ilustratīvs attēls

FOTO: Depositphotos

Pētījumā «Brīvība internetā 2017» («Freedom on the Net 2017») 65 valstis sadalītas trīs grupās atkarībā no brīvības internetā līmeņa - brīvas, daļēji brīvas un nebrīvas. Pētījuma autori situāciju šajās valstīs analizēja no 2016.gada 1.jūnija līdz 2017.gada 31.maijam. Igaunija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kas iekļauta pētījumā, - ne Latvija, ne Lietuva tajā nav vērtētas.

Brīvo valstu grupā visaugstāko novērtējumu - sešus punktus - izpelnījušās Igaunija un Islande, tām seko Kanāda ar 15 punktiem, Vācija ar 20 punktiem, kā arī Austrālija un ASV ar 21 punktu. Gruzija un Lielbritānija saņēmušas 24 punktus.

Starp daļēji brīvām valstīm ierindotas Dienvidkoreja (35 punkti), Indija un Singapūra (abām 41 punkts), kā arī Ukraina (45 punkti)

Nebrīvo valstu vidū ir Kazahstāna (62 punkti), Venecuēla (63 punkti), Baltkrievija (64 punkti), Krievija un Turcija (abām 66 punkti), Uzbekistāna (77 punkti), Kuba (79 punkti), Irāna (85 punkti), Etiopija un Sīrija (86 punkti), bet vissliktākais reitings - 87 punkti - ir Ķīnai.

Pētījumā valstis tika sarindotas, piešķirot tām punktus trīs kategorijās: piekļuves internetam kavēšana, satura internetā ierobežošana un cilvēktiesību pārkāpumi internetā. 0 punkti nozīmē, ka valsts ir pilnībā brīva no konkrētās kategorijas ierobežojumiem, bet 100 punkti - ka tā ir pilnībā nebrīva. Brīvo valstu grupā var iekļūt ar 0-30 punktiem, daļēji brīvo valstu grupā - ar 31-60 punktiem, bet nebrīvo valstu grupā - ar 61-100 punktiem.

65 pētījumā aplūkotajās valstīs dzīvo 87% pasaules interneta lietotāju.

Šādu pētījumu «Freedom House» veikusi jau astoto gadu pēc kārtas.

Organizāciju «Freedom House» 1941.gadā dibināja ASV pirmā lēdija Eleonora Rūzvelta, un tā lielākoties nodarbojas ar politisko tiesību un pilsoņu brīvības novērtēšanu pasaulē.

Uz augšu