Poda evolūcija: no māla krūkas līdz «kosmiskai mašīnai». TOP10 neparastākie podi

FOTO: Publicitātes foto

Mūsdienās, dodoties uz «ķemertiņu», retais varētu iedomāties šo vietu bez balta porcelāna veidojuma uz vienas kājas; šis priekšmets daudzu gadu simteņu laikā ir piedzīvojis pamatīgu evolūciju, un mūsdienās varam sastapt pat tādus ražojumus, ar kuriem, šķiet, pat kosmosā varētu lidot, melodiju svilpojot.

Zināms, ka jau senajās civilizācijās mūsu priekšteči savu vajadzību kārtošanai izmantoja speciālus māla podus un vāzes, kurus varēja arī nēsāt līdzi. Senajā Romā pastāvēja publiskas maksas tualetes, no tā arī radies sen zināmais teiciens, ka «nauda nesmird». Viduslaiku pilsētas vispirms varēja saost un tikai pēc tam ieraudzīt, jo ar ūdeni skalojamas tualetes šajā vēstures posmā bija liels retums, un vajadzību saturs no namu ārējām sienām nonāca notekgrāvjos.

Par tualetes dizaina pirmsākumu vēstures annāles uzskata 1596. gadu, kad sers Džons Haringtons savai krustmātei - karalienei Elizabetei I - izgudroja ierīci: pirmo ar ūdeni skalojamo klozetpodu, kas atkritumus aizvadīja uz atkritumu bedri. Savukārt tādam podam, kuram bija izbūvēta klape zem poda un skalošanas sistēma, Aleksandrs Kumings Londonā ieguva patentu 1775. gadā, bet tādu tualetes podu, kādu mēs to pazīstam mūsdienās: ar sēžamo daļu un ūdens tvertni, izdomāja anglis, kurš savu karjeru sāka kā santehniķis, Tomass Kreppers. Santehnikas attīstības vēsturē paliekošu vietu Krepperam nodrošināja arī tas, ka viņš izdomāja dozētu un ekonomisku ūdens padevi no tvertnes. Drīz pēc tam santehnikas ražošana sāka attīstīties arī citās valstīs. Parādījās dažādu modeļu podi, pisuāri, bidē, līdz 20. gadsimtā tualetes pods kļuva par pavisam ikdienišķu lietu.

Mūsdienās pods ir teju katrā mūsu miteklī (tiesa, ap 16% Latvijas iedzīvotāju vēl joprojām lieto senču iecienītās «sirsniņmājas», nesen ziņoja Eiropas statistiķi), un šī ikdienišķā priekšmeta izmantošana var būt arī pavisam jautra nodarbe vai arī sava statusa simbols.

Interjera un delikatešu centra mc2 salona «Decorum» pārstāvis Vladimirs Čubars, ir apkopojis visinteresantāko mūsdienu podu TOP10, kur sev noderīgāko atradīs ikviens: gan tehnoloģijām pārņemts indivīds, gan smalkas estētikas un pazīstamu zīmolu cienītājs.

FOTO: Publicitātes foto

1. Augsto tehnoloģiju mīļotājiem

Pods Neorest AC (ražotājs Tomo, Japāna) ir pilnībā automatizēts izstrādājums: sākot no vāka atvēršanas visbeidzot ar ūdens noskalošanu. Šim podam arī pieejama ultravioletā dezinfekcijas iespēja, bidē funkcija, žāvēšana, unikāls titāna dioksīda cirkonija pārklājums un ozona ūdens (papildus dezinfekcijai). Viesuļvētras (Tornado) vārdā nosauktā dubultā noskalošanas sistēma (dual-flush) liecina par īstu jaudu, kas noslēpta jūsu tualetē. Ir iespēja visas šīs funkcijas regulēt arī ar vadības pulti. Diemžēl šis pods kosmosā vēl nelido, bet nākotnē viss ir iespējams.

FOTO: Publicitātes foto

2. Īsteniem monarhiem un tiem, kas vēl tiecas uz troni

Pods, kas nosaukts Franku karaļa Dagobert vārdā un par to, paceļot poda vāku, atgādina arī klasiskā franču bērnu dziesma «Le Bon Roi Dagobert», kurā stāsta par Dagobertu, kurš uz svarīgu apspriedi ieradies ar nokavēšanos, ar otrādi uzvilktām biksēm. Pods pēc izskata atgādina monarha masīvkoka troni, kas labi iederētos kāda augstmaņa labierīcībās. Varbūt uz poda Babydago mazotnē varētu būt sēdējis pats Dagoberts? Noskalošanas sistēmai (tvertnei) pievienota ar pamatīga ķēde un zvans, kas, «lietas nodarot», pamatīgi nozvana, paziņojot, ka karalistē viss ir kārtībā. Sēdiet uz šī poda, un sajutīsities kā senatnīgā pilī (ražotājs Herbeau, Francija).

