Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ņemcova slepkavībā apsūdzētās piecas personas atzītas par vainīgām

LETA/AP
Ņemcova slepkavībā apsūdzētās piecas personas atzītas par vainīgām
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Borisa Ņemcova nāves piemiņas gadadiena
Borisa Ņemcova nāves piemiņas gadadiena Foto: Mikhail Japaridze/TASS/Scanpix

Maskavas tiesas zvērinātie ceturtdien atzinuši par vainīgām piecas personas, kas apsūdzētas par Krievijas opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova slepkavību.

Par vainīgiem atzīti Zaurs Dadajevs, Anzors un Šadids Gubaševi, Tamerlans Eskerhanovs un Hamzats Bahajevs. Viņi visi ir etniskie čečeni.

Ņemcovs, kas vienā no kādreizējā prezidenta Borisa Jeļcina valdībām ieņēma vicepremjera amatu, bet vēlāk kļuva par vienu no līderiem opozīcijas kustībā pret pašreizējā prezidenta Vladimira Putina režīmu, tika noslepkavots 2015.gada 27.februārī īsi pirms pusnakts, kad netālu no Kremļa kājām gāja pāri Lielajam Maskavas upes tiltam.

Krievijas ziņu aģentūras vēsta, ka 12 zvērinātie Maskavas tiesā atzinuši bijušo Čečenijas līdera Ramzana Kadirova drošības spēku virsnieku Zauru Dadajevu par vainīgu Ņemcova slepkavībā. Zvērinātie secināja, ka viņš izdarījis četrus šāvienus, kas laupīja dzīvību Ņemcovam.

Pārējie četri apsūdzēti atzīti par vainīgiem līdzdalībā Ņemcova slepkavībā.

Zvērinātie lēmumu pieņēma vienbalsīgi lietas apsvēršanas trešajā dienā. Tiesas process kopumā ilgst jau desmit mēnešus.

Dadajevs, Gubaševi, Eskerhanovs un Bahajevs tiesā noliedza, ka būtu saistīti ar Ņemcova slepkavību, un vairāki no viņiem atsauca sākotnēji sniegtās atzīšanās, apgalvojot, ka tās panāktas ar spīdzināšanas palīdzību.

Tiesnesis spriedumu pieņems pēc tam, kad prokuratūra būs izklāstījusi savas prasības, bet skaidrs, ka apsūdzētajiem draud gari cietumsodi.

Ņemcova slepkavība šokēja Krievijas opozīciju. Viņa sabiedrotie ir kritizējuši slepkavības izmeklēšanu par virspusīgumu, neizpētot Čečenijas virsnieku un paša Kadirova iespējamo lomu šajā noziegumā.

«Divu gadu laikā (..) viņi nespēja atrast slepkavības organizētāju un izplānotāju. Tas ir pilnīgs fiasko,» paziņoja Ņemcova ģimenes advokāts Vadims Prokhorovs.

Taču viņš norādīja, ka, viņaprāt, visi apsūdzētie, izņemot Bahajevu, bijuši iesaistīti slepkavībā.

Ņemcova draugi un ģimene uzskata, ka aiz slepkavības stāv Kadirovam tuvi cilvēki vai pats Kadirovs, piebilstot, ka uz to skaidri norāda arī visi pierādījumi.

Kadirovs ir noliedzis, ka būtu jebkādā veidā saistīts ar šo noziegumu, un aizstāvēja vairākus apsūdzētos.

Ņemcova ģimene nesekmīgi mēģināja panākt, lai Kadirovs un vairākas vadošās Čečenijas militārpersonas, tostarp Dadajeva komandieris Ruslans Geremejevs tiktu nopratināti.

Izmeklētāji identificēja tikai vienu personu kā slepkavības organizatoru - Geremejeva šoferi Ruslanu Muhudinovu. Viņš esot piedāvājis aizdomās turamajiem 15 miljonus rubļu (aptuveni 220 000 eiro) par Ņemcova slepkavību.

Muhudinovs bēguļo, un policijai vēl nav izdevies viņu notvert.

Ņemcova slepkavībai ir daudz līdzību ar agrāk Krievijā notikušām augsta līmeņa slepkavībām, kas tā arī palikušas līdz galam neatrisinātas.

Viena no skaļākajām bija Annas Poļitkovskas slepkavība 2006.gadā.

Galu galā par vainīgiem šajā noziegumā tika atzīti pieci vienas čečenu ģimenes locekļi, bet Poļitkovskas ģimene un bijušie kolēģi joprojām ir pārliecināti, ka slepkavības organizatori nav saukti pie atbildības.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu