/nginx/o/2018/07/09/8505467t1h9428.jpg)
Ikvienā ģimenē bērniņa piedzimšana ir ārkārtīgi nozīmīgs dzīves notikums. Tomēr ne visas emocijas, kas rodas līdz ar bērna piedzimšanu, ir pozitīvas. Šis satraucošais, jaunais dzīves notikums nereti kļūst arī par eksistenciālu krīzi ģimenes dzīvē, jo tajā notikušas būtiskas pārmaiņas. Pēc statistikas datiem katrai trešajai māmiņai var parādīties pēcdzemdību skumjas vai pat depresija. Plašāk par to, kā veiksmīgāk pārvarēt šo emocionāli sarežģīto posmu, lai ātrāk sāktu baudīt kopā būšanas laiku ar bērniņu, stāsta psiholoģe Diāna Zande.
/nginx/o/2018/07/09/8505455t1hb3e8.jpg)
Jaunā māmiņa var just ne tikai laimi un prieku par bērniņu
Pirmkārt, ir svarīgi apzināties un pieņemt to, ka jaunā māmiņa var just ne tikai laimi un prieku par bērniņu, bet arī izsīkumu, pārgurumu, šaubas un pat bezpalīdzību, sevišķi, ja mazulis ir ļoti prasīgs. Šīs izjūtas ir pavisam normālas, bet ir būtiski dalīties ar tām ar cilvēku, kurš atbalstīs, uzklausīs un spēs reāli palīdzēt. Labs sarunu biedrs var būt partneris, draudzene vai mamma. Ja ir grūti runāt ar tuviniekiem, tad var palīdzēt zvans kādam jauno māmiņu atbalsta vai krīzes centram.
/nginx/o/2018/07/09/8505458t1hfeb7.jpg)
Fiziskas aktivitātes darbojas kā pirmais antidepresants
Otrkārt, pēc mazuļa piedzimšanas jāpadara ikdiena vienkāršāka, darot tikai tiešām svarīgo. Tās ir rūpes par mazuli un arī sevi pašu. Lai cik daudz laika prasa bērniņš, atcerieties atjaunot spēku, regulāri paēdot, pēc iespējas izguļoties un kaut nedaudz atlicinot laiku fiziskām aktivitātēm. Psiholoģe atgādina, ka fiziskas aktivitātes darbojas kā pirmais antidepresants.
/nginx/o/2018/07/09/8505461t1h9d47.jpg)
Svarīgi ir ļauties gan priecīgajām emocijām, kas saistītas ar bērna dzimšanu, gan arī skumjām
Treškārt, ja ir vēlme izraudāties, tad ļaujieties skumjām un raudiet. Jo sirsnīgāk tas izdodas, jo ātrāk pāries skumjas (ja nomāktība saglabājas ilgāk par divām nedēļām, uzmeklējiet speciālistu). Svarīgi ir ļauties gan priecīgajām emocijām, kas saistītas ar bērna dzimšanu, gan arī skumjām par to, kas savā ziņā ir zudis pēc bērniņa piedzimšanas - vairs neesi grūtniece vai nevarēsi spontāni aiziet uz kino, kad gribēsi, tava dzīve vairs nekad nebūs tikai tava vien. Emociju virpulī atcerieties arī par vīrieša jūtām – pajautājiet savam partnerim, kā viņš jūtas pēc bērniņa ienākšanas ģimenē. Savstarpējais atbalsts var palīdzēt labāk justies abiem.
/nginx/o/2018/07/09/8505464t1hf71a.jpg)
Lielākā laime vecākiem ir viņu bērns
Ceturtkārt, lielākā laime vecākiem ir viņu bērns, kurš ir gan vislabākais, gan skaistākais, mīļākais un gudrākais. Tomēr ne vienmēr jaunās dzīves sākums un pārmaiņas ir vieglas, tāpēc pēcdzemdību skumjas jāpieņem kā viena no iespējamām vecāku dzīves daļām. Tās parasti ilgst vien pāris nedēļu, taču jūsu attiecības ar bērnu – visu atlikušo mūžu.
Plašāk par pēcdzemdību depresiju, kā pieņemt bērniņu tādu, kāds viņš ir, par veselību grūtniecības laikā un citām aktuālām grūtniecības tēmām jaunās un topošās māmiņas varēs uzzināt «Gaidību 4dienas» seminārā, kas 2016.gada 24.novembrī notiks tirdzniecības centrā Domina Shopping, Ieriķu ielā 3, Rīgā.