FOTO: Publicitātes foto

3. Pilsētas fermerim

Poda Cow (ArtCream, Itālija) nosaukums, kas latviskojot saucas «govs», runā pats par sevi. Derēs tiem, kuri alkst pēc dzīves laukos. Pods (arī bidē) stabili stāv uz visām četrām kājām, bet pats vēl nestaigā un zāli neēd. Tā krāsu varat izvēlēties atbilstoši saviem priekšstatiem par to, kā govij jāizskatās: vai nu balta, vai Latvijas raibi plankumainā, bet varbūt derēs pilnīgi melna?

FOTO: Publicitātes foto

4. Lieliem un nopietniem lietotājiem

Pods Starck BIG (Duravit, Vācija), ko radījis pasaulslavenais dizaineris Filips Starks (Philippe Starck). Tā būs ierīce tiem, kas sevi uzskata par lielākiem, platākiem, «krutākiem» nekā vidusmērs. Par ko ir runa? Par poda gabarītiem vai ko citu, lai katrs pats izlemj.

FOTO: Publicitātes foto

5. Skulptūras no labākajiem meistariem

Tiem, kam patīk skulptūras un vispār – viss dabiskais, noteikti ies pie sirds pods, kas nosaukts leģendārā itāļu mākslinieka vārdā - Michelangelo (Petracers, Itālija). Tas ir izgatavots no dabīgā akmens, burtiski iztēšot to no gatava akmens kluča, kā to mēdz darīt tēlnieki. Iederēsies smalkos interjeros ar apzeltītiem rokturiem, grezniem spoguļiem u.tml.

FOTO: Publicitātes foto

6. Īstena impērijas klasika

Crapper’s WC (Thomas Crapper & Co, Lielbritānija) podi ir īstena impērijas klasika visā tās krāšņumā, un kā nu ne: tie ir radīti tualetes poda «krusttēva» vārdā nosauktajā rūpnīcā, kurā pats slavenais Tomass Kreppers sāka darbu 1861.gadā, un kļuva pasaulē pazīstams ar daudziem saviem santehnikas patentiem, no kuriem vispazīstamākais ir pods ar noskalošanas funkciju, un ar tādiem 1880. gados tika aprīkotas labierīcības Vindzoras un Bekingemas pilī, Vestminsteras abatijā u.c.

Šī poda dizains ir īsts old school: sēdvirsma - no dabīgā koka, ūdenstvertne – no smagnēja metāla ar autentiskiem stiprinājumiem u.tml. Karaliene Elizabete par šādu ierīci noteikti būtu priecīga.

FOTO: Publicitātes foto

7. Māksla – katrā namā!

Šis pods veltīts tiem, kas ir īstas mākslas cienītāji. Zelts, sudrabs, čūskāda, apdrukas – tas viss var klāt podu (vairāk nekā 30 dažādās variācijās!) un derēt visizsmalcinātākajai gaumei. Pods Charme (Ceramica Globo, Itālija) «nošarmēs» un apmierinās pat prasīgākā mākslas cienītāja gaumi: pods un bidē ir noklāts ar zeltu (21.07 karāti) un dekoriem, un, atkarībā no apgaismojuma, dekors katrreiz izliekas kā pavisam cits. Šī poda ražotājs sadarbojas ar pasaulē zināmāko santehnikas armatūras uzņēmumu Gerberit, kas ražo augstas kvalitātes ūdens savākšanas un noliešanas sistēmas.

FOTO: Publicitātes foto

8. Piesēžam uz soliņa?

G-Full (Hatria, Itālija) – tas ir poda un bidē apvienojums, turklāt – apslēpts. Patiesi, kāpēc gan visu tā nenomaskēt, lai nekas lieks uzreiz nebūtu redzams un pie reizes varētu funkcionāli izmantot tualetes telpu? Tas ir pods – soliņš, kura vāku paceļot, atklājas viss, kas labierīcībās nepieciešams. Soliņa materiālu varat izvēlēties kā nu pašiem tīk: tas var būt gan keramisks, gan arī kā jau parkā vai uz terases ierasts – no koka.

FOTO: Publicitātes foto

9. Ar savu stilu un savu Bentliju

Šis pods derēs tiem, kuri labprāt nešķirtos no sava Bentley arī «ķemertiņā». Šo kolekciju - Bentley (Kerasan, Itālija) radījis prasmīgais dizaineris Marks Sadlers (Marc Sadler), kurš iepazīstina ar pavisam jaunu vannasistabu aprīkojuma konceptu, kas ir neparasti dekoratīvs: stilīga keramika, paneļi – no koka un īpatns stils. Aukstais keramikas spīdums tiek pretstatīts ar siltumu no koka, radot ne tikai praktisku, bet arī estētiski pārsteidzošu produktu īstiem luxury cienītājiem ar izsmalcinātu gaumi un stilu.

FOTO: Publicitātes foto

10. Nākotne jau šodien

Šis pods Il Bagno Alessi derēs futūrisma un oriģinālu formu cienītājiem, kurš radīts 120 gadu senā rūpnīcā Laufen, (Šveice), un kura formām dzīvību iedvesis slavenais itāļu dizaineris Stefano Džiavanonī (Stefano Giovannoni). Plūdenās formas rada sajūtu, ka santehnika ir burtiski izaugusi no tualetes grīdas vai sienas un ir telpas vienots veselums. Vienvārdsakot - dabiskums it visā.

Uz augšu
Back