Bijusī Zadornova Rīgas bibliotēkas vadītāja: Rīgas krievu kultūra zaudējusi unikālu cilvēku

FOTO: Sputnik/Scanpix

Krievu satīriķa Mihaila Zadornova nāves dienā «rusTVNET» sazinājās ar vairākiem cilvēkiem Latvijā, kas viņu pazinuši. Viens no šādiem cilvēkiem ir Irina Taturina, kura daudzus gadus vadījusi bibliotēku, kuru Latvijā dzimušais Zadornovs izveidoja Rīgā, tādējādi godinot savu tēvu – rakstnieku Nikolaju Zadornovu.

Taturina pauž viedokli, ka Zadornova nāve esot liels zaudējums, kas viņai sagādājis lielas sāpes. Tagad jau slēgtās bibliotēkas vadītāja norāda, ka bibliotēkas atdzimšana Rīgā būtu labākais veids, kā godināt mirušo satīriķi.

«Mihails Zadornovs Rīgas un Latvijas krievu kultūrai bija unikāls cilvēks. Viņš atvēra krievu valodas bibliotēku, bez viņa neviens cits to nedarīja. Kad viņš brauca uz Rīgu, viņš vienmēr atveda jaunas grāmatas, kuras īpaši šim nolūkam pats iegādājās veikalos, tādējādi vēloties sniegt saviem lasītājiem labāko,» norāda Taturina.

«Mums bija 6300 lasītāju. Daudziem cilvēkiem, kas pie mums nāca, tas bija vienīgais prieks dzīvē. (..) Daļai cilvēku mūsu grāmatas un tikšanās aizstāja kino un teātri,» viņa piebilda, atgādinot, ka bibliotēkā regulāri viesojās dažādi krievu rakstnieki.

Bibliotēkā regulāri tika rīkotas arī dažādas izstādes.

Zadornova bibliotēka, kas atradās Alberta ielā, darbojās no 2009. gada decembra līdz šā gada martam, kad tā tika slēgta.

Kādu laiku pastāvēja cerība, ka bibliotēka varētu pārcelties uz jaunām telpām un turpināt darbību, tomēr šīs cerības nepiepildījās.

Zadornova bibliotēkā bija aptuveni 57 000 grāmatu. Bibliotēkai pārtraucot darbu, daļa grāmatu tika atdāvinātas gan lasītājiem, gan Rīgas Krievu teātrim, bibliotēkām, gan kādai sanatorijai.

Taturina atklāj, ka no bibliotēkas krājuma tagad pāri palicis aptuveni 30 000 grāmatu. Šobrīd bibliotēkas darbu atjaunot nav iespējams, jo telpas, kurās glabājas grāmatas, ir pārāk mazas.

Tomēr sieviete pauž cerību, ka gadījumā, ja šim projektam izdotos piesaistīt finansējumu, bibliotēka noteikti varētu atsākt darbību.

Kā vēstīts, 69 gadu vecumā miris krievu satīriķis Mihails Zadornovs.

Zadornova nāves cēlonis ir smadzeņu vēzis, kas viņam tika diagnosticēts pagājušā gada rudenī. Šā gada jūnijā Zadornovs atteicās no ārstēšanas procedūrām, paziņojot, ka tām nav jēgas un ka viņš labāk atradīsies starp tuviniekiem, nevis ārstniecības iestādē.

Zadornovs bija viens no populārākajiem krievu satīriķiem. Viņš dzimis 1948. gadā Jūrmalā

Uz augšu